Aktualności

20.03.2019

Instytut Książki na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku

Już jutro, w czwartek 21 marca, rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Lipsku – druga po Frankfurcie największa tego typu impreza w Niemczech. Bierze w nich udział ponad 2600 wystawców z całego świata.

Instytut Książki jak co roku organizuje na targach narodowe stoisko informacyjne (hala 4, nr E400). Prezentowane będą na nim nowości z katalogu „New Books from Poland”, przegląd książek dla dzieci i młodzieży, a także wybór tytułów, które ukazały się przy wsparciu programu PTCP ze szczególnym uwzględnieniem dzieł Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Chcemy także zapoznać odwiedzających z programami Instytutu Książki dotyczącymi publikacji i promocji polskiej literatury w Niemczech.

Targom towarzyszy cieszący się popularnością i ceniony festiwal „Leipzig Liest". Zaplanowany program wydarzeń poświęconych polskim autorom i tematom, obejmujący wieczory autorskie, prezentacje i dyskusje, jest owocem współpracy między Instytutem Książki, lipską filią Instytutu Polskiego w Berlinie i innymi niemieckimi partnerami. W ramach wydarzenia z czytelnikami spotka się między innymi Igor Janke, który w sobotę 23 marca wraz z szefem instytutu Gaucka Rolandem Jahnem będzie dyskutował o swojej książce poświęconej Solidarności Walczącej pt. Twierdza. Historii XX wieku będą także poświęcone spotkania z Tytusem Jaskułowskim oraz Włodzimierzem Borodziejem i Maciejem Górnym.

Oprócz tego publiczność będzie miała okazję zapoznać się z poezją Wojciecha Kudyby i Tomasza Różyckiego, słuchając lektury wierszy w ich wykonaniu, natomiast  Brygida Helbig i Katarzyna Bonda wezmą udział w promocji niemieckich wydań swoich powieści. O fenomenie "Drzew" będzie opowiadał Piotr Socha. Rudiger Ritter przedstawi natomiast biografię Moniuszki swojego autorstwa.

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie: http://leipzig.polnischekultur.de/index.php?navi=013&id=2286

Targi potrwają do niedzieli 24 marca. Gościem honorowym imprezy są w tym roku Czesi.