Aktualności
Spotkanie poświęcone twórczości Włodzimierza Odojewskiego w Muzeum Gombrowicza
Jeden z najwybitniejszych prozaików polskich, Włodzimierz Odojewski, będzie bohaterem kolejnego spotkania w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. W niedzielę 24 marca Anna Spólna będzie rozmawiała z Magdaleną Rabizo-Birek, autorką monografii pisarza, oraz z Katarzyną Posiadałą, jego wieloletnią przyjaciółką. Fragmenty utworów Odojewskiego przeczyta Stanisław Biczysko.
„Jeżeli nawet Boga nie ma, to jest pamięć. Może ludzka pamięć jest jakimś przejawem Boga. Może nawet ona sama jest Bogiem. Trzeba coś robić, żeby nie wygasła” – pisał Włodzimierz Odojewski w jednej z opowieści z tomu pod znamiennym tytułem „Zabezpieczanie śladów”. Twórczość zmarłego w 2016 roku pisarza w dużej mierze rozwija się wokół pamięci, i tę pamięć nieomalże absolutyzuje. Tematyka utworów Odojewskiego to niełatwe relacje polsko-ukraińskie, rozrachunek z literacką tradycją szlacheckiego dworu. Eksterminacja, bratobójcze walki, gwałty, rzezie, morderstwa – to wszystko, co dziś obejmuje wspólny, jakże łagodny termin „historia”, a co w rzeczywistości jest kalendarzem zbrodni polsko-ukraińskiego pogranicza. Zbrodni popełnianych przez obie strony konfliktu, barbarzyństwa wynikającego z niedojrzałości obu narodów. To książki niełatwe, często okrutne, niemal zawsze – bolesne. Jednocześnie to książki pisane doskonałym językiem.
Twórczość Włodzimierza Odojewskiego, jednego z największych polskich pisarzy, tłumaczonego na ponad 20 języków, będzie tematem spotkania, które odbędzie się we Wsoli w niedzielę, 24 marca. Dr hab. Anna Spólna z Muzeum Witolda Gombrowicza będzie rozmawiała z prof. Magdaleną Rabizo-Birek, autorką monografii "Między mitem a historią. Twórczość Włodzimierza Odojewskiego" oraz kustosz Katarzyną Posiadałą, radomianką, wieloletnią przyjaciółką pisarza. Rozmowę uzupełni lektura fragmentów utworów Odojewskiego w wykonaniu Stanisława Biczysko, aktora teatralnego i filmowego, radomianom znanego z ról w Teatrze Powszechnym (grał m.in. w spektaklu „Tancerz mecenasa Kraykowskiego”).
Spotkanie odbędzie się w niedzielę o godzinie 16.30. Wstęp wolny.
Muzeum zapewnia bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli – zbiórka o godz. 15.50 na przystanku Chrobrego/Czysta (kierunek: Michałów). Powrót ok. 18.00.