Aktualności

fot. Katarzyna Mazur / Polnisches Institut Berlin
21.10.2022

Instalacja „The Romantic” w Instytucie Polskim w Berlinie z okazji Roku Romantyzmu Polskiego

Od 18 października w Instytucie Polskim w Berlinie prezentowana jest instalacja multimedialna „The Romantic”. Projekt Instytutu Adama Mickiewicza wpisuje się w obchody Roku Romantyzmu Polskiego i jest formą uczczenia 200. rocznicy pierwszego wydania „Ballad i romansów”, uznawanego za symboliczny początek romantyzmu w literaturze polskiej.

Odwiedzający mogą „zanurzyć się w polskim pejzażu, któremu towarzyszy ballada »Romantyczność« – czuły hymn na cześć człowieczeństwa, empatii, wrażliwości i głos młodzieńczego sprzeciwu wobec bezduszności. W rolę narratora i bohatera wcielił się francusko-polski aktor Philippe Tłokiński” – informują organizatorzy. „Celem projektu jest przeniknięcie wybitnego dzieła polskiej literatury romantycznej do przestrzeni miejskiej”.

Elementem instalacji jest tomik poezji z trzema utworami Mickiewicza: „Romantyczność”, „Do samotności” i „Stepy akermańskie” przetłumaczonymi na język niemiecki przez Hansa-Petera Hoelschera-Obermaiera, Karla Dedeciusa oraz Martina Remané i na język angielski przez W.H. Audena, Rolfe’a Humphriesa i Billa Johnstona.

Kuratorem projektu jest Mikołaj Baliszewski, historyk sztuki, kurator wystaw i projektów multimedialnych z obszaru kultury cyfrowej. Za reżyserię artystycznego filmu będącego integralną częścią wideoinstalacji odpowiadają Natalia Jakubowska i Łukasz Gronowski – duet reżyserski, który współpracował m. in. z Muzeum Powstania Warszawskiego czy też z Cyfrową Biblioteką Narodową POLONA.

Projekt Instytutu Adama Mickiewicza z okazji Roku Romantyzmu Polskiego powstał we współpracy z Instytutami Polskimi w Paryżu i Berlinie i jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. „The Romantic” został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Instalację można oglądać w Instytucie Polskim w stolicy Niemiec do 13 listopada.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna