Aktualności

fot. Krzysztof Dubiel
23.08.2021

Grzebałkowska i Szejnert odsłonią swoje tablice w Alei Pisarzy w Oświęcimiu

Dwie polskie pisarki, Małgorzata Szejnert i Magdalena Grzebałkowska, dołączą do artystów pióra uhonorowanych tablicą w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu. Odsłonią ją 15 października – poinformowała PAP wiceszefowa oświęcimskiej książnicy Mariola Talewicz.

Wicedyrektor przypomniała, że Aleja nawiązuje do podobnych inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków lub sportowców. W Oświęcimiu upamiętniani są pisarze. O wyborze decyduje kapituła, w której zasiadają m.in. krytycy literatury i pracownicy naukowi. Na tablicy odlanej z brązu umieszczany jest cytat z twórczości honorowanego artysty oraz jego autograf.

Aleja Pisarzy powstaje od 2012 r. Dotychczas na trotuarze przed miejską biblioteką publiczną zwaną Galerią Książki tablice odsłonili już: Wanda Chotomska, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Wojciech Jagielski, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł, Marcin Świetlicki i Adam Zagajewski.

Po raz ostatni uroczystość odsłonięcia tablic miała miejsce w 2019 r. Plany ubiegłoroczne storpedowała pandemia.

Małgorzata Szejnert jest dziennikarką i pisarką. Ukończyła wydział dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1972 r. debiutowała książką „Borowiki przy ternpajku”. W sierpniu 1980 r. uczestniczyła w redagowaniu biuletynu strajkowego w szczecińskiej stoczni im. Adolfa Warskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracowała z prasą podziemną. W 1984 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, skąd wróciła po dwóch latach. Była jedną z założycielek w 1989 r. Gazety Wyborczej. Prowadziła w niej dział reportażu. Za „Czarny ogród” wydany w 2007 r. została laureatką Nagrody Mediów Publicznych. Była nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

Magdalena Grzebałkowska ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Spod jej pióra wyszły biografie ks. Jana Twardowskiego oraz rodziny Beksińskich. Jest m.in. laureatką nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

źródło: PAP, Marek Szafrański

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna