Aktualności

fot. Facebook / Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry
20.05.2024

Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry już na przełomie maja i czerwca

Wydarzenie odbędzie się w dniach od 30 maja do 2 czerwca w Wiśle, a głównym tematem będzie słowo i ciało. W programie m.in. spotkania z pisarzami, spektakle, koncert i bieg górski z poetką.

Spotkania dotyczące głównego tematu tegorocznego festiwalu skupią się wokół współistnienia słowa i cielesności. Podczas rozmów mają paść odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jak literatura radzi sobie z zapisywaniem intymności i seksualności oraz jak język buduje i niszczy ciało, np. poprzez hejt.

Tematyki cielesności nie unikną także goście zaproszeni do rozmów dotyczących patrona festiwalu – Jerzego Pilcha. Będą one dotyczyły m.in. aktualności erotyzmu w jego literaturze, a także jego osobistych zmagań z cielesnością, wynikających m.in. z leworęczności, krótkowzroczności, choroby alkoholowej czy choroby Parkinsona.

W związku z tym, że festiwal rozpocznie się w Boże Ciało, tego dnia na scenie głównej odbędzie się dyskusja dotycząca ciała Boga. Weźmie w niej udział biskupka luterańska w Wielkiej Brytanii Paulina Hławiczka-Trotman, prezbiter archidiecezji katowickiej ks. Grzegorz Strzelczyk oraz rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek w roli prowadzącego.

„Nasz festiwal rozpoczyna się w Boże Ciało, więc zaczęliśmy od pewnej prowokacji intelektualnej, która przerodziła się w główny nurt tematyczny tegorocznych Granatowych Gór. Będziemy dyskutować o różnych aspektach cielesności, przede wszystkim ludzkiej. Przyjrzymy się cielesności w literaturze i cielesności pisarzy. Zastanowimy się, czy wypada im prezentować własną cielesność. Pójdziemy także o krok dalej i zachęcimy wszystkich do aktywności fizycznej wraz z pisarzami” – zapowiedział dyrektor festiwalu Andrzej Drobik w rozmowie z dziennikarzem PAP.

W ramach aktywności fizycznej będzie można wziąć udział w jodze z pisarką i dziennikarką Anną Dziewit-Meller, joggingu z redaktorem Maciejem Makselonem czy biegu górskim z poetką Małgorzatą Lebdą.

Festiwalowe spotkania będą odbywały się na czterech scenach, w tym jednej z atrakcjami dla dzieci. Kilka rozmów zaplanowano w Schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Maciej Okraszewski, Marta Niedźwiecka, Wojciech Tochman, Maja Hawranek, Witold Szabłowski, Justyna Suchecka, Zbigniew Rokita i Zośka Papużanka.

W ramach Granatowych Gór w Browarze Wisła zagra trio ŁONA X KONIECZNY X KRUPA, która kilka miesięcy wcześniej nagrodzono trzema Fryderykami podczas Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Ponadto w programie znalazło się kilka spektakli teatralnych i pokaz kapeluszy, które uwielbiał Jerzy Pilch.

Granatowe Góry to festiwal literacki zapoczątkowany po to, aby uczcić pamięć o Jerzym Pilchu, który zmarł 29 maja 2020 roku. Pierwsza edycja odbyła się w rocznicę jego śmierci. Nazwę Granatowe Góry festiwal zawdzięcza swojemu patronowi, który określał tak Wisłę i otaczający ją Beskid Śląski

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle. Mieszkał tam zaledwie dziesięć lat, ale w rozmowach często powtarzał, że było to najważniejsze dziesięć lat jego życia. Widać to wyraźnie w twórczości pisarza, który sięgał do etosu ewangelickiego, wiele tekstów osadził w rodzinnych stronach, wraz z charakterystycznymi dla nich postaciami z jego życia.

Do Wisły Jerzy Pilch wracał wielokrotnie w odwiedziny do dziadków oraz rodziców. W swoim rodzinnym domu zmagał się z chorobą alkoholową, a później chorobą Parkinsona. W całości napisał tam „Portret młodej wenecjanki”. Do końca życia odprowadzał ewangelickie podatki w miejscowej parafii.

źródło: PAP, Patryk Osadnik

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna