Aktualności

fot. Instytut Książki
14.06.2022

Festiwal Literacki Svět knihy w Pradze 2022 [relacja i zdjęcia]

W dniach 9-12 czerwca już po raz 27 odbywały się w Pradze Międzynarodowe Targi Książki i Festiwal Literacki Svět knihy. Program polskiej prezentacji, tak jak w poprzednich latach, przygotował Instytut Książki we współpracy z Instytutem Polskim w Pradze.

Tegorocznym gościem honorowym były Włochy. Stoiska i sale spotkań autorskich zorganizowano w namiotach rozmieszczonych w parku przy Pałacu Przemysłowym, w którym dotąd mieściła się siedziba targów, a który oddano do remontu (prawdopodobnie na trzy lata). Pogoda sprzyjała, toteż liczni czytelnicy odwiedzali stoiska w iście piknikowych nastrojach.

Jak wyglądała polska reprezentacja na festiwalu? Na spotkaniach autorskich z Klárą Svobodovą i Terezą Semotamovą Mira Marcinów zaprezentowała swój debiut prozatorski „Bezmatek” („Osiřelec”; przeł. Lucie Zakopalová). Pisarz Jacek Pomorski spotkał się z czytelnikami na polskim stoisku, promując powieść „Praskie święta radości” („Pražské svátky radosti: aneb Zásada dona Giovanniho”; przeł. Anna Šašková Plasová). W związku z Rokiem Romantyzmu Polskiego odbyła się debata historyków i literaturoznawców z Polski i Czech, udział wzięli profesorowie: Joanna Goszczyńska, Olaf Krysowski i Blanka Činátlová. Politolog Josef Mlejnek i historyk Paweł Ukielski, współautor książki „1989. Jesień Narodów” („1989 – Podzim narodu”; przeł. Silvia Mitlenerová), przybliżyli środkowoeuropejskie konteksty upadku komunizmu. Z kolei Piotr Skwieciński i Tomáš Glanc dyskutowali na temat wojny w Ukrainie i sytuacji w dzisiejszej Rosji. Wreszcie Jakub Pacześniak z Instytutu Książki przedstawił polskie doświadczenia i praktykę w niesieniu pomocy ukraińskim wydawcom, pisarzom i tłumaczom.

Ponadto organizator targów i festiwalu zaprosił do Pragi Adama Michnika.

***

Autorami zdjęć z imprezy są Jakub Pacześniak i Renate Findeis.