Aktualności

09.10.2023

„Festiwal” Jacka Świdzińskiego najlepszym polskim komiksem roku

Podczas 34. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi przyznano coroczne nagrody komiksowe. Najlepszym polskim komiksem został wybrany „Festiwal” Jacka Świdzińskiego wydany przez Kulturę Gniewu.

Nagroda przyznawana podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi jest najważniejszą nagrodą w świecie polskiego komiksu. W tym roku przyznawało ją jury w składzie: Sylwia Kaźmierczak, Marta Kostecka, Marcin Kamiński, Piotr Kasiński, Rafał Kołsut, Jarosław Machała i Łukasz Mazur.

Nagrodę przyznano Świdzińskiemu „za niezwykle udane zmierzenie się z wyzwaniem sportretowania wydarzenia sprzed 70 lat z żywymi i autentycznymi emocjami, wprowadzenie nowej jakości do gatunku komiksu historycznego oraz nieustanny rozwój twórczy” – tak bowiem brzmiało uzasadnienie jurorów.

Wśród nominowanych do nagrody tytułów były rozważane tylko te, które wydano pomiędzy 33. a 34. Międzynarodowym Festiwalem Komiksu i Gier w Łodzi.

Ponadto podczas łódzkiego festiwalu rozstrzygnięto drugą edycję konkursu na projekt publikacji komiksowej. Przewodnicząca Katarzyna Witerscheim (zdobywczyni Grand Prix ubiegłorocznej edycji) oraz Katarzyna Kamieniarz, Wojciech Birek, Maciej Jasiński i Tomasz Tomaszewski przyznali następujące nagrody:

  • Grand Prix – Katarzyna Klas, „Botanica”
  • I miejsce – Marta Staciwy, „Jaka piękna jest Odessa”
  • II miejsce – Barbara Okrasa, „Zgierzę”
  • III miejsce – Anna Jarocka, „Kobro”

Przyznając Grand Prix jury jednogłośnie uznało, że praca Katarzyny Klas charakteryzuje się wyjątkową dojrzałością i oryginalnością graficznego stylu, zachwyca doborem kolorów, secesyjnych motywów, kompozycją plansz, ale również płynnością narracji. Ten przepiękny erotyk, romans czy też po prostu opowieść o namiętności i miłości wciąga czytelnika również na poziomie konceptu i scenariusza.

Z kolei nagroda dla najlepszego wydawcy trafiała w tym roku do wydawnictwa Mucha Comics. Ponadto słynny festiwalowy tytuł „doktora humoris causa” – a zatem Nagrodę im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu – otrzymał w tym roku Bartosz Kurc.

źródło: Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi