Aktualności

10.06.2019

Festiwal Conrada laureatem EFFE 2019-2020

Festiwal Conrada po raz pierwszy znalazł się w gronie 24 najlepszych festiwali w Europie. Tym samym weźmie udział w konkursie o nagrodę EFFE Awards, która zostanie przyznana we wrześniu. W 2017 roku festiwal otrzymał oznaczenie EFFE 2017-2018znak jakości Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali (EFA) dla wybitnych festiwali artystycznych, który przyznawany jest za wyjątkowe i innowacyjne podejście, wkład w dziedzinie sztuki, zaangażowanie społeczne i międzynarodową otwartość.

Festiwal Conrada – organizowany przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Fundację Tygodnika Powszechnego – to największe międzynarodowe wydarzenie literackie w Polsce i jedno z największych w Europie. Doceniony został między innymi za wyznaczanie nowych kierunków i trendów dla sektora kultury. Wysoka jakość artystyczna, wpływ na zaangażowanie społeczności lokalnej i oraz światowy poziom realizacji i produkcji – to kryteria, które są brane pod uwagę przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali, organizację odpowiedzialną za przyznawanie swoistych znaków jakości najbardziej innowacyjnym i kreatywnym festiwalom Starego Kontynentu, której działalność jest współfinansowana przez Unię Europejską. Program EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) powstał w 2014 roku i jego misją, ale także podstawowym zadaniem, jest dostarczanie publiczności z całej Europy informacji o najciekawszych festiwalach, mających wpływ na rozwój społeczeństw. W tym celu organizacja postanowiła co dwa lata wyróżniać znakiem jakości EFFE Label najlepsze wydarzenia festiwalowe, wyłaniać spośród nich laureatów i przyznawać im nagrody. 

Eksperci EFFE, reprezentujący poszczególne państwa, docierają do festiwali w swoim kraju, oceniają ich aplikacje i prezentują wyniki przed międzynarodowym jury, które przyznaje wyróżnienia najlepszym kandydatom.

EFFE Laureate 2019-2020 to kolejne już wyróżnienie dla Festiwalu Conrada. Dwa lata temu festiwal trafił do dwudziestki najlepszych festiwali literackich świata według Writers Academy Penguin Random House oraz dwukrotnie, w 2016 i 2018 roku, znalazł się w finałowej trójce konkursu na najlepszy literacki festiwal świata organizowany przez Londyńskie Targi Książki.

Na festiwal, który 26 września otrzyma EFFE Award, można głosować online na stronie https://www.festivalfinder.eu

Głosowanie właśnie się rozpoczęło.