Aktualności

fot. Beata Zawrzel
10.06.2019

Marta Podgórnik laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Marta Podgórnik została tegoroczną laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Uznanie międzynarodowego jury zdobył jej tom Mordercze ballady. Wyróżnienie zostało wręczone w niedzielę wieczorem podczas gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Jak mówiła ogłaszając werdykt przewodnicząca jury Dorota Walczak-Delanois, „niełatwo stworzyć tomik nowy i własny jednocześnie - Marta Podgórnik, autorka wielu poetyckich książek, dokonuje tego w wielkim i rozpoznawalnym stylu, w którym zawierają się elementy stałe jej poetyckiego warsztatu: chwyt przerzutni, określone sylabiczne metrum, gra z konwencją literacką, wyjątkowa zupełnie liryczna świadomość i odwaga dzielenia się trudną niekiedy intymnością”.

„W Morderczych balladach chodzi o życie. Po prostu o życie. I aż o życie. O żywotność poezji i związanych z nią osobowych kategorii uszytych na miarę form-sukienek-piosenek, kiedy nieprzystawalność człowieka do tego, co poza nim, wydobywa się z kostiumów: z poetyckich kanonów historii literatury, ballad rockowych i bluesowych, romantycznych i lingwistycznych, z rytmu tanga i fandanga, z rodzinnego miasteczka, z podróży, ze szpitala, spod ironii i spod żalu, w śmiechu i we łzach, by zaświecić, niezależnie od bagażu wiedzy i umiejętności, tzw. nagą prawdą tzn. miłością” - zaznaczyła jurorka.

Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek wręczając nagrodę zaznaczył, że Marta Podgórnik jako pierwsza w jej historii otrzymuje inną, całkiem nową statuetkę, którą została zaprojektowana, jak poprzednia, na podstawie kolaży Szymborskiej.

Laureatka dziękując za nagrodę powiedziała: „Nie wierzę, że to się dzieje, być może jest to sen z którego się obudzę, ale nawet jeżeli tak jest, to i tak nie będę miała żalu”. „Nie jestem w stanie powiedzieć nic więcej poza tym, że poezja rzeczywiście zmienia świat - pozostańmy w tej głębokiej nadziei” - podkreśliła poetka.

Laureatka tegorocznej, siódmej już, edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej otrzymała statuetkę i 100 tys. zł.

Marta Podgórnik jest poetką, krytyczką literacką, redaktorką. W 1996 roku została laureatką Nagrody im. Jacka Bierezina. Tom Paradiso (2000) nominowano do Paszportu „Polityki”, Rezydencję surykatek (2011) wyróżniono Nagrodą Literacką Gdynia (2012) i nominowano do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Nagrody im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz” oraz Nagrody Literackiej „Gryfia”. Tom Zawsze (2015) znalazł się w finale Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, podobnie jak Zimna książka (2017), którą nominowano również do wrocławskiego Silesiusa. Mieszka w Gliwicach. Za tom Mordercze ballady została nominowana w tym roku do Nagrody Nike.

Decyzję o wyborze laureatki siódmej edycji nagrody podjęła kapituła, którą tworzą literaturoznawcy, krytycy oraz tłumacze z Polski i zagranicy: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Xavier Farre (Hiszpania), Wojciech Ligęza (Polska), Antonia Lloyd-Jones (Wielka Brytania), Karol Maliszewski (Polska), Alina Świeściak (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Polska, Belgia).

W 2019 r. do Nagrody Szymborskiej zostało zgłoszonych 200 książek poetyckich. Obok zwycięskiego tomu nominowane do tegorocznej edycji były także: Wiersze przeciwko ludzkości Kamili Janiak, Psia książka Piotra Janickiego, Nawigacje Marzanny Bogumiły Kielar oraz Polka Roberta Króla.

Nagroda imienia noblistki ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym. Do nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku lub w przekładzie na język polski. Książki mogą zgłaszać sami autorzy, wydawnictwa, instytucje kultury, media o charakterze literackim oraz członkowie kapituły Nagrody.

W 2019 roku Nagroda im. Wisławy Szymborskiej zostanie przyznana po raz siódmy. W poprzednich latach otrzymali ją: Krystyna Dąbrowska za tom Białe krzesła i Łukasz Jarosz za tom Pełna krew (2013), Julia Hartwig za tom Zapisane (2014), Roman Honet za tom świat był mój i Jacek Podsiadło za tom Przez sen (2015) oraz Jakub Kornhauser za tom Drożdżownia i Uroš Zupan za tom Niespieszna żegluga (2016), Marcin Sendecki za tom W (2017), Julia Fiedorczuk za tom Psalmy i Linn Hansén za tom Przejdź do historii (2018).