Aktualności

11.03.2019

Dziś zaczyna się XXVII Tydzień Kultury Języka

Spotkania z językoznawcami, konkursy, wystawy, poświęcone polszczyźnie warsztaty dla przedszkolaków, uczniów, studentów i dorosłych zaplanowano podczas rozpoczynającego się w dziś w Kielcach XXVII Tygodnia Kultury Języka.

Ideą przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodszych i starszych mieszkańców woj. świętokrzyskiego poprawną polszczyzną i kształtowanie świadomości roli języka ojczystego w życiu osobistym, społecznym i zawodowym. Główne hasło tegorocznej edycji wydarzenia brzmi: „Wolność i niepodległość języka to wolność i niepodległość umysłu”.

Koordynator projektu z ramienia Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach Lidia Pasich podkreśliła w piątkowej rozmowie z PAP, że obchodzona niedawno setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest pretekstem do tego, żeby mówić o wolności w szerokim znaczeniu.

„Nie tylko o samym wydarzeniu, które jest ogromnie istotne w historii naszego kraju, ale także o wolności myślenia, tworzenia, wolności własnej postawy czy tworzenia ogólnej kultury. Wiąże się to równocześnie z wolnością myślenia, która wyraża się w języku” – dodała.

Przedsięwzięcie, razem z Instytutem Filologii Polskiej UJK, współorganizuje 14 instytucji kultury i nauki oraz 15 szkół. Kolejnych 17 szkół organizuje działania dla swoich uczniów we własnych placówkach. „Chodzi o to, aby uczniowie, gdy mówimy o wolności umysłu, języka – ćwiczyli taką postawę i sposób myślenia w działaniach teatralnych, językowych czy ortograficznych” – zaznaczyła Pasich.

Według szacunków w Tygodniu Kultury Języka co roku uczestniczy około 3 tys. osób. Zdaniem koordynatorki projektu prawdopodobnie to jedyna taka impreza w kraju – promująca na dużą skalę język polski i angażująca w tym zakresie w jednym czasie wiele instytucji.

Poszczególne wydarzenia Tygodnia Kultury Języka będą się odbywały od 11 do 16 marca w szkołach, przedszkolach oraz w instytucjach kultury i nauki Kielc, ale także w mniejszych miastach i miejscowościach województwa świętokrzyskiego.

Uczniowie, studenci i dorośli będą mogli uczestniczyć w zaplanowanych w tym czasie m. in.: prezentacjach, wystawach i różnego rodzaju warsztatach, konkursach, grach, zabawach i turniejach językowych oraz w spotkaniach z ciekawymi ludźmi.

Jak co roku odbędą się finały konkursów dla uczniów: krasomówczego, recytatorskiego, ortograficznych, językowych, literackich. Będzie też dyktando dla dorosłych. Na scenie Kieleckiego Centrum Kultury zaplanowano seminarium „Gdy pasja w duszy gra” – uczniowie w niekonwencjonalny, skupiający uwagę odbiorców sposób, będą prezentowali swoje zainteresowania.

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach zaplanowano spotkanie z pisarzem, autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz słuchowisk radiowych Marcinem Pałaszem, a także wykład dr hab. Grażyny Maroszczuk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, poświęcony problematyce i językowi prozy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Odbędzie się także konkurs na najlepszą interpretację fragmentów Ferdydurke Witolda Gombrowicza.

Na UJK o fenomenie popularności seriali telewizyjnych we współczesnej kulturze popularnej opowie prof. Krzysztof Jaworski. Wykład Jesteś tym, co mówisz - rozważania o mowie pogardy wygłosi w Muzeum Dialogu Kultur prof. Marzena Marczewska. Z kolei w Domu Kultury „Zameczek” odbędzie się spotkanie z cenionym aktorem teatralnym i filmowym Andrzejem Grabowskim.

Podczas warsztatów w Muzeum Historii Kielc, organizowanych pod hasłem Mówili i pisali o wolności i niepodległości – historia kielczan będzie można dowiedzieć się, jak wyglądały mowy rajców miejskich i jak przez lata przekonywali oni do swoich poglądów.

Warsztaty z etykiety językowej dla najmłodszych "Magiczne słowa" zorganizuje Teatr Lalki i Aktora Kubuś. Zajęcia, po spektaklach teatralnych Zmruż oczko poprowadzą aktorki tej sceny.

Uczestnicy spotkań w kieleckim Muzeum Zabawek i Zabawy poznają rolę Ignacego Paderewskiego i jego patriotycznych wystąpień publicznych. Zajęcia te mają akcentować pozamilitarne działania prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Energetycznym Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego zaplanowano warsztaty pod hasłem „Naukowa moc języka”. Będzie można poznać sylwetki polskich pisarzy, którzy walczyli o niepodległość języka polskiego, dowiedzieć się, jak dbać o czystość i poprawność polszczyzny i jak nie nadużywać anglicyzmów. Zaplanowano również eksperymenty z wykorzystaniem przyborów piśmienniczych.

Specjalne warsztaty językowe, głównie dla najmłodszych, przygotowały też kieleckie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Z kolei w filiach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w całym regionie będą się odbywały m.in. wystawy, lekcje multimedialne i konkursy związane z tematyką tegorocznej edycji Tygodnia Kultury Języka.

Dokładny program imprezy jest dostępny na stronie internetowej Instytutu Filologii Polskiej UJK.

Wydarzenie będzie się odbywało pod patronatami: marszałka województwa świętokrzyskiego, świętokrzyskiego kuratora oświaty, prezydenta Kielc, Kieleckiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego - oddział w Kielcach i Instytutu Filologii Polskiej UJK w Kielcach.

[źródło: PAP, Katarzyna Bańcer]