Aktualności

grafika informacyjna
29.12.2023
Tagi: raport

Działalność Instytutu Książki w latach 2016-2023

Zapraszamy do lektury raportu z działalności Instytutu Książki, w którym przybliżamy zmiany, jakie IK przeszedł w latach 2016-2023, i przedstawiamy najważniejsze programy oraz projekty zainicjowane w tym czasie.

Spośród kilkunastu nowych inicjatyw warto przywołać największą w Europie kampanię bookstartową „Mała książka – wielki człowiek”, program wspierający kameralne księgarnie pt. „Certyfikat dla małych księgarni” czy projekt „Polska Półka”, dzięki któremu literatura polska oraz literatura o Polsce w przekładach na języki obce zagościła w większym wymiarze w bibliotekach w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Ukrainie.

Zorganizowaliśmy również z sukcesem polską prezentację w roli gościa honorowego na największych zagranicznych imprezach targowych – w Londynie, Abu Dhabi, Tajpej czy Madrycie (niestety, z uwagi na pandemię nie doszły do skutku prezentacje w Pradze i Budapeszcie), zwiększyliśmy budżet Programu Translatorskiego ©POLAND do 5 milionów złotych, dzięki czemu corocznie ukazuje się na świecie kilkaset nowych przekładów polskich książek, zmodernizowaliśmy setki bibliotek w ramach programu Infrastruktura Bibliotek i rozwijaliśmy sieć Dyskusyjnych Klubów Książki.  Staraliśmy się, aby stare i nowe projekty i programy uzupełniały się wzajemnie, tworząc przemyślany i spójny system.

Ważnym wydarzeniem, które zachwiało tradycyjnymi zasadami działania instytucji kultury, była pandemia koronawirusa. W tym okresie Instytut Książki prowadził działalność proaktywną, reagując szybko i zdecydowanie na kolejne wyzwania.

Dziś szczególnie istotne wydaje się zadbanie o czytelnictwo wśród seniorów, do których adresowany ma być program, nad którym nasze prace już trwają. Poszukujemy także ciągle nowych obszarów językowych do promocji polskiej literatury i kultury, a przed nami prezentacja w charakterze gościa honorowego na prestiżowych targach w Bolonii.

Zapraszamy do lektury raportu, który dostępny jest poniżej.