Aktualności

28.10.2020

„Dymy nad Birkenau” książką miesiąca według Jury Darmstadzkiego

Jury Darmstadzkie wyróżniło „Dymy nad Birkenau” Seweryny Szmaglewskiej tytułem książki listopada. Przekład dzieła Szmaglewskiej autorstwa Marty Kijowskiej ukazał się w języku niemieckim ze wsparciem Programu Translatorskiego ©Poland.

Darmstädter Jury, prestiżowa instytucja istniejąca od 1952 roku, to grono znanych krytyków, którzy co miesiąc wybierają najlepszą książkę ukazującą się w Niemczech.

Książka Seweryny Szmaglewskiej wyszła po niemiecku w lipcu bieżącego roku pod tytułem Die Frauen von Birkenau. To jedno z najważniejszych świadectw losu więźniów i ofiar obozu Auschwitz-Birkenau i jednocześnie jedna z pierwszych literackich relacji z piekła na ziemi. Seweryna Szmaglewska po aresztowaniu przez gestapo spędziła dwa i pół roku w obozie Auschwitz-Birkenau, gdzie doświadczyła wyczerpującej pracy fizycznej i kilku ciężkich chorób. Gdy w styczniu 1945 r. więźniów obozu pognano w marszu śmierci, udało jej się uciec. Od pierwszych dni wolności przystąpiła do opisania tego, co niewyobrażalne. Tak w ciągu kilku miesięcy powstał pierwszy dokument o nazistowskiej machinie zagłady. Książka ukazała się przed końcem 1945 roku.

Pełny tekst uzasadnienia werdyktu Jury znaleźć można tutaj.