Aktualności

grafika informacyjna
10.04.2025

Czytobus wyruszył w Polskę!

Wystartowała największa ogólnopolska trasa warsztatów czytelniczych dla dzieci. „Mała książka w drodze” odwiedzi ponad 150 miejscowości w całym kraju.

Wystarczyła godzina, by osiągnąć zakładany limit zgłoszeń. Gdy zamykano rejestrację, zainteresowanie niemal dziesięciokrotnie przerastało oczekiwania. Druga edycja animacji czytelniczych „Mała książka w drodze” już trwa, zainaugurowana symbolicznym wyruszeniem „czytobusa” w Polskę.

Warsztaty są organizowane przez Instytut Książki jako część kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, czyli największego programu bookstartowego w Europie.

O co w tym chodzi

–  Cel projektu jest prosty: dotrzeć do jak największej liczby dzieci, by w nieoczywisty, angażujący sposób zainteresować je książkami i czytaniem – mówi Gabriela Dul z Instytutu Książki.

Jak to osiągnąć? By poszerzać czytelniczą mapę Polski trzeba konsekwencji i kilku połączonych ze sobą kroków.

Zaproszenie do biblioteki. To właśnie tam odbywają się warsztaty. Dla wielu dzieci to pierwsza okazja do odwiedzenia pobliskiej biblioteki i przekonania się, że książki są na wyciągnięcie ręki. Biblioteki nie są już kojarzone z nudą. To coraz częściej nowoczesne centra kultury, w których – jak przekonują się uczestnicy – można dobrze się bawić.

Odnajdywanie frajdy w czytaniu. Ważne, by dzieci kojarzyły książki z dobrą zabawą, radosną atmosferą i mogły odkrywać społeczny wymiar czytania. Właśnie dlatego warsztaty czytelnicze organizowane w ramach trasy „Mała książka w drodze” są prowadzone przez doświadczonych animatorów i animatorki, którzy zarażają entuzjazmem i ożywiają literackie opowieści. Pokazują dzieciom, że przeżywanie historii z książek jak własnych, dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń.

– Kiedy stajemy przed grupą dzieci, naszym jedynym zadaniem jest pokazać to, co już znajduje się w książce, wydobyć z niej magię – mówi Mateusz Świstak, edukator od lat współpracujący z Instytutem. – Chcemy przez to zachęcić do ponownego odwiedzenia biblioteki i sięgania po kolejne tytuły.

Podtrzymywanie zainteresowania. Warsztaty są prowadzone wokół książek, które w ramach programu „Mała książka – wielki człowiek” dzieci otrzymują za darmo: Tyci, tyci autorstwa Doroty Gellner i Joanny Kłos, Krasnal w Krzywej Czapce Wojciecha Widłaka i Oli Krzanowskiej oraz Wnuczka antykwariusza Justyny Bednarek i Emilii Dziubak.

Prowadzący przygotowują scenariusze w oparciu o pozycję odpowiednią dla jednej z trzech grup wiekowych uczestników: 0-3, 4-6 lub 7-9 lat. Po zabawie i odkryciu społecznego wymiaru czytania, dziecko ma szansę kontynuować książkową przygodę wraz z opiekunami. Właśnie temu służy wyprawka czytelnicza, którą dzieci otrzymują od Instytutu.

Jak to działa

Wszystkie warsztaty są bezpłatne i odbywają się w bibliotekach publicznych. Biblioteki, które są zainteresowane zorganizowaniem spotkań czytelniczych, biorą udział w naborze organizowanym przez Instytut Książki. Podczas rekrutacji szczególnie istotne jest to, by „Mała książka w drodze” dotarła do każdej części kraju, zwłaszcza do małych miejscowości i bibliotek, w których warsztaty nie były organizowane w poprzedniej edycji.

Zapisy na warsztaty prowadzą biblioteki, aktywnie współpracując z lokalnymi przedszkolami i szkołami. Miejscowości, do których dotrze „Mała książka w drodze” podczas wiosennej edycji, można znaleźć na stronie www.wielki-czlowiek.pl.

Rola Instytutu Książki

„Mała książka w drodze” to trasa warsztatów czytelniczych zainicjowana, koordynowana i finansowana przez Instytut Książki. Poza naborem bibliotek, Instytut odpowiada za koncepcję projektu, nadzoruje przygotowanie scenariuszy spotkań z dziećmi, zapewnienie animatorów prowadzących warsztaty i wyposaża uczestników i uczestniczki w pakiety czytelniczych prezentów.

Choć trasa nie obejmuje wszystkich bibliotek publicznych, Instytut udostępnia narzędzia do tego, by biblioteki same mogły zorganizować warsztaty czytelnicze w swoich siedzibach. Scenariusze książkowych animacji są bezpłatnie udostępniane na stronie projektu do dyspozycji bibliotek, szkół, promotorów i promotorek czytelnictwa.

Wnioski

Działania proczytelnicze wśród najmłodszych cieszą się wielkim zainteresowaniem i przynoszą rezultaty. Ubiegłoroczna trasa zgromadziła 2,5 tysiąca uczestników i uczestniczek. Wszystko wskazuje na to, że frekwencja wiosennej edycji będzie znacznie większa.

Pozytywny wpływ warsztatów potwierdzają opiekunowie. W badaniach przeprowadzonych przez ABR Sesta, 3 na 4 respondentów przyznało, że działania zachęciły ich do częstszych odwiedzin w bibliotece.

Ogromne zainteresowanie projektem (w naborze zgłosiło się 1207 bibliotek publicznych) sprawia, że trasa będzie kontynuowana.

Szerszy kontekst

Trasa warsztatów czytelniczych „Mała książka w drodze” jest częścią kampanii Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, największego w Europie programu bookstartowego.

Całoroczne działania realizowane w ramach projektu obejmują szeroki zakres aktywności proczytelniczych, m.in. wyposażanie dzieci w wyprawki książkowe, warsztaty dla najmłodszych, szkolenia kierowane do czytelniczych aktywistów (w tym położnych i animatorów) oraz ogólnopolską kampanię medialną. Więc informacji o działaniach znajduje się na stronie internetowej www.wielki-czlowiek.pl.

Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.