Aktualności
Jak nie nudzić się w wakacje? Czytajmy! W kawiarniach, tramwajach, a nawet - na ulicach. Po raz pierwszy w historii blisko dwadzieścia największych krakowskich wydawnictw połączyło siły, żeby zaprezentować czytelnikom najlepsze książki tego lata i równocześnie promować czytanie za pośrednictwem nowoczesnych technologii. Od dzisiaj (1 lipca) ponad 60 wiat przystankowych w centrum miasta zmieniło się w Wirtualną Bibliotekę Wydawców. Na plakatach, obok okładki każdej książki, umieszczono przyporządkowany jej kod QR – wystarczy zeskanować go za pomocą telefonu komórkowego i bezpłatnie pobrać fragment interesującego nas tomu.
- Chcemy zachęcić do czytania młodych odbiorców, chętnie wykorzystujących w dostępie do kultury nowoczesne technologie – wyjaśnia Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Widzę, i bardzo mnie to cieszy, że w tramwajach i autobusach coraz więcej osób czyta. Poprzez naszą wakacyjną akcję chcemy nie tylko podpowiedzieć im po jaką książkę warto sięgnąć, ale także ułatwić i uprościć dostęp do interesującej lektury.
Akcja, w którą włączyło się blisko dwadzieścia krakowskich wydawnictw - a5, Austeria, Bona, Dodo Editor, Fundacja Przestrzeń Kobiet, Insignis Media, Karakter, Koobe, Sine Qua Non, Skrzat, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, WAM, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, Znak, Znak Literanova, Znak Emotikon - potrwa do końca sierpnia. Na ulicach znaleźć można trzy wersje plakatów, na których umieszczono łącznie ponad 70 tytułów. Są wśród nich książki z zakresu: literatury pięknej (autorstwa Ignacego Karpowicza, Szczepana Twardocha, Richarda Lourie), literatury biograficznej (m.in. biografie Steve’a Jobsa, Leo Messiego i Davida Bowie), poezji (m.in. tomy Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka, Zbigniewa Herberta), literatury dla dzieci (autorstwa Andrzeja Maleszki i Michała Rusinka), a także literatury popularnej (autorstwa Mariusza Wollnego czy Jakuba Ćwieka).
Wirtualna Biblioteka Wydawców wpisuje się w cykl działań realizowanych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, promujących literacki wizerunek miasta. KBF organizuje dwa wielkie festiwale literackie (coroczny Festiwal Conrada i raz na dwa lata – Festiwal Miłosza), chętnie angażuje się w inicjatywy przygotowywane przez wydawnictwa mające w mieście swoją siedzibę, ściśle współpracuje z Targami Książki – uznawanymi za najważniejsze wydarzenie w branży księgarskiej, a także wspiera wszelkie inicjatywy przybliżające literaturę mieszkańcom Krakowa i turystom. Z kolei w ramach programu Reading Małopolska KBF realizuje działania promocyjne nakierowane na podkreślanie literackiego potencjału regionu. Tylko w ciągu ostatniego roku, KBF organizował także dwie wielkie międzynarodowe konferencje, na które do Krakowa zjechali najwybitniejsi przedstawiciele świata literackiego, w tym z Miast Literatury UNESCO, oraz członkowie PEN International i ICORN. Powstał także multimedialny i interaktywny portal readingmalopolska.pl, który stał się kompendium wiedzy o literackich atrakcjach regionu. Od ponad roku, wspólnie z portalem Bookeriada.pl, KBF organizuje wielką akcję bezpłatnej wymiany książek Drugie Życie Książki, która zdobyła uznanie czytelników i przyciąga co miesiąc setki miłośników czytania. Nie przypadkiem właśnie w Krakowie, jako pierwszym mieście w Polsce, dwa lata temu w pojazdach komunikacji miejskiej wyznaczono Miejsce dla Czytającego.