Aktualności

09.06.2023

Artystyczny piknik w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Piknik artystyczny „Apetyt na Gombrowicza” odbędzie się w niedzielę w muzeum autora „Ferdydurke” we Wsoli k. Radomia. W programie imprezy znajdą się m.in. koncerty z udziałem znanych wykonawców i monodram. Będzie też okazja, by zwiedzić wystawę „Ja, Gombrowicz”.

Tradycyjnie raz w roku Muzeum Witolda Gombrowicza organizuje piknik artystyczny „Apetyt na Gombrowicza”. „W ramach tegorocznej imprezy przygotowaliśmy trzy koncerty oraz monodram. Będą także atrakcje dla dzieci w plenerze - warsztaty plastyczne, gry i zabawy” – poinformował Robert Utkowski z muzeum we Wsoli.

Zaplanowano m.in. koncerty Czesława Mozila, Kayah i Anny Dereszowskiej. Z kolei aktor Piotr Kondrat zaprezentuje monodram „Hamlet u Gombrowicza”.

„Apetyt na Gombrowicza” jest też okazją do zwiedzenia stałej wystawy „Ja, Gombrowicz”, która odwołuje się do biografii pisarza. W muzeum można zobaczyć cenne pamiątki, jak choćby walizkę, która towarzyszyła Gombrowiczowi przez 30 lat emigracji, okulary, fajki, krawaty, pióra, dokumenty i fotografie rodzinne oraz jego ostatnią maszynę do pisania.

Piknik organizowany jest we współpracy z Fundacją Instytut Gombrowiczowski. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Z Radomia można na imprezę wybrać się bezpłatnym autobusem.

Muzeum Witolda Gombrowicza mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, położonym w odległości 15 km od Radomia i 90 km od Warszawy. W pierwszej połowie XX wieku mieszkał tam brat Witolda - Jerzy Gombrowicz wraz z żoną Aleksandrą z Pruszaków i córką Tereską. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej. Brat Jerzy poradził mu wówczas, aby przyjął propozycję podróży do Argentyny pionierskim rejsem transatlantyku „Chrobry”.

źródło: PAP, Ilona Pecka

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna