Aktualności

spotkanie z Anną Kamińską / fot. IK
17.06.2024

Anna Kamińska na targach Feria del Libro w madryckim parku Retiro

Wczoraj zakończyły się madryckie Targi Książki Feria del Libro. Polskę podczas tegorocznej edycji targów reprezentowali ilustrator Piotr Socha, który gościł na imprezie w jej pierwszych dniach, oraz pisarka, dziennikarka i autorka popularnych biografii – Anna Kamińska.

Anna Kamińska wzięła udział w dyskusji „Kobiety alpinistki”, która odbyła się 14 czerwca w Pawilonie Europejskim. Jej partnerką w dyskusji była Edurne Pasaban, najsłynniejsza hiszpańska alpinistka i zarazem pierwsza kobieta, która zdobyła 14 ośmiotysięczników, a rozmowę poprowadził Darío Rodríguez z wydawnictwa Desnivel, w którym ukazała się biografia Wandy Rutkiewicz autorstwa Kamińskiej („Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”). Spotkanie przyciągnęło liczną publiczność – sala Pawilonu wypełniła się do ostatniego miejsca.

Edurne Pasaban oświadczyła, że zawsze uważała Wandę Rutkiewicz za swój wzór. Hiszpańska alpinistka opowiadała m.in. o tym, że kobiety w tym sporcie często mierzą się z innymi oczekiwaniami niż mężczyźni, co wiąże się przede wszystkim z rolami społecznymi kobiet, takimi jak macierzyństwo. Pasaban wyznała także, że babcia ostrzegała ją, że zegar tyka i może być za późno na dzieci, swoje życie zaś dzieli na to przed urodzeniem dziecka i po nim. Dodała, że sama nie potrafiłaby pogodzić macierzyństwa z wyczynową wspinaczką

Anna Kamińska podkreśliła, że Wanda Rutkiewicz była niezwykle silną osobowością i posiadała znakomite umiejętności organizacyjne, dzięki czemu – a także swemu urokowi osobistemu – udawało jej się sfinansować liczne wyprawy.

Spotkanie zakończyło się pytaniami od publiczności. Anna Kamińska na pytanie o zniknięcie Wandy Rutkiewicz, odpowiedziała, że uważa, iż alpinistka po prostu zasnęła. Ciała Rutkiewicz nigdy nie odnaleziono.

***

O udziale Piotra Sochy w imprezie pisaliśmy w tym miejscu.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji targów Feria del Libro brzmiało „W zdrowym ciele zdrowy duch”.

Madryckie targi stanowią dla Instytutu Książki okazję, by kontynuować zeszłoroczne działania i wzmocnić obecność literatury polskiej w Hiszpanii oraz krajach hiszpańskojęzycznych. W ubiegłym roku Polska była gościem honorowym Targów Książki LIBER w Madrycie, zaś przed dwoma laty Instytut Książki wziął aktywny udział w targach w Barcelonie.

Targi Feria del Libro de Madrid kierowane są przede wszystkim do czytelników, nie zaś – jak targi LIBER – do przedstawicieli branży. Impreza ta co roku cieszy się prestiżem i ogromną popularnością – w 2023 roku odwiedziło ją 1 200 000 czytelników.
Polską obecność na targach organizują Instytut Książki wraz z Instytutem Polskim w Madrycie.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.