Aktualności

fot. Gaby Jongenelen Photography for CELA
20.09.2021

Aleksandra Lipczak laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

Aleksandra Lipczak, autorka książki „Lajla znaczy noc” została laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, wręczonej w sobotę w Radomiu. Nagrodzona książka to eseistyczno–reporterska opowieść o Andaluzji, przenikaniu się kultur, wzajemnym inspirowaniu, o tolerancji i jej braku.

Decyzją kapituły Nagrody na miesięczną rezydencję do Vence we Francji, gdzie w ostatnich latach swego życia mieszkał Gombrowicz, pojedzie zaś Maciej Bobula, autor książki „Szalejów”. To nowa forma wyróżnienia przyznana w tym roku po raz pierwszy.

Jak mówiła w laudacji członkini jury Anna Kałuża, Lipczak opowiada o średniowiecznej Andaluzji, ale pisze też o współczesnym świecie. „Co ważne, pisze tak, że jesteśmy porwani rytmem, swobodą i zarazem precyzją tej prozy” – podkreśliła jurorka. Dodała, że w tle jej opowieści kryją się kryzysy, zapaści społeczne, wykluczenia, migracje, moralna panika jako reakcja na inność.

Zdaniem jurorki Lipczak szuka odpowiedzi na aktualne pytania w odległych czasach. „Są one związane z możliwością i koniecznością wspólnego zamieszkiwania tego samego skrawka ziemi przez różnych ludzi, różne języki, różne religie, wartości, idee” – zauważyła Kałuża.

Według niej nagrodzona pisarka pokazuje alternatywne porządki wobec modelu kulturowych relacji, jakie dziś znamy. Zwraca także uwagę na to, że moralność, prawo i edukację można ugruntować na różnych współistniejących ze sobą podstawach.

Dziękując za nagrodę, laureatka krytycznie odniosła się do obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

„Wczoraj polski Sejm przyjął ustawę legalizującą to, co się dzieje na naszej wschodniej granicy, legalizującą tortury, wywożenie ludzi bez dania im jakichkolwiek szans na to by się ubiegać o ochronę międzynarodową” – mówiła Lipczak. „Nie pozwalajmy, by nasze państwo, rzekomo w naszym imieniu dopuszczało się takich zbrodni, by traktowało tak bestialsko ludzi, których jedyną przewiną jest to, że szukają w Europie bezpiecznego schronienia” – powiedziała laureatka.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza jest przyznawana za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisany prozą artystyczną w języku polskim. Zwycięzca, oprócz statuetki, otrzymuje nagrodę finansową. W tym roku było to 40 tys. zł. Natomiast wszyscy autorzy nominowani do nagrody otrzymali czeki na 5 tys. zł ufundowane przez marszałka województwa mazowieckiego. W tej edycji konkursu brały udział książki wydane w 2020 r.

Do VI edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zgłoszono 100 książek. W czerwcu jurorzy wyłonili pięcioro nominowanych. Maciej Bobula został nominowany za „Szalejów” (Wydawnictwo j), Dominika Horodecka za „Wdech i wydech” (Wydawnictwo Warstwy), Jolanta Jonaszko za „Portrety” (Wydawnictwo Forma), Aleksandra Lipczak za książkę „Lajla znaczy noc” (Wydawnictwo Karakter), a Maciej Topolski za „Niż” (Korporacja Ha!art).

Konkurs organizowany jest przez prezydenta Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowiono w 2015 r., po raz pierwszy została wręczona we wrześniu 2016 r. Kapituła wskazała wówczas dwoje laureatów - Weronikę Murek i Macieja Hena. W drugiej edycji Nagrodę Gombrowicza dostała Anna Cieplak za powieść „Ma być czysto”, w trzeciej Marcin Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, zaś w czwartej Olga Hund za „Psy ras drobnych”. Ostatnią edycję wygrała Barbara Sadurska, autorka książki pt. „Mapa”.

Przy tej okazji przypominamy także wywiad z Aleksandrą Lipczak w cyklu Nocny stolik.

źródło: PAP, Ilona Pecka