Aktualności

12.07.2022

Akcja „Poczuj się jak u siebie w księgarni” i plebiscyt „Ulubiona Księgarnia Warszawy”

Warszawa organizuje akcję promocyjną dla niezależnych księgarń i zachęca do głosowania na „Ulubioną Księgarnię Warszawy”.

„Poczuj się jak u siebie w księgarni” to akcja m. st. Warszawy, która ma zachęcać mieszkańców do odwiedzania i poznawania lokalnych księgarni niezależnych jako miejsc, w których obok ulubionych książek znajdą także niepowtarzalną atmosferę, chwilę ciszy i dobrą kawę. Ma w tym pomóc wirtualna mapa księgarń.

Jest ona dostępna na stronie ulubionaksiegarnia.waw.pl. Dzięki niej każdy chętny mieszkaniec Warszawy może łatwo i szybko znaleźć najbliższą sobie księgarnię, w której będzie mógł kupić książkę, a także po prostu spędzić chwilę czasu.

Jak twierdzą organizatorzy akcji, księgarnie niezależne to ważne miejsca na kulturalnej mapie stolicy. Zajmują się nie tylko sprzedażą książek, ale też organizują spotkania autorskie, debaty, koncerty, pokazy filmów. Organizatorzy podają, że w Warszawie jest około stu takich miejsc.

Wkrótce nadejdzie okazja, by warszawianki i warszawiacy mogli je należycie docenić, głosując na swoje ulubione księgarnie. Tegoroczna edycja plebiscytu „Ulubiona Księgarnia Warszawy” potrwa od 25 lipca do 4 września. Jedna osoba będzie mogła oddać jeden głos i dodatkowo wyrazić opinię o swoim ulubionym miejscu. Pięć miejsc z najwyższą liczbą głosów otrzyma nagrody pieniężne (łączna pula to 70 tys. zł) oraz tytuł „Ulubionej Księgarni Warszawy 2022”. 

Fundatorem nagrody jest m. st. Warszawa. Plebiscyt organizowany jest od 2020 roku wspólnie z partnerami: Stowarzyszeniem Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie, Biblioteką Analiz oraz Polską Izbą Książki.