Aktualności

fot. IK
26.04.2018

Abu Dhabi: „Chcemy, żeby zachwycono się Polską”

„Chcemy, żeby Polska była odbierana przez naszych partnerów arabskich prawdziwie i żeby się nią zachwycono” – powiedział w czwartek w Abu Dhabi dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. Od środy trwają w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich 28. Międzynarodowe Targi Książki, na których Polska jest gościem honorowym.

Jaworski przybliżył w czwartek uczestnikom targów działania podejmowane przez Instytut Książki. Zaznaczył, że Instytut przyjechał na targi, żeby zaprezentować się od podstaw: „Chcemy pokazać nie tylko piękno naszego kraju – naszą kulturę, historię, teraźniejszość, ale także, żeby zaprezentować to, co robimy, jako Instytut Książki”. „Instytut, oczywiście, nie jest tu znany, ale dzięki takim spotkaniom coraz częściej jest otwierana nasza strona internetowa w języku angielskim i są pobierane wiadomości z wersji anglojęzycznej” – dodał.

Dyrektor Instytutu Książki podkreślił, że trzeba zrozumieć, że pochodzimy z różnych kultur organizacyjnych i politycznych, co sprawia, że na przykład rozmawiając z partnerami arabskimi pewne rzeczy są dla nich oczywiste, ale z kolei organizacja działań jest całkiem inna niż nasza.

„Fakt pewnego scentralizowania, monarchiczności sprawia, że tam decyzje trochę inaczej zapadają niż u nas i trzeba o tych elementarnych kwestiach powiedzieć na początku, a potem przedstawić cele działania Instytutu, skupiając się na tej części działań zagranicznych, czyli co zrobiliśmy dotychczas oraz jakimi programami dysponujemy” – wskazał Jaworski.

„Chcemy pokazać: przyjdźcie do nas, mamy takie, a takie programy, możecie z nich skorzystać, bo nam zależy na współpracy w celu wydawania, promowania, popularyzowania literatury polskiej” – zaznaczył.

Dyrektor Instytut Książki pytany, jak chce, żeby Polska była odbierana przez partnerów arabskich, powiedział, że „prawdziwie”. „Żeby Polską się zachwycono i żeby była odbierana na różnych poziomach nie tylko emocjonalnym i utylitarnym, ale także, żeby pokazać głębszy wymiar Polski również duchowy, a z czasem sięgnąć do naszej historii”.

Międzynarodowe Targi Książki w Abu Dhabi to jedna z najważniejszych imprez tego rodzaju na Bliskim Wschodzie, w której w 2017 r. wzięło udział 1320 wystawców z 65 krajów, a odwiedziło ją ponad 300 tys. zwiedzających. Dotychczas gośćmi honorowymi targów były m.in. Szwecja, Islandia i Wielka Brytania, a w ubiegłym roku Chiny. Polska jest obecna na targach od 2015 r.

Wczoraj Dariusz Jaworski mówił o targach w Abu Dhabi na antenie radiowej Trójki. Nagranie można odtworzyć tutaj. (PAP, IK)