Aktualności

zdjęcie wydawcy
27.04.2018

Manuskrypt Rzewuskiego na Międzynarodowych Targach Książki w Abu Dhabi

W dniu rozpoczęcia Międzynarodowych Targów Książki w Abu Dhabi zaprezentowana została naukowa kopia najpiękniejszego z trzech tomów manuskryptu hrabiego Wacława Rzewuskiego, opisującego historię hodowli konia arabskiego. Ten barwny rękopis wydany przez Dom Emisyjny Manuscriptum jako faksymile w jubilerskiej oprawie podkreśla 3 wielkie rocznice Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich: 100-lecie Niepodległości Polski, 100. rocznicę urodzin założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Szajka Zayed bin Sultan Al Nayhan’a oraz 200. rocznicę podróży Emira Rzewuskiego do Świata Arabskiego.

Minęło 200 lat, odkąd polski magnat Wacław Rzewuski wyruszył w podróż na Półwysep Arabski i rozpoczął opisywanie fascynującej historii hodowli konia arabskiego w rękopisie „Sur les Chevaux Orientaux et Provenants des Races Orientales”. Dom Emisyjny Manuscriptum podjął się trudu wydania faksymile jednego z trzech tomów - najbardziej barwnego – manuskryptu, w postaci Księgi Jubilerskiej.

Ta cenna faksymile, odtwarzająca wiernie każdy element oryginału: ręcznie wklejone mapki rysowane przez Rzewuskiego, jego liczne ilustracje, stary papier etc., została dodatkowo ubrana w uszlachetnioną złotem i srebrem oprawę, podkreślającą wartość oryginału. „Polski diament”, jak zwany jest krzemień pasiasty, zdobi tę oprawę, podkreślając, że księga jest pomostem między kulturą polską a arabską.

Pierwszy egzemplarz publikacji, której nakład wynosi 200 sztuk, został uroczyście przekazany Szejkowi Mansourowi, który jest wicepremierem Zjednoczonych Emiratów Arabskich i znanym na świecie pasjonatem koni.

Są takie zabytki piśmiennictwa polskiego, dzięki którym Polska jest znana na świecie. Kopernik, Chopin czy Rzewuski pozostawili po sobie spuściznę cenioną na każdym kontynencie, bez względu na światowe trendy. Ten ostatni znany jest z tego, że opisując kulturę arabską, w kontekście historii koni arabskich, rozsławił nie tylko kraj z którego pochodził, ale przede wszystkim świat Półwyspu Arabskiego.

W 1817 r. ten zuchwały polski magnat z najznamienitszych rodów, mający obsesję na punkcie gorącokrwistych orientalnych koni, porzucił żonę i bogate posiadłości, by rozpocząć nieustraszoną przygodę w rejonie, który dla większości był niezbadany i nieodgadniony. Udział w walkach przeciwko Turkom, znajomość koni oraz tamtejszych języków dały mu uznanie i przyjaźń 13 plemion beduińskich i wyniosły do godności emira: urzędnika i dowódcy wojskowego.  Złotobrody Emir – jak go zwano - był pierwszym Europejczykiem, który przemierzył rozległą, niezbadaną pustynię Najd w Arabii Saudyjskiej. To właśnie on sprowadził do Europy pierwsze konie arabskie i zapoczątkował chlubną tradycję ich hodowli w naszym regionie.  Kupował ogiery i klacze dla Królewskiej Stadniny Wirtemberskiej, cara Aleksandra I z Rosji, francuskiej stadniny narodowej w Pau i własnej posiadłości Sawrana na Ukrainie. Wiódł życie pełne romantycznych przygód. Szybko stał się sławny wśród Arabów: opowiadano o nim historie i śpiewano pieśni, a polscy wieszcze jak Mickiewicz i Słowacki nie pominęli jego postaci w swej twórczości. On sam pozostawił po sobie piękne dzieło „Sur les Chevaux Orientaux et Provenants des Races Orientales”, które do dziś uznawane jest bezcennym kompendium wiedzy na temat kultury i tradycji arabskiej oraz sztuki hodowli arabskich koni: ich szczepów, historii, cech i zalet. Ten piękny manuskrypt składający się z 352 stron i 218 000 słów zawiera 65 uroczych szkiców hrabiego oraz ponad 100 innych ilustracji i map. Zawiera on wiele portretów plemion beduińskich w Syrii i Arabii, opisuje ich historię, obyczaje, kulturę i unikalny nomadyczny styl życia. Rękopis ten to w sumie ponad 400 kolorowych rysunków, stanowiących źródło badań nad miejscową kulturą i zwyczajami, co ma ogromną wartość również dla mieszkańców tamtego regionu. Są tam też nuty, które pozwalają odtworzyć muzykę beduińską sprzed 200 lat, a także spis ludności niektórych plemion.

Manuskrypt Rzewskiego do dziś jest pełnym pasji dziedzictwem konia arabskiego, wyjątkowym źródłem wiedzy dla wszystkich zainteresowanych historią Orientu. Nie mogło go zabraknąć na targach, na których Polska jest gościem honorowym.

***

DOM EMISYJNY MANUSCRIPTUM to awangardowa oficyna wydawnicza jedynych w swoim rodzaju Ksiąg Jubilerskich i Manuskryptowych. Ksiąg będących świadectwem historii, nauki oraz sztuki, zapisanym na kartach zabytków piśmiennicta światowego: manuskryptów, inkunabułów, białych kruków. Kilkusetletnie, unikatowe oryginały zawierają wiedzę, która niejednokrotnie kształtowała światopogląd nowożytnej cywilizacji. Dziś skrywane w sejfach księgozbiorów muzealnych oraz prywatnych kolekcjonerów, są niedostępne dla zwykłego człowieka. Chcąc o nich przypomnieć szerszej publiczności, Dom Emisyjny Manuscriptum bierze na siebie odpowiedzialność za ich wierne, naukowe odtworzenie. Podkreślając ich znaczenie nadaje im nowy, wyjątkowy i drogocenny charakter, dodając niezwykłe jubilerskie oprawy.