Aktualności

27.02.2023

70 tytułów zgłoszono do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

70 książek dla dzieci, które ukazały się w ubiegłym roku nakładem 34 wydawnictw, zostało zgłoszonych do 30. edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego – podali organizatorzy z biblioteki miejskiej w Oświęcimiu. Rozstrzygnięcie nastąpi w październiku.

„Spośród 70 książek 34 wydawnictw tę najlepszą za 2022 wybiorą jurorzy. Swojego faworyta wyłonią także czytelnicy. Wyniki poznamy w październiku” – poinformowała PAP Monika Sobota z oświęcimskiej biblioteki zwanej Galerią Książki.

Jak dodała, tegoroczna edycja nagrody będzie już 30. „Z tej okazji zaprosimy młodych czytelników do udziału w szeregu kreatywnych działań, które rozbudzą w nich zamiłowanie do czytania. (…) Będziemy aktywizować, towarzyszyć z książką, tworzyć, ale przede wszystkim czerpać radość z czytania i dobrze się bawić” – zapewniła Sobota.

W ubiegłym roku na konkurs napłynęły 72 książki. Werdykt jurorów i czytelników był identyczny. Główny laur, którym jest statuetka Koziołka Matołka, otrzymała książka „Już, już!” Katarzyny Wasilkowskiej. Ukazała się nakładem wydawnictwa Literatura.

Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 r. Fundacja „Książka dla Dziecka” oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska Galeria Książki. Celem konkursu jest promowanie najlepszych polskich książek dla dzieci, spełniających rygorystyczne kryteria oceny pod względem literackości, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości, jaką uprawiał patron.

źródło: PAP, Marek Szafrański

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna