Aktualności

27.02.2023

Tydzień e-książki w MBP Opole

W ramach Tygodnia E-książki 2023 Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaplanowała liczne działania promujące ebooki. Działania odbywać się będą w sieci – na facebookowym profilu MBP w Opolu oraz stacjonarnie w siedzibie biblioteki przy ulicy Minorytów 4.

Od 6-10 marca, w godzinach 12:00-17:00 w Dział Informacji MBP Opole (II p.), ul Minorytów 4 będzie odbywać się eBOOKowe SOS. Darmowe, indywidualne konsultacje dotyczące szeroko pojętego pojęcia książki elektronicznej. Będzie można zobaczyć, jak działa czytnik e-książek i na jakich zasadach można go wypożyczyć, sprawdzić, jak czyta się książkę elektroniczną, jak działają biblioteki cyfrowe, np. Wolne Lektury czy IBUK Libra, a także pobrać darmowy kod dostępu i poznać strony w domenie publicznej, z której legalnie można pobrać e-książkę.

Na Facebooku MBP pojawią się między innymi: ciekawostki dotyczące ebooków, spot filmowy promujący korzystanie z ebooków. 6 marca zostanie ogłoszony konkurs z nagrodami. Zadaniem uczestnika będzie ulepienie swojego LEPIEJA* – tematyka będzie musiała dotyczyć czytania, książek, ebooków, synchrobooków. LEPIEJA trzeba będzie umieść w komentarzu pod postem konkursowym do 19.03.2023 do godziny 23:59. Każdy z uczestników będzie mógł zgłosić nieograniczoną ilość LEPIEJI. Trzy najciekawsze zostaną nagrodzone (fundatorem nagród w konkursie są Przyjaciele Kawy).

***

*Lepiej – krótki, żartobliwy wierszyk o strukturze dwuwiersza, rymowany, zazwyczaj pisany ośmiozgłoskowcem. Pierwszy wers lepieja zaczyna się od słowa: „lepiej”, „lepszy”, „lepsza”, „lepsze”, natomiast drugi wers od słowa: „niż”, „niźli”, „niżeli”, „aniżeli”. Za twórcę lepieja jako gatunku literackiego uznaje się Wisławę Szymborską, a za twórcę nazwy gatunku – jej wieloletniego sekretarza Michała Rusinka. Typowy przykład (autorstwa Wisławy Szymborskiej): „Lepszy piorun na Nosalu / niż pulpety w tym lokalu.”