Aktualności

11.03.2022

„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk nominowane do Międzynarodowej Nagrody Bookera

Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk w przekładzie Jennifer Croft zostały nominowane do International Booker Prize. Kapituła zaprezentowała wczoraj trzynaście wyróżnionych tytułów.

Olga Tokarczuk otrzymała prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera w 2018 roku. Jury uhonorowało wówczas jej książkę Bieguni (Flights) w tłumaczeniu Jennifer Croft. Przekład wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland. Rok później do Bookera nominowano jej powieść Prowadź swój pług przez kości umarłych (Drive Your Plow over the Bones of the Dead) w przekładzie Antonii Lloyd-Jones (ostatecznie książka znalazła się w ścisłym finale).

Tegoroczna krótka lista, zawierająca sześć książek, zostanie ogłoszona 7 kwietnia. Natomiast zwycięzców poznamy 26 maja.

Międzynarodowa Nagroda Bookera jest przyznawana co roku dla najlepszej książki przełożonej na język angielski. Od 2016 roku wyróżnienie przyznawane jest za konkretną książkę, wcześniej, co dwa lata, otrzymywali ją pisarze za całokształt twórczości. Nagroda dzielona jest między autora i tłumacza.

Listę nominowanych można znaleźć tutaj.