Aktualności

11.03.2022

Rozpoczynają się Poznańskie Targi Książki

Od dziś do niedzieli 13 marca odbywać się będą Poznańskie Targi Książki. Instytut Książki jest partnerem wydarzenia.

Oficjalne otwarcie Poznańskich Targów Książki, podczas którego poznamy laureatów nagród towarzyszących targom (Nagrody Pegazika i Nagrody za książki naukowe i popularnonaukowe), odbędzie się o godz. 14.

Z kolei o godz. 16 odbędzie się spotkanie “Samowydawcy, czyli self publishing – w Polsce – Fakty i Mity” z udziałem Pawła Kopiera, Mateusza Rogalskiego i Franciszka Piątkowskiego.

O godz. 17 – “Kobiety współcześnie piszące. Co motywuje ich wyobraźnię?” – o swoich pisarskich
doświadczeniach i inspiracjach opowiedzą: Izabella Agaczewska, Nela Nielsen i Irena Omegard.

Bardzo ciekawie zapowiada się spotkanie “Znaczenie pól eksploatacji w umowach wydawniczych”, które poprowadzi Krzysztof Lewandowski, dyrektor generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Organizatorzy targów we współpracy ze Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury zaplanowali cykl warsztatów ekspresowego tłumaczenia poezji pod kierunkiem Michała Rogalskiego, warsztaty z tłumaczenia komiksu z Agnieszką Matkowską oraz rozmowę z tłumaczkami literatury skandynawskiej: Natalią Kołaczek, Karoliną Drozdowską i Martą Petryk.

Na targach pojawią się takie wydawnictwa jak: Agora, Nasza Księgarnia, Karakter, Rebis, Dowody na Istnienie, Egmont, Helion, Wydawnictwo Kobiece, Wydawnictwo Poznańskie, Media Rodzina, Sonia Draga, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Debit, Replika, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Tu się czyta, Babaryba, BIS, Karakter, Nowa Baśń, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Wydawnictwo Naukowe UAM, Zakamarki, Zysk i S-ka i wielu innych.

Z czytelnikami spotkają się Jakub Żulczyk, Jakub Małecki, Elżbieta Cherezińska, Eliza Piotrowska, Aneta Jadowska, Robert Małecki, Marcin Mortka, Anna Rozenberg, Małgorzata Starosta, Wojciech Widłak, Tomasz Żak czy Przemysław Żarski. Pełna lista nazwisk autorów wraz z harmonogramem spotkań jest dostępna na stronie targów: https://targiksiazki.pl

W czasie Targów odbędzie się również wystawa poświęcona ilustratorskiej twórczości Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka zorganizowana w ramach cyklu Mistrzowie Ilustracji, a także wystawa z serii Salon Ilustratorów, prezentująca pracę polskich twórców ilustracji i grafiki książkowej z młodego pokolenia.

Strefa Rodzinnego Czytania to specjalnie zaaranżowana przestrzeń, gdzie będzie można poczytać ze wsparciem Małgorzaty Swędrowskiej oraz grupy artystycznej Mozaika. Na każdego czytelnika będą czekać książkowe zagadki, wspólne śpiewanie, gimnastyka literacka oraz muzyczne niespodzianki.

Program Poznańskich Targów Książki obfituje w atrakcje dla różnych grup odbiorców. Fanów czarnego krążka zainteresuje Giełda winyli, na której pojawi się 10000 płyt winylowych, wyselekcjonowanych przez wystawców z polski i zagranicy. Nie zabraknie także atrakcji dla pasjonatów powieści rysunkowych, kolekcjonerskie numery, jak i nowsze edycje będzie można nabyć w Strefie komiksu.

Wejście na Poznańskie Targi Książki jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

11-12 marca – 10:00-18:00, 13 marca –10:00-16:00

Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon 5. Wejście bezpośrednie od ulicy Bukowskiej (Wejście Północne). Na teren można wejść także poprzez Hol Wschodni od dworca Poznań Główny.

Patronatem honorowy nad poznańskimi targami objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Prezydent Miasta Poznania.