Aktualności

fot. Facebook / Muzeum Karykatury w Warszawie
21.05.2024

„Gapiszon w Lengrenówce” – wystawa prac Bohdana Butenki

Kochał książki i to książki dla dzieci, które ilustrował. Chcemy przywrócić Bohdana Butenkę dzieciom, bo pamiętamy go my, dorośli, a współczesne dzieci – już nie – powiedział PAP kurator wystawy w warszawskim Muzeum Karykatury, Michał Rzecznik. Wydarzenie rozpocznie się 23 maja.

„Na wystawie »Gapiszon w Lengrenówce« zaprezentujemy dorobek Bohdana Butenki – jednego z największych polskich ilustratorów XX wieku i twórcy komiksów dla młodzieży, plakacisty, scenografa i grafika. Kochał książki i to książki dla dzieci, które ilustrował” – powiedział PAP kurator wystawy w warszawskim Muzeum Karykatury, Michał Rzecznik. „Chcemy przywrócić Butenkę dzieciom, bo pamiętamy go my, dorośli, a współczesne dzieci – już go nie pamiętają. Główną postacią wystawy jest Gapiszon – najważniejsza postać tworzonych przez niego komiksów” – wyjaśnił, dodając, że postać Gapiszona jest często mylona z poszukującym skarbu harcerzem Kapiszonem – innym bohaterem komiksowej serii autorstwa Butenki.

Na wystawie Gapiszon będzie zaprezentowany w licznych odsłonach – czarno-białej i w kolorze, w wersji niemej i z dialogami, w berecie z antenką i w pasiastej czapeczce, na oryginalnych planszach, wielkoformatowych wydrukach, w książeczkach i archiwalnych numerach „Misia” – wydawanego w latach 1957-2010 dwutygodnika dla dzieci.

„Gapiszon – bohater komiksów dla młodszych dzieci to chłopiec, który myli się i popełnia błędy, z których wynikają zabawne sytuacje, ale w końcu wychodzi z nich obronną ręką. To postać, z którą może się utożsamić zarówno czterolatek jaki stulatek” – wyjaśnia kurator, dodając, że komiks z Gapiszonem to także książka o walorach edukacyjnych. „Postać żyła z Butenką od lat 60. XX wieku aż do śmierci rysownika w październiku 2019 roku” – wyjaśnił.

„Na wystawie pokażemy szkice i komiksy Butenki powstałe na przestrzeni ostatnich 60 lat oraz szkice i plansze z odnalezionej książki z przygodami Gapiszona, która nakładem Wydawnictwa Widnokrąg ukaże się na polskim rynku” – przypomniał Rzecznik.

Komiksy z Gapiszonem tłumaczono na wiele języków i wydawano za granicą. Po angielsku nazywał się Scatterbrain, po francusku – Nigaudin, po litewsku Pupikas, w krajach niemieckojęzycznych – Zipfelzapfel, a w krajach byłej Jugosławii nosił imię Wutrobicka.

Bohdan Butenko (1931-2019) był wybitnym polskim autorem ilustracji, okładek, scenografii teatralnych i plakatów.

źródło: PAP, Maciej Replewicz

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna