Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 3000 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

29.09.2023

Nowe czytelnie Biblioteki Narodowej z główną nagrodą w konkursie Modernizacja Roku 2022

Modernizacja czytelń Biblioteki Narodowej otrzymała główną nagrodę w otwartym ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku organizowanym przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego – poinformowała Biblioteka Narodowa na swojej stronie internetowej.

29.09.2023

Niespełna 5 milionów złotych na przekłady dzieł literatury polskiej na języki obce w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND

Międzynarodowy Dzień Tłumacza już jutro. Jednym z najważniejszych celów Instytutu Książki jest wsparcie literatury polskiej za granicą. W tym roku przeznaczyliśmy na ten cel blisko 5 milionów złotych z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu wsparcie w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND otrzymało łącznie 229 wydań polskich książek, które ukażą się nakładem wydawców z 46 krajów.

29.09.2023

Wręczenie nagród w Konkursie im. Anny Świrszczyńskiej

7 października o godz. 17:30 w Bibliotece Kraków odbędzie się spotkanie z trzema autorkami nagrodzonymi w Konkursie im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki. Podczas tego spotkania nagrody zostaną także wręczone laureatkom.

29.09.2023

Międzynarodowy Dzień Tłumacza 2023 – jutro wielkie święto ambasadorów literatury

Już jutro obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Święto jest okazją do podkreślenia roli tłumaczy w promowaniu różnorodnych kultur, literatury i jej dzieł we wszystkich krajach świata. To właśnie dzięki ich pracy i pasji polska literatura ma szansę zyskać popularność za granicą.

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymają wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze.

Więcej
Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Publikacja „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” powstała po to, by inspirować i pokazać, jak nieocenioną wartość może przynieść lokalnej społeczności dopasowana do jej potrzeb biblioteka. Aby jak najlepiej to uchwycić, wysłaliśmy w podróż po bibliotecznej Polsce siódemkę reporterów i jednego fotoreportera.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900

Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej