Recenzje

2017
Katarzyna Kołczewska

Odzyskać utracone

Mądra, trudna, liryczna i mocna książka o tęsknocie, budowaniu na nowo wiary w siebie, chorobie, radościach i smutkach…

Więcej
2017
Szczepan Twardoch

Król

Szczepan Twardoch jest chyba najpopularniejszym polskim pisarzem młodego pokolenia. Zwyczajowo używam sformułowania „polski pisarz”, jednak Twardoch jako zdeklarowany Ślązak, zapewne wolałby, żeby nazywać go śląskim pisarzem.

Więcej
2017
Magdalena Witkiewicz

Ballada o ciotce Matyldzie

Przyjęło się uważać, że lato to znakomity czas, aby sięgnąć po literaturę nieco mniej ambitną, która pozwoli odprężyć się po ciężkim dniu w pracy, czy choć przez chwilę zapomnieć o problemach dnia codziennego.

Więcej
2017
Anna Lyndsey

Dziewczyna w ciemności

Cywilizacja świata Zachodu, osiągnąwszy zauważalny poziom dobrobytu, poczucie narastającego komfortu i przyzwyczajenie do coraz rozleglejszych możliwych aktywności, wciąż ma zasadniczy problem z mentalną zgodą na ułomność zdrowia.

Więcej
2017
Pierre Lemaitre

Do zobaczenia w zaświatach

Powieść Pierra Lemaitre’a, „Do zobaczenia w zaświatach” uhonorowana nagrodą Goncourtów w 2013 roku odważnie i szalenie ciekawie przedstawia bezsens wojny.

Więcej
2017
Filip Łobodziński

Duszny kraj

Bob Dylan wyznał: „poezja sprawia, że czuję się szczęśliwy”. I zaraz dodał: „szczęśliwy z braku lepszego słowa”. Już tylko ten fragment pochodzący z utworu Dylana „Jedenaście naszkicowanych epitafiów” wspaniale charakteryzuje postawę życiową autora.

Więcej
2017
Elif Şafak

Uczeń architekta

Elif Şafak to turecka pisarka (urodzona we Francji jako Elif Bilgin). Napisana przez nią powieść Uczeń architekta była lekturą rawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki w lutym 2017 roku.

Więcej
2017
Patrick Modiano

Żebyś nie zgubił się w dzielnicy

Recenzowanie powieści laureata Literackiej Nagrody Nobla to nie lada wyzwanie. Mamy wszak do czynienia z arcydziełem, które zarazem może wywołać sprzeczne opinie.

Więcej
2017
Kjersti Annesdatter Skomsvold

Im szybciej idę, tym jestem mniejsza

Poznańskie wydawnictwo Media Rodzina wydało, w ramach serii Gorzka Czekolada, książkę Im szybciej idę, tym jestem mniejsza. To gorzko-słodki debiut norweskiej pisarki Kjersti Annesdatter Skomsvold.

Więcej
2017
Maja Lunde

Historia pszczół

Historia pszczół Mai Lunde odniosła ogromny sukces. Przetłumaczono ją na kilkanaście języków, a pisarka otrzymała Norweską Nagrodę Księgarzy.

Więcej
   Zobacz wszystkie
2017
Stephenie Meyer

Intruz

Na Ziemię trafiają kosmici – gatunek zwany duszami. Szybko zaczynają kolonizować planetę, na której ciała ludzi służą im jako swego rodzaju skafandry

Więcej
2017
Andrzej Sapkowski

Ostatnie życzenie

W roku 1986 opowiadanie pt. „Wiedźmin”, którego autorem jest Andrzej Sapkowski, zajęło trzecie miejsce w konkursie ogłoszonego przez magazyn „Fantastyka”.

Więcej
2017
John Boyne

Chłopiec na szczycie góry

Wielu Niemców, oddanych nazistowskiej ideologii w czasach rządów Adolfa Hitlera, dałoby wiele za choćby szansę spotkania z Führerem.

Więcej
2017
Sara Pennypacker

Pax

W kwietniu na spotkaniu DKK rozmawialiśmy o książce pt. Pax autorstwa Sary Pennypacker. Książka opowiada o chłopcu Peterze i jego lisie.

Więcej
2017
Grażyna Bąkiewicz

O melba!

Przyznam się, że sięgnęłam po książkę O melba!, ponieważ niedługo nasz aleksandrowski DKK „Okładka” miał uczestniczyć w spotkaniu z jej autorką, Grażyną Bąkiewicz.

Więcej
2017
Barbara Ciwoniuk

Rokko

W powieści Rokko Barbara Ciwoniuk opisuje historię typowego nastolatka o oryginalnym imieniu Roch, który – zgodnie z tytułem – nazywany jest Rokko.

Więcej
2017
Dorota Suwalska

Czarne jeziora

Niedawno przeczytałam bardzo interesującą książkę pt. Czarne jeziora, której autorką jest Dorota Suwalska. Wpadła mi w ręce, kiedy myszkowałam po bibliotecznych półkach.

Więcej
2017
Katarzyna Ryrych

Król

Król Katarzyny Ryrych jest przepiękną w całej swojej prostocie książką. Opowiada historię rodziny, która po bankructwie firmy i utracie domu musi mierzyć się z problemami ekonomicznymi.

Więcej
   Zobacz wszystkie
2018
Przemysław Dakowicz

Kwatera zmartwychwstałej pamięci

Książka Przemysława Dakowicza „Kwatera zmartwychwstałej pamięci” stanowi swoiste podsumowanie tej części twórczej działalności autora „Teorii wiersza polskiego”, która koncentruje się wokół tematu ekshumacji szczątków zamordowanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia prowadzonych na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, w tzw. kwaterze „Ł”.

Więcej
2018
Paweł Sołtys

Mikrotyki

„Miasto na nas jak czołgiem wjechało wieżami” – słowa Andrzeja Bursy zdają się być doskonałym résumé dwudziestu trzech mikroopowieści Pawła Sołtysa (Pablopavo) z tomu Mikrotyki.

Więcej
2018
Kalman Segal

Opowiadania z zabitego miasteczka

Twórczość Kalmana Segala (1917-1980), polsko-żydowskiego (piszącego również w jidysz) prozaika, poety, publicysty i dziennikarza radiowego, wydaje się dziś zapomniana.

Więcej
2018
Łukasz Orbitowski

Exodus

Łukasz Orbitowski „Inną duszą” przebojem wdarł się na szczyty rodzimej prozy. Nie znaczy to jednak, że przedtem pisał słabo. Co to, to nie. Zawsze posiadał szósty zmysł, dzięki któremu tworzył wiarygodne historie. Jednak poprzednia powieść była wyraźnym skokiem jakościowym. Od pierwszych do ostatnich słów trzymała za gardło, przedstawiając pozornie banalnych bohaterów uwikłanych w zło. Tak wysoko ustawiona poprzeczka dla każdego jest wyzwaniem, toteż zastanawiałem się, jaki będzie „Exodus” – najnowsza powieść Orbitowskiego. Czy przebije „Inną duszę”, czy skręci w zupełnie inne rejony, czy będzie odcinaniem kuponów od rewelacyjnej poprzedniczki?

Więcej
2018
Martyna Bunda

Nieczułość

Emocjonalna Nieczułość, czyli debiut Martyny Bundy

Więcej
2018
Witold Gombrowicz

Kurs filozofii w sześć godzin i kwadrans

„Na dwa miesiące przed śmiercią Gombrowicz wygłasza trzynaście wykładów z filozofii dla Rity Gombrowicz i Dominika de Roux. «Pierwsze wykłady o Kancie – wspomina żona pisarza – odbyły się w sypialni Witolda. Głowę opierał na łokciu, przed sobą trzymał plik pożółkłych notatek z czasów argentyńskich wykładów, ale nie zaglądał do nich, tylko mówił z pamięci, wyraźnie i powoli, żebyśmy zdążyli zanotować. Był wspaniałym profesorem, mówił z werwą, precyzyjnie, wydobywając, co najważniejsze. Siedzieliśmy naprzeciwko niego i notowaliśmy na kolanach każde jego słowo».

Więcej
2018
Wojciech Wencel

Wiersze wybrane

Wydane niedawno Wiersze wybrane Wojciecha Wencla to obszerna autoprezentacja jednego z najważniejszych poetów polskich ostatnich dwu dekad.

Więcej
2018
Beata Kost; Jerzy Chociłowski

Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej; Kobiety ze Lwowa

Polskość i kobiecość

Więcej
2018
Anna Bikont

Sendlerowa. W ukryciu

Życie zwielokrotnione

Więcej
2017
Katarzyna Kołczewska

Odzyskać utracone

Mądra, trudna, liryczna i mocna książka o tęsknocie, budowaniu na nowo wiary w siebie, chorobie, radościach i smutkach…

Więcej
   Zobacz wszystkie