Literatura

2018
Józef Łobodowski

Komysze; W stanicy; Droga powrotna

Chciałoby się złożyć ręce i powiedzieć: Boże mój, jak to możliwe, że trójksiąg Józefa Łobodowskiego (Komysze, W stanicy, Droga powrotna) nie był znany w Polsce… Wydane poprzednio tylko raz, w londyńskim Gryfie w latach 1955–1960. Po Czarnyszewicza „Nadberezyńcach” to najważniejszy powrót do Polski wielkiej literatury emigracyjnej.

Więcej
2018
Wojciech Młynarski

W Polskę idziemy; Rozmowy

Któż nie słyszał kiedyś Niedzieli na Głównym czy Przyjdzie walec i wyrówna? Któż nie nucił sobie pod nosem Róbmy swoje albo Jesteśmy na wczasach? Przeboje te śpiewano jak Polska długa i szeroka, a ich popularność sprawiła, że z czasem awansowały do klasyki współczesnej piosenki. I wiele, wiele innych, trzeba dodać, autorstwa Wojciecha Młynarskiego, który należał do nielicznego grona prawdziwych tekściarzy (nigdy zresztą nie obruszało go to określenie).

Więcej
2018
Andrzej Franaszek

Herbert. Biografia

„Życiorys Zbigniewa Herberta jest wyjątkowo skomplikowany, nie tyle nawet w paśmie kolejnych faktów, choć i tu również, niezwykła jest przede wszystkim skala jego duszy, a na szczycie tej skali jest genialność i szlachetność, niżej jednak także mroczne pola” (t. 2, s. 831-832). Takie autorskie résumé najnowszej biografii Zbigniewa Herberta – rozpisanej na niemal dwóch tysiącach stron – wskazuje, że mamy tutaj do czynienia z wariantem odczytania dzieła autora Pana Cogito według modelu zadeklarowanego przez Andrzeja Franaszka wiele lat wcześniej, jeszcze w roku śmierci poety.

Więcej
2018
Szymon Nowak

Niechciani generałowie. Sosabowski, Maczek, Bór-Komorowski i inni. Powojenne losy polskich oficerów

Z polskiej perspektywy historia II wojny światowej naprawdę wygląda inaczej. Chociażby z racji tego, że w odróżnieniu od państw zachodnich kraj nasz został napadnięty dwukrotnie, przez dwóch agresorów. Również z tego powodu, że po wojnie nie odzyskaliśmy niepodległości i chociaż pojawił się pokój, trudno mówić, że był on pożądany w takiej postaci. Mieliśmy największą armię podziemną na świecie, walczyliśmy praktycznie na wszystkich możliwych frontach. A po zakończonej wojnie, gdy przez Londyn przemaszerowała defilada zwycięstwa, nasi żołnierze, jako jedyni, nie pojawili się na niej, uprzednio nie dostawszy zaproszenia.

Więcej
2018
Wacław Holewiński

Pogrom 1905

Pod koniec maja 1905 roku w Warszawie doszło do zagadkowych i do dzisiaj niewyjaśnionych zdarzeń: Żydzi, a chwilę później również Polacy, dokonali samosądu na prostytutkach i sutenerach, mordując kobiety lekkich obyczajów i ich „opiekunów”, dewastując i paląc domy publiczne. Wypadki te trwały zaledwie kilka dni, a ówczesne gazety określiły je mianem „sądów doraźnych”, dopatrując się w nich próby moralnego uzdrowienia „zepsutej” atmosfery miasta.

Więcej
2018
Marzanna Bogumiła Kielar

Nawigacje

Dwanaście lat minęło od wydania poprzedniego tomu wierszy Marzanny Bogumiły Kielar, nosił on tytuł Monodia. Nowy tom, Nawigacje, zaczyna się frazą: „Gołąb przysiadł na gzymsie kamienicy naprzeciw, odfrunął / zanim liść klonu opadł na parapet”.

Więcej
2018
Mariola Kruszewska

Czereśnie będą dziczeć

Mariola Kruszewska nie należy do pisarzy znanych. Nawet w internecie trudno o niej znaleźć informacje. Ale to przecież nie znaczy, że jest autorką niedojrzałą, nieciekawą, banalną. Wręcz odwrotnie! To wyrazista, odważna, jednoznaczna w sądach pisarka. I nagradzana!

Więcej
2018
Marek Nowakowski

Książę Nocy. Najlepsze opowiadania

Na tom Książę Nocy. Najlepsze opowiadania złożyło się czterdzieści tekstów mistrza krótkich form prozatorskich – zarówno tych charakterystycznych (Książę Nocy, Benek Kwiaciarz, Wesele raz jeszcze!, Górą Edek), jak i mniej znanych (m. in. Piorunek, Fortuna liliputa, Ratusz, Tych dwoje), stanowiących swoisty przekrój twórczości Marka Nowakowskiego.

Więcej
2018
Tomasz Grzywaczewski

Granice marzeń. O państwach nieuznawanych

Państwa, których nie ma. Republiki widmowe. Produkujące plastikowe monety, ale posiadające organa władzy. Abchazja, Naddniestrze, Osetia Południowa, Doniecka Republika Ludowa, Górski Karabach. Wszystkie łączy niejasny status międzynarodowy, albo jego faktyczny brak. Łączy je jeszcze położenie geograficzne; wszystkie leżą w granicach dawnego Związku Radzieckiego i rozgrywane są przez współczesną Rosję. Do tego dochodzi bieda ich mieszkańców i na poły mafijne, a przynajmniej kumoterskie struktury władzy. I sowiecka mentalność, a z drugiej strony rodzące się poczucie narodowej wspólnoty.

Więcej