Edukacja kulturalna bibliotekarzy

W 2015 roku odbyły sie warsztaty podnoszące kompetencje bibliotekarzy pod hasłem:

Nowe kompetencje pracowników bibliotek publicznych w zakresie kultury literackiej dla dzieci

Rabka-Zdrój, 8-12 lipca 2015

Zajęcia z edukacji kulturalnej miały na celu podniesienie kompetencji kulturowych bibliotekarzy w zakresie aktywizowania społeczności lokalnej wokół książki poprzez bardziej skuteczne, efektywne i ciekawe promowanie kultury literackiej dla dzieci. Zajęcia składały się z dwóch komponentów:

  1. Warsztaty Niezapomniane wydarzenie literackie… Jak zaprojektować? / Marek Jurowski

Wydarzenie literackie, o którym nie będzie można zapomnieć, które utkwi w pamięci uczestnikom, a organizatorom przysporzy – oprócz pracy – wiele twórczej radości… Jak zaprojektować? Nic trudnego, jeśli pozna się zasady tworzenia koncepcji i organizacji.  Najważniejsze, aby wydarzenie literackie uwzględniało najważniejsze  współczesne trendy w literaturze dla dzieci, miało interdyscyplinarny i interaktywny charakter oraz odbywało się w atrakcyjnych i nieoczywistych miejscach.

A poza tym… Jeszcze tylko cztery kroki do sukcesu: 1. Powinno odpowiadać na zapotrzebowanie odbiorców. 2. Powinno mieć wyjątkowy charakter – dobrego wydarzenia nie organizuje się codziennie. 3. Powinno mieć dobrze skoordynowane i powiązane działania. 4. Powinno być dobrze zaplanowane (mieć początek i koniec, budżet oraz zasoby).

Marek Jurowski, absolwent Polsko-Amerykańskiego Studium Komunikacji Społecznej w Organizacji i Zarządzaniu oraz uczestnik licznych kursów i szkoleń z zakresu komunikacji społecznej i public relations, bibliotekarz i trener. Pracował m.in. na Politechnice Wrocławskiej i w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, współpracował z warszawskim biurem Instytutu Książki promując czytelnictwo w kraju (m.in. współtworząc programy wsparcia dla bibliotek publicznych) oraz odpowiadając za szkolenia i edukację kulturalną bibliotekarzy.

  1. Rabka Festival. Lato z książką – twórcze wakacje dla małych i dużych

Uczestnicy warsztatów w Rabce mieli okazję aktywnej współpracy przy realizacji wydarzeń festiwalowych.

Do pobrania:

regulamin

załącznik nr 1 (formularz zgłoszeniowy)

załącznik nr 2 (formularz projektu)

informacje o warsztatach wraz z programem


W 2015 roku zostały zorganizowane warsztaty:

Nowe kompetencje pracowników bibliotek publicznych w zakresie kultury literackiej dla dzieci

Warszawa, 22-24 kwietnia 2015

Poznań, 18-20 maja 2015

Gdańsk, 5-7 października 2015

Kraków, 4-6 listopada 2015

Cykl zajęć z edukacji kulturalnej miał na celu podniesienie kompetencji kulturowych bibliotekarzy w zakresie aktywizowania społeczności lokalnej wokół książki poprzez skuteczne, efektywne i ciekawe promowanie kultury literackiej. Cykl składał się z dwóch warsztatów i prelekcji:

1. Warsztaty Łatwa dyskusja na trudne tematy / Justyna Dąbrowska

Jak rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, na tematy które kojarzą się z cierpieniem, bólem, konfliktami. Jak mówić dzieciom o tym, że na świecie jest zło? Jak mówić o tym, że ludzie nie zawsze potrafią się porozumieć? Jak rozmawiać na tematy, które nas samych zawstydzają? Rozmawiać o seksie, płodności, porodach? Jak mówić o tym, co nas samych przeraża? O złym dotyku, śmierci, katastrofach?
Warsztaty łączyły teorię z praktyką, poprzez angażujące uczestników ćwiczenia.

Justyna Dąbrowska
psycholożka, psychoterapeutka, redaktorka, publicystka.  W 1989 roku debiutowała w „Gazecie Wyborczej” felietonami o swoich dzieciach i psychologii. Założycielka i wieloletnia redaktor naczelna miesięcznika „Dziecko”. Twórczyni eDziecko.pl. Jej teksty ukazywały się także na łamach „Wysokich Obcasów” i „Tygodnika Powszechnego”.  Laureatka nagrody im Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy roku 2011. Autorka książek „Z dziećmi bez stresu”, „Nawet z dziećmi może być przyjemnie”, „Zrozumieć dziecko” i kilkuset artykułów na temat małych dzieci. Wydała tom rozmów „Spojrzenie wstecz”. Jej mistrzowie to m.in Donald Winnicott, Janusz Korczak, Anna Freud oraz własne dzieci i wnuk.

2. Prelekcja Współczesna literatura dla dzieci / Agnieszka Karp-Szymańska

Piękne, mądre i bez tabu czyli...  Przegląd najnowszych trendów w literaturze dla dzieci. Prelegentka podjęła próbę odpowiedzi na szereg pytań m.in.: Czy w XXI w mamy jeszcze jakieś tabu? O czym mówić, o czym milczeć, a o czym rozmawiać?  Czym różni się świat współczesnego dziecka od tego sprzed dekady? Prezentacja najbardziej reprezentatywnych i godnych polecenia publikacji, ale też rozmowa o tych, przy których niezbędna jest krytyczna postawa. Na czym polega szczególne wyeksponowanie tematów, których nigdy wcześniej nie było, różnych sposobów ich ujęcia  i wreszcie  określenie nowej roli rodzica i bibliotekarza.

Agnieszka Karp-Szymańska
Z wykształcenia filolog polski i menadżer kultury, absolwentka podyplomowych studiów Literatura dla dzieci i młodzieży na Uniwersytecie Warszawskim. Od przeszło 8 lat związana z branżą internetową, marketingiem internetowym, ale przede wszystkim tematyką dziecięcą. Współtwórca i prezes zarządu Grupy CzasDzieci.pl, popularnego portalu dla rodziców i dzieci, a także założyciel Fundacji, która ma za zadanie rozszerzyć działalność portalu o akcje na rzecz rozwoju dzieci z rejonów wsi, małych miasteczek oraz obszarów społecznie i geograficznie peryferyjnych. Od 2014 r. członek rady programowej i jeden z producentów ogólnopolskiego Festiwalu Literatury dla Dzieci

3. Warsztaty Głośne czytanie. Interpretacja tekstu literackiego / Klementyna Umer

Warsztaty miały na celu uruchomienie wyobraźni oraz poszukiwanie środków artystycznego wyrazu w interpretacji wiersza i prozy: przełamywanie złych nawyków w mówieniu; malowanie słowem świata przedstawionego; praca nad pauzą i intonacją w tekście; przekładanie metafory poetyckiej na obraz dźwiękowy.

Klementyna Umer
polska aktorka i wokalistka. Ukończyła wydział piosenki w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie, a także Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 2006 zdała eksternistyczny egzamin aktorski ZASP, zyskując tytuł aktorki dramatycznej. Od 2003 roku współpracuje z teatrem RAMPA w Warszawie, od 2014 można ją oglądać  również na scenie Teatru 6. Piętro. Laureatka wielu prestiżowych nagród na licznych festiwalach interpretacji piosenki. Prowadziła programy w radiu ESKA oraz Gold FM. Współpracuje również ze studiami dubbingowymi oraz jest lektorką polskich wersji językowych filmów.


Warszawa, 22-24 kwietnia 2015
dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki dla dzieci z województw: mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, podlaskiego
Do pobrania:
informacje o warsztatach wraz z programem

Poznań, 18-20 maja 2015
dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki dla dzieci z województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego
Do pobrania:
informacje o warsztatach wraz z programem

Gdańsk, 5-7 października 2015
dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki dla dzieci z województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego
Do pobrania:
informacje o warsztatach wraz z programem

Kraków, 4-6 listopada 2015
dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki dla dzieci z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego
Do pobrania:
informacje o warsztatach wraz z programem