Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 2200 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

„Kosmos” Witolda Gombrowicza po bułgarsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Bułgarii ukazało się tłumaczenie Kosmosu w przekładzie Kateriny Kokinovej. Wydanie dzieła Witolda Gombrowicza wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

14.12.2018

Jakub Małecki zaprasza do czytania w Dyskusyjnych Klubach Książki

Spotkanie z Jakubem Małeckim otworzyło szkolenie dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Przy tej okazji mieliśmy okazję porozmawiać z autorem, on sam zaś zachęcił do czytania w Dyskusyjnych Klubach Książki.

14.12.2018

W niedzielę w Krakowie odbędzie się 600. Salon Poezji

Jedenastu poetów, muzycy, aktorzy spotkają się w niedzielę w samo południe na dużej scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, by razem z Anną Dymną i tłumem bywalców świętować 600. Krakowski Salon Poezji. „Moje chwile wolności” – to temat przewodni jubileuszowego spotkania.

13.12.2018

Finał akcji Czytaj PL i „Upoluj swoją książkę”. Poznaliśmy „Ambasadorów Czytaj PL” i „Krzewicieli Inkunabułów”

Czytaj PL, największa w Polsce (i najpewniej na świecie) akcja promująca czytelnictwo, ponownie zakończyła się wielkim sukcesem. 95 tysięcy – tyle książek przeczytali w tym roku jej uczestnicy, a aż 1200 osób wzięło udział w konkursach na najlepszego Ambasadora akcji oraz Krzewiciela Inkunabułów. Nagrodzono osoby, które w  najbardziej kreatywny i niebanalny sposób zarażały innych miłością do książek, a swoją „receptą” na promocję czytelnictwa  podzieliły się z nami w mediach społecznościowych.

13.12.2018

Piotr Karski w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Moskwie [zdjęcia]

Na przełomie listopada i grudnia w Moskwie odbyły się Międzynarodowe Targi Książki Non/fiction. Instytut Książki zorganizował polskie stoisko na imprezie, a także wsparł wizytę ilustratora i autora książek Piotra Karskiego. Pierwszego grudnia projektant poprowadził warsztaty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Moskwie.

13.12.2018

Poznaliśmy laureatów konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY [relacja i zdjęcia]

Beneficio, Wszystko widzę jako sztukę, Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości oraz Jak ziarnka piasku – to tytuły książek-laureatów 31 edycji konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY dla publikacji dla dzieci i młodzieży. W kategorii „Upowszechnianie czytelnictwa” nagrodę główną otrzymała Małgorzata Narożna. Wyniki tegorocznej edycji konkursu ogłoszono podczas gali, która odbyła się w środę w XXXI Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

12.12.2018

Inauguracja kwartalnika kulturalnego „Napis” w Warszawie

Promowanie wartościowych utworów literackich to jeden z wielu celów kwartalnika kulturalnego „Napis”, którego inauguracja odbyła się w środę w Big Book Cafe w Warszawie. Pierwszy numer wraz z trzema publikacjami, m.in. o twórczości Marka Nowakowskiego, udazał się w nakładzie 9 tys. egzemplarzy.

12.12.2018

Instytut Książki wsparł szwedzki przekład „Drzew” Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego

W Szwecji ukazało się tłumaczenie Drzew w przekładzie Tomasa Håkansona. Wydanie książki Pawła Sochy (ilustracje) i Wojciecha Grajkowskiego (tekst) wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

12.12.2018

Premiera pierwszego krajowego wydania tetralogii „Dzieje Józefa Zakrzewskiego” Łobodowskiego

Już w najbliższy wtorek o godzinie 17.00 w Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie odbędzie się premiera pierwszego krajowego wydania tetralogii Dzieje Józefa Zakrzewskiego Józefa Łobodowskiego, która ukazuje się nakładem Wydawnictwa Test. O twóroczości Łobodowskiego porozmawiają Ewa Łoś, Anna Nasalska i Paweł Libera.

12.12.2018

Przekłady Dehnela, Mickiewicza i Zagajewskiego nominowane do PEN Award for Poetry in Translation

Wczoraj ogłoszono nominacje do nagród PEN America. W kategorii „Poezja w przekładzie” wśród dziesięciu wyróżnionych pozycji znalazły się aż trzy przekłady dzieł polskich autorów: zbiór wierszy Jacka Dehnela Aperture w tłumaczeniu Karen Kovacik, Asymmetry Adama Zagajewskiego i Pan Tadeusz: The Last Foray in Lithuania w przekładzie Billa Johnstona. Ostatnią z pozycji wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

11.12.2018

MKiDN i MSZ podpisały porozumienie w sprawie promocji polskiej kultury za granicą

Porozumienie MKiDN i MSZ ma na celu wprowadzenie zintegrowanego systemu promocji polskiej kultury za granicą - powiedział wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński, który we wtorek w Warszawie, wspólnie z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, wziął udział w uroczystości podpisania umowy.

11.12.2018

„Jesteście państwo kwintesencją republiki osób czytających”. Szkolenie dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki [relacja i zdjęcia]

Dziś w Hotelu ibis Styles odbyła się druga część szkolenia dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Uczestnicy szkolenia mogli wysłuchać wykładów publicysty i historyka Wojciecha Stanisławskiego (opowiedział o najciekawszych książkach minionego roku), dziennikarza i krytyka literackiego Marcina Kubego (przybliżył najważniejsze zjawiska prozatorskie) i specjalisty z Instytutu Książki Jakuba Pacześniaka (przybliżył najważniejsze zjawiska poetyckie). Szkolenie otworzył dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

11.12.2018

Wojciech Tomczyk ze Skrzydłami Dedala

Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala, przyznawaną przez Bibliotekę Narodową, w 2018 roku otrzymał Wojciech Tomczyk, autor sztuk teatralnych opublikowanych w zbiorze Dramaty.

11.12.2018

„Rok myśliwego” Czesława Miłosza po estońsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Estonii ukazało się tłumaczenie Roku myśliwego w przekładzie Hendrika Lindepuu. Wydanie dzieła Czesława Miłosza wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

11.12.2018

Książka Tygodnia. „My się chyba znamy” Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego

Poczynając od roku 1990 i tomu Nenia i inne wiersze, w twórczości Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego choroba jest tematem, który wybija się na pierwszy plan. Świetnie widać to w wyborze My się chyba znamy. 111 wierszy, w którym obok stu znanych utworów znajdziemy jedenaście nowych. Tkaczyszyn-Dycki niezwykle konsekwentnie opowiada świat w stanie zagrożenia, gdzie rozprzężone zmysły mogą zwodzić na manowce, a jedynym lekiem na przypadłości psychiczne są kolejne, kanalizujące psychotyczne epizody, wiersze.

11.12.2018

Stulecie księgarstwa

Stowarzyszenie Księgarzy Polskich i Klub Księgarza organizują „Jubileusz 100-lecia księgarstwa 1918-2018”. Odbędzie się on w sobotę 15 grudnia o godz. 15. w warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24.

10.12.2018

Spotkanie z Jakubem Małeckim otworzyło szkolenie dla moderatorów DKK [relacja i zdjęcia]

Dziś o 19.30 w Hotelu ibis Styles odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim, które poprowadził prof. Krzysztof Koehler, historyk literatury i poeta, wicedyrektor Instytutu Książki. Dyskusja dotyczyła warsztatu pisarskiego prozaika, tego, jak to się stało, że twórca jeszcze kilka lat temu znany wyłącznie sympatykom fantastyki został autorem bestsellerowej prozy obyczajowej, i dlaczego porzucił stabilną pracę w bankowości na rzecz pisania.

10.12.2018

„Biblioteka jest ogniskiem czytelniczej choroby”. Ranking Bibliotek 2018 w obiektywie Daniela Bednarza

Dwudziestego ósmego listopada w Pałacu Krasińskich w Warszawie odbyła się uroczysta gala kolejnej, ósmej odsłony Rankingu Bibliotek. Przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki Rankingu oraz liderzy każdego z województw odebrali pamiątkowe dyplomy z rąk organizatorów – Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu Książki, i Marcina Piaseckiego, redaktora zarządzającego „Rzeczpospolitej”. Na pozycję lidera z drugiego miejsca przed rokiem awansowała biblioteka w Sianowie. Prezentujemy krótką relację filmową z gali.

10.12.2018

Izabela Morska (Filipiak) laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima

Pisarka i eseistka Izabela Morska (Filipiak) została laureatką tegorocznej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima – ogłoszono podczas uroczystej gali w Teatrze Nowym w Łodzi, kończącej w niedzielę XII Festiwal Puls Literatury.

10.12.2018

Ruszyły zgłoszenia do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Od 1 grudnia do 31 stycznia 2019 roku można zgłaszać swoje propozycje do 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

10.12.2018

Jerzy Kochanowski uhonorowany Nagrodą Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego

Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957 Jerzego Kochanowskiego została wyróżniona w X edycji Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego - ogłoszono w piątek wieczorem w Warszawie.

10.12.2018

Grudniowy numer „Nowych Książek” już w księgarniach!

Grudniowy numer „Nowych Książek" trafił już do sprzedaży. W numerze między innymi rozmowa z Krzysztofem Lipką i szereg recenzji nowości wydawniczych. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

07.12.2018

Odeszła tłumaczka Irena Lewandowska

W środę odeszła Irena Lewandowska, tłumaczka z języka rosyjskiego, autorka przekładów książek m.in. Michaiła Bułhakowa, braci Strugackich, Wieniedikta Jerofiejewa, Bułata Okudżawy, Aleksandra Sołżenicyna oraz Anny Politkowskiej. Miała 87 lat.

07.12.2018
Tagi: czytaj PL

Podsumowanie akcji Czytaj PL

07.12.2018

Edukacja na ekranie?

Współczesna telewizja oferuje kanały i programy dla każdej grupy wiekowej. Również dla dzieci. Część z nich służy celom jedynie rozrywkowym, natomiast część edukacyjno-rozrywkowym. I nie ma nic złego w tym, żeby czerpać cenną i sprawdzoną wiedzę z programów telewizyjnych. Jednak wszystko należy robić z umiarem. Wielu umiejętności i wartości nie zaczerpniemy z filmów. Pamiętajmy, telewizja może wspomóc edukację, ale jej nie zastąpi.

06.12.2018

Szkolenie dla moderatorów DKK

Już w najbliższy poniedziałek i wtorek odbędzie się szkolenie dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Wydarzenie otworzy spotkanie z Jakubem Małeckim, jednym z najchętniej czytanych autorów przez dorosłych klubowiczów, a drugiego dnia moderatorzy będą mieli okazję wysłuchać pięciu wykładów na temat współczesnej literatury, pozyskiwania środków i promocji klubów.

06.12.2018

„Solaris” w Trójce ze wsparciem Instytutu Książki

Słuchacze Trójki w plebiscycie „Sto książek na Stulecie Niepodległości” swoją ulubioną polską powieścią minionego stulecia wybrali „Solaris”. Od trzeciego grudnia na antenie PR3 Polskiego Radia można posłuchać jej fragmentów. Cykl powstaje we współpracy z Instytutem Książki.

06.12.2018

Czy można sprowadzić literaturę do wzoru?

Czy da się sprowadzić literaturę do matematycznego wzoru, wykresu, tabelki czy prostego schematu? Brzmi to jak bluźnierstwo? A jednak akademicy dowiedli, że literaturę sprowadzić można do sześciu prostych haseł.

05.12.2018

„Esej o duszy polskiej” Ryszarda Legutki po rumuńsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Rumunii ukazało się tłumaczenie Eseju o duszy polskiej w przekładzie Constantina Geambaşu. Wydanie dzieła Ryszarda Legutki wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

05.12.2018

Oświadczenie Instytutu Książki dotyczące listu otwartego twórców książek dla dzieci w sprawie zasad finansowania spotkań autorskich

Oświadczenie Instytutu Książki dotyczące listu otwartego twórców książek dla dzieci w sprawie zasad finansowania spotkań autorskich

05.12.2018
Tagi: Twórczość

Grudniowa „Twórczość” już w sprzedaży!

Grudniowy numer „Twórczości” trafił właśnie do sprzedaży. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

05.12.2018

Rejmer, Drenda, Zawada. Poznaliśmy nominowanych do Paszportów „Polityki”

Ósmego stycznia poznamy laureatów 26. edycji Paszportów „Polityki”. Wczoraj ogłoszono nominacje do nagrody. W kategorii Literatura uzyskali je Małgorzata Rejmer, Olga Drenda i Łukasz Zawada.

04.12.2018

„Najważniejsze, że literatura jest ciągle tematem dyskusji”. Zjazd koordynatorów Dyskusyjnych Klubów Książki w obiektywie Daniela Bednarza

Dwudziestego trzeciego listopada w warszawskim hotelu Mercure odbył się ogólnopolski zjazd koordynatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Przy tej okazji zapytaliśmy koordynatorów między innymi o to, jaką rolę pełnią w programie DKK, czym są kluby książki i jaką rolę pełnią one dla ich członków.

04.12.2018

Zmarł pisarz Andriej Bitow

W wieku 81 lat zmarł w Moskwie pisarz i jeden z założycieli rosyjskiego PEN Clubu Andriej Bitow - poinformowała w poniedziałek na Facebooku rosyjska krytyczka literacka Galina Józefowicz.

04.12.2018

Maria Janion z Nagrodą PEN Clubu im. Jana Parandowskiego

Maria Janion uhonorowana została w poniedziałek Nagrodą PEN Clubu im. Jana Parandowskiego. Jej dzieło to metafizyka kultury - mówił prezes PEN Adam Pomorski. Metodą twórczą Janion jest „rozwibrowywanie niepokoju” - powiedziała badaczka romantyzmu Dorota Siwicka.

04.12.2018

W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku rusza dziś cykl spotkań z literaturą faktu

Non-fiction w Instytucie Kultury Miejskiej to cykl spotkań i paneli dyskusyjnych z udziałem najciekawszych nazwisk ze świata literatury faktu i dokumentu. Inicjatywa rusza już dziś o godzinie 18.00 rozmową o śledztwach biograficznych z Klementyną Suchanow (Gombrowicz. Ja, geniusz) i Mirosławem Wlekłym (Tu byłem. Tony Halik). W styczniu do Gdańska przyjadą Jan Błaszczak i Marcin Borchardt.

03.12.2018

Siergiej Moreino z Nagrodą im. Andrieja Biełego za przekład „Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada” Miłosza

Tłumacz Siergiej Moreino 29 listopada został uhonorowany jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w Rosji, Nagrodą im. Andrieja Biełego.

03.12.2018

„Projekt Herbert” w środę w Muzeum Literatury w Warszawie

W środę 5 grudnia w Muzeum Literatury w Warszawie o godzinie 19.00 odbędzie premiera cyklu filmów krótkometrażowych „projekt Herbert”, inspirowanych utworami autora „Pana Cogito”. „Projekt Herbert” to przedsięwzięcie realizowane przez Teatr Polonistyki UW im. Eligiusza Szymanisa oraz Klub Filmowy im. Jolanty Słobodzian. Patronat nad wydarzeniem objął Instytut Książki.

03.12.2018

100 lat niepodległości. Wielkie biografie wielkich ludzi [relacja i zdjęcia]

W niedzielę 2 grudnia zakończyły się trwające od czwartku 29 listopada XXVII Targi Książki Historycznej w klimatycznej scenerii Arkad Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. W Targach wzięło udział ponad 200 wystawców z Polski oraz z Białorusi i Ukrainy. Wczoraj odbył się także organizowany przez Instytut Książki panel "100 lat niepodległości. Wielkie biografie wielkich ludzi". W dyskusji poprowadzonej przez Krzysztofa Cieślika wzięli udział profesorowie Włodzimierz Suleja i Wiesław Wysocki.

03.12.2018

Małgorzata Szejnert AuTORytetem w plebiscycie MediaTory

Dziennikarka i reporterka Małgorzata Szejnert odebrała w sobotę główną nagrodę 12. Plebiscytu MediaTory - statuetkę AuTORytet 2018. Studenci dziennikarstwa z całej Polski docenili ją za rzetelność i profesjonalizm. Ode mnie już nic nie zależy, ale od was wszystko – powiedziała młodym adeptom dziennikarstwa Szejnert.

01.12.2018

100 lat nadania praw wyborczych kobietom. O wielkich Polkach przełomu XIX i XX wieku [relacja i zdjęcia]

Dziś w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbył się panel „100 lat nadania praw wyborczych kobietom. O wielkich Polkach przełomu XIX i XX wieku” organizowany przez Instytut Książki. W dyskusji przeprowadzonej w ramach XXVII Targów Książki Historycznej wzięły udział historyczka, prof. Dobrochna Kałwa, zajmująca się kulturową historią kobiet, Anna Kowalczyk, autorka książki Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich, a także Joanna Puchalska, autorka książek Polki, które zadziwiły świat i Polki, które zmieniły wizerunek kobiety.

30.11.2018

„Księgi Jakubowe” na liście stu najlepszych książek roku francuskiego „Lire”

Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk w przekładzie Maryli Laurent znalazły się na liście stu najlepszych książek roku magazynu „Lire”. Wśród wyróżnionych książek znalazło się jedynie piętnaście przekładów.

30.11.2018

„Barbarzyńca w ogrodzie” Herberta po portugalsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Brazylii ukazało się tłumaczenie klasycznego zbioru esejów Zbigniewa Herberta Barbarzyńca w ogrodzie w przekładzie Henryka Siewierskiego. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

30.11.2018

Herbert i Szymborska w środę w cyklu „Literatura u Mehoffera”

Kolejne spotkanie z cyklu „Literatura u Mehoffera” odbędzie się w środę 5 grudnia, o godz. 18.00 w Domu Mehoffera (ul. Krupnicza 26, Kraków). Tym razem będzie to czytanie korespondencji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta z książki Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie.

30.11.2018

Wydawnictwo Karakter z Piórem Fredry 2018

Znamy już laureata nagrody głównej ogólnopolskiego konkursu edytorskiego na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” 2018. Wczoraj, podczas uroczystej gali w ramach 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek, statuetkę Książka Roku „Pióro Fredry 2018” wręczono Wydawnictwu Karakter za książkę „O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich” autorstwa Piotra Sommera w opracowaniu graficznym Przemysława Dębowskiego.

30.11.2018

Nocny stolik #10. Wojciech Chmielarz: Nie wstydzę się literatury rozrywkowej

Pisarz Wojciech Chmielarz opowiada o zasługach Marka Krajewskiego dla polskiego kryminału, podziwie dla Zygmunta Miłoszewskiego, pisarzach, którzy poszerzają granice literatury gatunkowej, a także o tym, dlaczego słuszne poglądy szkodzą kryminałom.

29.11.2018

Adolf Juzwenko laureatem Nagrody im. Jerzego Giedroycia [relacja i zdjęcia]

Adolf Juzwenko, historyk, wieloletni dyrektor Ossolineum – Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, został tegorocznym laureatem Nagrody im. Jerzego Giedroycia. Juzwenko odebrał dziś nagrodę podczas uroczystej gali organizowanej przez dziennik „Rzeczpospolita”. Do lauru nominowani byli także Aleksandra Hnatiuk, Piotr Kłoczowski, Wiera Meniok i Fundacja „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza” oraz Andrzej Peciak, szef Działu Wydawnictw (Sekcji Czasopism Patronackich) Instytutu Książki.

29.11.2018

Targi Książki Historycznej otwarte. Wręczono Nagrody KLIO

„Jednym z najważniejszych wydarzeń na rynku książki naukowej” nazwał prezydent Andrzej Duda Targi Książki Historycznej w liście skierowanym do ich uczestników. List odczytano w czwartek, podczas oficjalnej inauguracji targów, które odbywać się będą do niedzieli na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas otwarcia wręczono także Nagrody KLIO.

29.11.2018

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” w przedszkolach

Co by się stało, gdyby bohaterowie znani z antologii „Pierwsze wiersze dla…" – wydanej przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka –  wielki człowiek" –  wyszli z kart książki i rozeszli się po świecie? Na to pytanie próbowaliśmy odpowiedzieć podczas niecodziennych spotkań z najmłodszymi w przedszkolach. Zobaczcie, czy się udało!

29.11.2018

„Bez dobrych relacji rodzinnych nie zatrzymamy spadku czytelnictwa” – dyrektor Instytutu Dariusz Jaworski w „Rzeczpospolitej”

W dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” ukazał się dodatek poświęcony Rankingowi Bibliotek 2018. Przy okazji kolejnej edycji Rankingu dziennik opublikował również wywiad Marcina Kubego z dyrektorem Instytutu Książki, Dariuszem Jaworskim.

29.11.2018

Ruszyły Międzynarodowe Targi Książki Non/Fiction w Moskwie [relacja i zdjęcia]

W Moskwie rozpoczęły się w środę 20. Międzynarodowe Targi Książki Non/Fiction. Gościem honorowym jubileuszowej edycji targów są Włochy, ale osobny program przedstawi Polska. Zaprezentowane zostaną między innymi rosyjskie przekłady Rozmów z katem i reportaży Hanny Krall. Polskie stoisko na Non/fiction organizuje Instytut Książki przy wsparciu Instytutu Polskiego w Moskwie.

29.11.2018

Webinarium „Książki z kanonu, książki czytane, książki zapominane. Studium trzech polskich utworów dla dzieci z lat 40. XX wieku"

Centrum Literatury Dziecięcej Miejskiej Biblioteki Publicznej GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu zaprasza na webinarium zatytułowane „Książki z kanonu, książki czytane, książki zapominane. Studium trzech polskich utworów dla dzieci z lat 40. XX wieku". Webinarium odbędzie się dziś o godz 19.00, poprowadzi je dr Elżbieta Zarych.

28.11.2018

Ranking Bibliotek 2018 – poznaliśmy zwycięzców [relacja i zdjęcia]

Dziś w Pałacu Krasińskich w Warszawie odbyła się uroczysta gala kolejnej, ósmej odsłony Rankingu Bibliotek. Przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki Rankingu oraz liderzy każdego z województw odebrali pamiątkowe dyplomy z rąk organizatorów – Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu Książki, i Marcina Piaseckiego, redaktora zarządzającego „Rzeczpospolitej”. Na pozycję lidera z drugiego miejsca przed rokiem awansowała biblioteka w Sianowie. Tuż za nią uplasował się Barcin, który od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce. Trzecie miejsce przypadło bibliotece w Oświęcimiu.

28.11.2018

Instytut Książki na XXVII Targach Książki Historycznej

Ponad 200 wystawców z całej Polski, a także z Białorusi i Ukrainy, weźmie udział w XXVII Targach Książki Historycznej, które odbywać się będą od czwartku do niedzieli w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. W sobotę i niedzielę będzie można wziąć udział w dwóch panelach dyskusyjnych organizowanych przez Instytut Książki: „100 lat nadania praw wyborczych kobietom. O wielkich Polkach przełomu XIX i XX wieku” oraz „100 lat niepodległości. Wielkie biografie wielkich ludzi”. Serdecznie zapraszamy!

28.11.2018

Andrzej Peciak nominowany do Nagrody im. Jerzego Giedroycia

Andrzej Peciak, szef Działu Wydawnictw (Sekcji Czasopism Patronackich) Instytutu Książki i pomysłodawca serii książek „W kręgu paryskiej Kultury”, znalazł się w gronie pięciorga nominowanych do przyznawanej przez „Rzeczpospolitą” Nagrody im. Jerzego Giedroycia. Do wyróżnienia nominowano także Wierę Mieniok, Aleksandrę Hnatiuk, Piotra Kłoczowskiego i Adolfa Juzwenko. Laureata poznamy jutro o godzinie 16.00 podczas uroczystej gali.

28.11.2018

Wystawa rękopisu „Pana Tadeusza” w Wilnie

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę i Litwę niepodległości w Pałacu Władców w Wilnie została otwarta we wtorek wystawa Litwo, Ojczyzno moja... Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz". Rękopis Pana Tadeusza, przechowywany na stałe w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu pod czujnym okiem konserwatorów, dopiero po raz drugi jest prezentowany poza granicami Polski i po raz pierwszy na Litwie.

27.11.2018

Instytut Książki na Międzynarodowych Targach Non/fiction w Moskwie

W środę 28 listopada w moskiewskim Domu Artysty rozpoczynają się 20. Międzynarodowe Targi Książki Non/fiction. Na tej najważniejszej na rosyjskim rynku książki imprezie o charakterze branżowym spodziewanych jest 300 wystawców z 20 państw i ponad 30 000 odwiedzających – profesjonalistów z branży i miłośników książki. Polskie stoisko na Non/fiction organizuje Instytut Książki przy wsparciu Instytutu Polskiego w Moskwie.

27.11.2018

Konkurs "Książkowy GURU"

Zapraszamy członków Dyskusyjnych Klubów Książki do udziału w konkursie „Książkowy Guru”. Do wygrania czytniki e-booków, pakiety książek papierowych i elektronicznych. Konkurs trwa od 26.11.2018 r. do 07.01.2019 r. (do 23:59). Celem konkursu jest zebranie danych o fabule książek, niezbędnych do prac badawczych nad systemem rekomendacji książek opartym na algorytmach sztucznej inteligencji.

27.11.2018

Wrocławskie Targi Dobrych Książek od czwartku w Hali Stulecia

Dwudziesta siódma edycja Targów Dobrych Książek zbliża się wielkimi krokami. Największe w mieście święto książek ponownie odbędzie się w Hali Stulecia, gdzie w tym roku zgromadzi się ponad stu sześćdziesięciu wystawców. Po raz pierwszy impreza będzie mieć gościa honorowego – Węgry. Organizatorzy przygotowali także nowy wieczorny cykl spotkań w klubie Proza (Salon Zdobywców – laureaci nagród literackich) oraz przedłużyli godziny otwarcia targów. Wśród atrakcji znajdzie się ponad sto spotkań z autorami, jak również liczne warsztaty oraz dwie wystawy. Już po raz drugi imprezie towarzyszyć będą Targi Wszystkiego Dobrego.    

27.11.2018

Herbert w Pradze po czesku

Czworo czeskich poetów czytało w poniedziałek wiersze Zbigniewa Herberta. Spotkanie zorganizowane przy współudziale Instytutu Polskiego w Pradze kończyło jubileuszowy rok Herberta.

27.11.2018

W czwartek ruszają Targi Książki Historycznej

Ponad 200 wystawców z całej Polski, a także z Białorusi i Ukrainy, weźmie udział w XXVII Targach Książki Historycznej, które odbywać się będą od czwartku do 2 grudnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Na imprezie nie zabraknie także Instytutu Książki, który organizuje dwa panele dyskusyjne: „100 lat nadania praw wyborczych kobietom. O wielkich Polkach przełomu XIX i XX wieku” oraz „100 lat niepodległości. Wielkie biografie wielkich ludzi”.

26.11.2018

Słowo od tłumacza #11. „Tłumaczenie wypełnia mnie radością. Nie chciałbym, żeby wszyscy pisarze brzmieli w przekładzie jednakowo” – wywiad z Andrijem Pawłyszynem

Andrij Pawłyszyn, tłumacz literatury polskiej na język ukraiński opowiada o młodzieńczej fascynacji Lemem i późniejszej Lecem, o tym, że nigdy nie uczył się języka polskiego, o przyjaźni z Tadeuszem Andrzejem Olszańskim, tłumaczeniu Zbigniewa Herberta i Brunona Schulza, swym późnym debiucie i misji, która mu przyświeca.

26.11.2018

Poznaliśmy nominacje do Nagrody KLIO 2018

Dziś w samo południe w Sali Kinowej Zamku Królewskiego – Muzeum w Warszawie poznaliśmy książki nominowane do Nagrody KLIO, a także szczegóły tegorocznych XXVII Targów Książki Historycznej.

26.11.2018

Już w środę Ranking Bibliotek po raz ósmy!

W 2011 roku po raz pierwszy Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziły samorządy, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom łatwego i całkowicie bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów. Przed nami ósma już edycja rankingu najlepiej prowadzonych bibliotek. Tegorocznych laureatów poznamy już w środę.

26.11.2018

Andrzej Friszke laureatem Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego

Profesor Andrzej Friszke został laureatem Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawanej za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych. Ufundowane przez Uniwersytet Łódzki wyróżnienie w wysokości 50 tys. zł wręczono w niedzielę w Filharmonii Łódzkiej.

26.11.2018

„A niech to gęś kopnie” z Nagrodą im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej polskiej książki dla dzieci 2017!

Książka A niech to gęś kopnie Marty Guśniowskiej i Roberta Romanowicza (ilustracje) została  uhonorowana Nagrodą im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej polskiej książki dla dzieci 2017. Pozycja ukazała się nakładem wydawnictwa Tashka. Podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków Marta Guśniowska i Robert Romanowicz odebrali statuetki Ferdynanda Wspaniałego oraz nagrodę pieniężną w łącznej wysokości 20 tysięcy złotych z rąk Andrzej Kuliga, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa.

23.11.2018

„Sól ziemi” Józefa Wittlina po angielsku ze wsparciem Instytutu Książki

W najbliższy czwartek w Wielkiej Brytanii ukaże się tłumaczenie klasycznej powieści Józefa Wittlina Sól ziemi w przekładzie Patricka Johna Cornessa. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

23.11.2018
Tagi: DKK

Zjazd koordynatorów Dyskusyjnych Klubów Książki [relacja i zdjęcia]

Dziś w warszawskim hotelu Mercure odbył się ogólnopolski zjazd koordynatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Książki, który we współpracy z bibliotekami wojewódzkimi od ponad 10 lat prowadzi program DKK. Poprowadził je koordynator DKK z Instytutu Książki, Dariusz Kawa.

23.11.2018

„Dziady” w Muzeum Literatury im. Janki Kupały w Mińsku

Z okazji zbliżającej się 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza w Muzeum Janki Kupały w Mińsku odbyło się w czwartek widowisko teatralne pt. Dziady. Minuta mocy, połączone z czytaniem dzieł wieszcza.

23.11.2018

W poniedziałek konferencja prasowa XXVII Targów Książki Historycznej

26 listopada w Sali Kinowej Zamku Królewskiego – Muzeum w Warszawie o godz. 12 odbędzie się konferencja prasową XXVII Targów Książki Historycznej.

22.11.2018

O wierszach Herberta w budapeszteńskim metrze w głównym wydaniu „Wiadomości”

We wczorajszym głównym wydaniu „Wiadomości” pojawił się materiał poświęcony akcji Instytutu Książki i Instytutu Polskiego w Budapeszcie „Wiersze w metrze”, która potrwa do 20 grudnia. Od wtorku pasażerowie budapeszteńskiego metra mogą przeczytać fragmenty dziesięciu wierszy Zbigniewa Herberta.

22.11.2018

„Na nieludzkiej ziemi” Józefa Czapskiego po angielsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Stanach Zjednoczonych w prestiżowej serii NYRB Classics ukazało się tłumaczenie Na nieludzkiej ziemi w przekładzie laureatki tegorocznej nagrody Transatlantyk, Antonii Lloyd-Jones. Wydanie dzieła Józefa Czapskiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

22.11.2018

Targi Książki w Londynie – przedłużenie akwizycji

Uprzejmie informujemy o przedłużeniu przyjmowania zgłoszeń do udziału w stoisku kolektywnym polskich wydawców na Międzynarodowych Targach Książki w Londynie (12-14 marca 2019).

22.11.2018

Nagroda Jana Michalskiego dla Olgi Tokarczuk

Les livres de Jakob, czyli Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk we francuskim tłumaczeniu Maryli Laurent wyróżniono Nagrodą im. Jana Michalskiego. Polska pisarka pokonała w wyścigu o wyróżnienie Yuvala Noaha Harariego (Homo Deus: Krótka historia jutra) oraz Jeana Rolina (Le Traquet kurde). Laur przyznano w Szwajcarii po raz dziewiąty.

22.11.2018

Sejm upamiętnił Isaaca Bashevisa Singera w 40. rocznicę otrzymania Nagrody Nobla

W środę Sejm przyjął przez aklamację uchwałę upamiętniającą Isaaca Bashevisa Singera w 40. rocznicę otrzymania Nagrody Nobla, doceniając jego wielki wkład „na rzecz polskiej i światowej kultury, jego wrażliwość i oryginalność myśli”, przyjął.

21.11.2018

„Książeczka o człowieku” Romana Ingardena po serbsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Serbii ukazało się tłumaczenie Książeczki o człowieku w przekładzie wybitnej tłumaczki z języka polskiego na serbski Ljubicy Rosić. Wydanie dzieła Romana Ingardena wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

21.11.2018

Instytut Książki na EUROLIS Seminar 2018

W najbliższy piątek Instytut Książki będzie gościem międzynarodowego seminarium EUROLIS Seminar 2018 odbywającego się w Londynie. Tegoroczne spotkanie będzie poświęcone dobrym praktykom, dzięki którym biblioteki mogą dotrzeć ze swoją ofertą do nowych grup odbiorców. Czołowi eksperci z różnych krajów europejskich podzielą się swoimi doświadczeniami i pomysłami na temat najlepszych strategii dla bibliotek.

21.11.2018

Publiczne czytanie „Pana Tadeusza” z udziałem Polonii w Moskwie

Przedstawiciele Polonii w Moskwie odczytali we wtorek wieczorem fragmenty Pana Tadeusza po polsku i w rosyjskim przekładzie podczas akcji promującej literaturę mniejszości narodowych. Polski epos narodowy doczekał się w Rosji pięciu tłumaczeń.

21.11.2018

Poznaliśmy nominacje do Pióra Fredry

Pięć książek wydanych w tym roku zostało nominowanych w konkursie edytorskim Pióro Fredry. Zwycięzca zostanie ogłoszony 29 listopada podczas inauguracji 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

20.11.2018

Witold Bagieński i Andrzej Chwalba wśród laureatów konkursu na najlepsze książki historyczne roku

Witold Bagieński za książkę Wywiad cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961 oraz Andrzej Chwalba za książkę Wielka wojna Polaków. 1914-1918 znaleźli się wśród laureatów konkursu „Książka Historyczna Roku” na najlepsze publikacje poświęcone dziejom Polski w XX wieku. Wyniki ogłoszono dziś podczas uroczystej gali w siedzibie TVP w Warszawie.

20.11.2018

Wiersze Zbigniewa Herberta w budapeszteńskim metrze

Kilkaset plakatów z fragmentami wierszy Zbigniewa Herberta pojawiło się we wtorek w wagonach budapeszteńskiego metra. Akcję "Wiersze w metrze", która potrwa do 20 grudnia, zainaugurowali przedstawiciele Instytutu Książki i Instytutu Polskiego w Budapeszcie.

20.11.2018

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski o Herbercie w budapeszteńskim metrze: „Wchodzimy z polską literaturą wysoką w przestrzeń codzienności”

- Akcjami promocji polskiej literatury, w budapeszteńskim i londyńskim metrze, wchodzimy z polską literaturą wysoką w przestrzeń codzienności - powiedział dziś PAP dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. Literatura zawsze domagała się swojej obecności w szerszym wymiarze - dodał.

20.11.2018

Polska Sekcja IBBY ogłosiła nominacje do Książki Roku 2018

Ogłoszono nominacje do nagrody w 31. edycji konkursu Książka Roku 2018. Nowością jest liczba nominowanych książek – po dziesięć w każdej kategorii, natomiast, już zupełnie tradycyjnie, zestawienie stanowi crème de la crème polskiego rynku wydawniczego dla dzieci i młodzieży ostatniego roku. Werdykt zostanie ogłoszony w trakcie uroczystej gali 12 grudnia w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Tynieckiej 40a w Warszawie.

20.11.2018

Laureata literackiego Nobla wybierze nowy Komitet Noblowski

Nowy Komitet Noblowski, składający się z pięciu członków Akademii Szwedzkiej oraz pięciu ekspertów zewnętrznych, wybierze laureatów literackiego Nobla w latach 2019-2020 - podał w poniedziałek sekretarz Akademii Anders Olsson.

19.11.2018

Sonety Mickiewicza po angielsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Wielkiej Brytanii ukazało się tłumaczenie sonetów Adama Mickiewicza w przekładzie Charlesa S. Kraszewskiego. Dwujęzyczne wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

19.11.2018

Listopadowa Warszawska Premiera Literacka dla Marka Bieńczyka

W środę 21 listopada o godzinie 17.00 w warszawskim Klubu Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24 Markowi Bieńczykowi wręczona zostanie Nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej za książkę listopada 2018 roku. Nagrodzonym tytułem jest „Kontener” - według krytyków „najbardziej osobista” książka autora.

16.11.2018

„Arka czasu” Marcina Szczygielskiego po rosyjsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Rosji ukazało się tłumaczenie Arki czasu w przekładzie Asi Furman. Wydanie książki Marcina Szczygielskiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

16.11.2018

Nocny stolik #9. Włodzimierz Kowalewski: Fikcja mnie odstręcza

Włodzimierz Kowalewski, prozaik, krytyk literacki i nauczyciel opowiada o powieściach, nad którymi obecnie pracuje, o Zbigniewie Herbercie jako pokoleniowym idolu i autorytecie, fascynacji Żeromskim i Julianem Wołoszynowskim, zanikającym etosie pisarza-mędrca, wrażeniu, jakie zrobiło na nim w młodości Na wspak Jorisa-Karla Huysmansa, literaturze uciekającej od ważnych tematów i o tym, czego brakuje w polskiej literaturze po 1989 roku.

16.11.2018

Do zbiorów Ossolineum trafił pierwszy egzemplarz specjalnego wydania kroniki Galla Anonima

Pierwszy egzemplarz kolekcjonerskiego wydania kroniki Galla Anonima trafił w czwartek do zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Księga została wydana w nakładzie 966 egzemplarzy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

16.11.2018

Przyznano National Book Awards

Po raz 69. przyznano jedne z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie: National Book Awards. Zwycięzcami zostali: Sigrid Nunez, Jeffrey C. Stewart, Justin Phillip Reed, Elizabeth Acevedo i Yoko Tawada. W tym roku do wyróżnienia w kategorii Przekład nominowana była Olga Tokarczuk za powieść Bieguni, której tłumaczenie na język angielski autorstwa Jennifer Croft wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

15.11.2018

Szkolenie dla moderatorów

Instytut Książki zaprasza moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki na dedykowane im szkolenie, które odbędzie się w dniach 10-11 grudnia 2018 r. w Warszawie.

15.11.2018

„W morze” Piotra Karskiego po hiszpańsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Hiszpanii ukazało się tłumaczenie książki W morze! w przekładzie Katarzyny Mołoniewicz i Abela Murcii Sorriano. Wydanie książki Piotra Karskiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

15.11.2018

W przyszłym roku ruszają Poznańskie Targi Książki

Międzynarodowe Targi Poznańskie zapowiedziały zorganizowanie nowej imprezy pod nazwą „Poznańskie Targi Książki”, której pierwsza edycja odbędzie się w dniach 1-3 marca przyszłego roku. To nowa formuła, ale oparta na wieloletnich doświadczeniach organizowanych w Poznaniu dwóch imprez specjalistycznych: Targów „Pegazik”, czyli Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla Dzieci i Młodzieży, oraz Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej. Mające dwudziestoletnią tradycję imprezy organizowane są w ostatnich latach przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.

15.11.2018

Nagroda Iberoamerykańska za Esej wręczona

Trzynastego listopada w Instytucie Cervantesa w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia I Nagrody Iberoamerykańskiej za Esej.

14.11.2018

„Solaris” Stanisława Lema zwycięzcą plebiscytu Trójki „100 książek na stulecie niepodległości”

Akcja radiowej Trójki to największa tego rodzaju akcja zorganizowana w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości. Słuchacze Programu 3 oddali na swoje ulubione tytuły ponad 21 tys. głosów. W plebiscycie zwyciężyło „Solaris”, a na kolejnych miejscach znalazły się „Inny świat” Gustawa  Herlinga-Grudzińskiego i „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. To, zdaniem słuchaczy Trójki, najważniejsze dzieła polskiej literatury opublikowane po 1918 roku. Partnerem plebiscytu był Instytut Książki

14.11.2018

„100 książek na 100-lecie niepodległości”. Dziś dowiemy się, które książki Polacy kochają najbardziej

W specjalnym wydaniu „Klubu Trójki” o godzinie 21.00 poznamy dziś wyniki plebiscytu „100 książek na 100-lecie niepodległości” ogłoszonego przez Program 3 Polskiego Radia. Gośćmi Mariusza Cieślika będą Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki (który był partnerem akcji), literaturoznawca prof. Maciej Urbanowski i Marcin Kube z „Rzeczpospolitej”.

14.11.2018

Ewa Sonnenberg i Adam Wiedemann w klubie Proza

Ostatnia w tym roku odsłona cyklu „Salon Silesiusa” to spotkanie z dwoma autorami – Ewą Sonnenberg i Adamem Wiedemannem, którzy wezmą udział w dyskusji o przyznawaniu nagród literackich.

14.11.2018

Ponad dwa miliony czytelników na Międzynarodowych Targach Książki w Szardży

Międzynarodowe Targi Książki w Szardży, będące świętem czytelnictwa i kultury, przyciągnęły w tym roku 2,23 mln odwiedzających. Podczas 37. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Szardży (SIBF), trzeciej co do wielkości imprezy poświęconej celebracji słowa pisanego na świecie, ustanowiono także kolejny rekord. Tegoroczna impreza, której hasłem przewodnim była "Opowieść w listach", była prawdziwą gratką dla miłośników książek, którzy mieli dostęp do 20 mln książek w jednym miejscu.

14.11.2018

Warszawskie Targi Książki Artystycznej już za 10 dni

W ostatni weekend listopada, odbędzie się trzecia edycja Warszawskich Targów Książki Artystycznej. To jedyne w Polsce targi książki stworzone z myślą o prawdziwych miłośnikach druku i wydawcach, dla których forma jest równie ważna, co treść.

13.11.2018

Słowo od tłumacza. „Zatrzymałem się na tydzień w Warszawie. I od tego się zaczęło” – wywiad z Lorenzem Pompeem

Lorenzo Pompeo, tłumacz literatury polskiej na język włoski opowiada, jak zaczęła się jego przygoda z literaturą polską, o wyzwaniach podczas tłumaczenia Brunona Schulza i Stanisława Lema, a także zdradza, że marzy mu się tłumaczenie Wiesława Myśliwskiego.

13.11.2018

Konkurs „Zostań krzewicielem inkunabułów”

Teraz każdy może stać się „Krzewicielem Kultury”! I zarazem sporo na tym zyskać! „Krzewiciele Kultury” to konkurs związany z największą akcją promującą czytelnictwo w Polsce – Czytaj PL. Włączając się w nią czynnie można stać się właścicielem czytnika ebooków, smartfona, czy czytelniczej koszulki z limitowanej serii. Ale wśród „Krzewicieli Kultury” nie ma przegranych – każdy uczestnik otrzyma kod z rabatem 40 procent na ebooki.

13.11.2018

Herbert kontra Miłosz. Dziesiąty odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia” starły się postawy dwóch gigantów polskiej sceny literackiej: Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

13.11.2018

Historia polskiej literatury po angielsku ukazuje się dziś w Kanadzie

Sześćdziesięciu autorów o 100 latach polskiej literatury po 1918 roku - dziś w Toronto odbędzie się premiera książki Being Poland: A New History of Polish Literature and Culture since 1918, historii polskiej literatury współczesnej.

13.11.2018

Spotkanie z Arturem Grabowskim w Krakowie

Dziś w Kawiarni Literackiej w Krakowie odbędzie się spotkanie promocyjne książki Am. Dziennik z drugiej strony oraz tomu poezji Wersje Artura Grabowskiego. Poprowadzi je Joanna Oparek.

12.11.2018

Kossak-Szczucka, Makuszyński, Reymont i Żeromski z pośmiertnymi Orderami Orła Białego

Zofia Kossak-Szczucka, Kornel Makuszyński, Władysław Reymont i Stefan Żeromski znaleźli się w gronie pośmiertnie odznaczonych Orderem Orła Białego przez Andrzeja Dudę. Prezydent uhonorował w ten sposób 25 wybitnych Polaków „zasłużonych dla chwały, dobra i pożytku RP”.

11.11.2018

Festiwal Niepodległa z Instytutem Książki [relacja i zdjęcia]

Instytut Książki promował dziś czytelnictwo wsród najmłodszych podczas Festiwalu Niepodległa. W ogromnym namiocie na dziedzinach Akademii Sztuk Pięknych przy Krakowskim Przedmieściu od godziny 13 do 18 całe rodziny mogły ciekawie spędzić czas oglądając przedstawienia, biorąc udział w konkursach, grach i zabawach, malując mural i odwiedzając nasz kącik czytelniczy.

11.11.2018

Instytut Książki zaprasza na wspólne świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada 2018 roku wszyscy świętujemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Warszawian i turystów, którzy będą wtedy w stolicy, gorąco zapraszamy na Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Instytut Książki organizuje na festiwalu „Kącik małego czytelnika”, podczas którego będziemy promować kampanię „Mała książka – wielki człowiek”, a także rozdawać książkę Pierwsze wiersze dla… dzieciom w wieku do trzech lat.

11.11.2018

Wiesław Helak z Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza

Wiesław Helak odebrał wczoraj Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza za Nad Zbruczem – epicką opowieść o trzech pokoleniach polskiego ziemiaństwa z Kresów. „W tej przejmującej powieści świat ziemian przemija na oczach czytelnika" – mówił przewodniczący jury prof. Maciej Urbanowski.

09.11.2018

Cała prawda o czytaniu – premiera spotu Czytaj PL

Do fanów najszybszego rapera świata – MC Silka dotarła smutna wiadomość. Twórca odciął się od rzeczywistości, od dłuższego czasu nie wychodzi z domu, nie reaguje na wiadomości od przyjaciół. Siedzi zamknięty w pokoju i… czyta książki. To na szczęście tylko klip promocyjny akcji Czytaj PL, w którym wystąpił jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich raperów. Film promuje największą w Polsce, i najpewniej także na świecie, akcję promującą czytelnictwo.

09.11.2018

Nocny stolik #8. Anna Kańtoch: Mam słabość do książek o morderstwach na wrzosowisku

Pisarka Anna Kańtoch, pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, opowiada o książkach, które zrobiły na niej wrażenie w ostatnich latach, milicyjnych kryminałach czytanych w dzieciństwie, długu wobec Agathy Christie, J. R. R. Tolkiena i Andrzeja Sapkowskiego, a także wyjawia, przez które arcydzieło polskiej literatury nie była w stanie przebrnąć.

08.11.2018

Powstaje nowa biblioteka w Brzegu Dolnym

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Brzegu Dolnym otrzymała dofinansowanie na wyposażenie nowego budynku w kwocie 776.799 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki. Centrum Edukacyjne połączone z wypożyczalnią książek i czytelnią ma zostać otwarte w czerwcu 2019 roku.

08.11.2018

Nicolas Mathieu z Nagrodą Goncourtów

Najbardziej prestiżową francuską nagrodę literacką przyznano w środę pisarzowi Nicolasowi Mathieu za Leurs enfants apres eux (A dzieci ich po nich), „fresk polityczny i społeczny, powieść dydaktyczną o dorastaniu” – poinformowało jury.

08.11.2018

„Pan Tadeusz” w nowym włoskim przekładzie ze wsparciem Instytutu Książki

Dziś w Wenecji ukazał się nowy, drugi w historii przekład Pana Tadeusza. Poemat, który przetłumaczył polonista Silvano De Fanti, opublikowało wydawnictwo Marsilio z Wenecji. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

08.11.2018

Odszedł Tadeusz A. Kisielewski

W niedzielę 4 listopada zmarł politolog Tadeusz Antoni Kisielewski, autor bestsellerowej książki Zamach. Tropem zabójców generała Sikorskiego oraz prac z zakresu stosunków międzynarodowych.

07.11.2018

Twoja ulubiona postać literacka z dzieciństwa. Sonda Instytutu Książki [wideo]

22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie były jednym z wydarzeń, podczas których Instytut Książki promuje ogólnopolską kampanię czytelniczą „Mała książka, wielki człowiek”. Przy tej okazji przeprowadziliśmy sondę na temat ulubionych postaci literackich z dzieciństwa.

07.11.2018

Przekłady książek Żanny Słoniowskiej i Olgi Tokarczuk w ścisłym finale Warwick Prize for Women in Translation

Antonia Lloyd-Jones i Jennifer Croft znalazły się w ścisłym finale Warwick Prize for Women in Translation. Tłumaczki nominowano za przekłady powieści – odpowiednio – Żanny Słoniowskiej Dom z witrażem (The House with the Stained-Glass Window) i Olgi Tokarczuk Bieguni („Flights”). Obydwa przekłady ukazały się dzięki wsparciu Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

07.11.2018

Listopadowy numer „Nowych Książek” już w księgarniach!

Listopadowy numer „Nowych Książek" trafił już do sprzedaży. W numerze między innymi rozmowa z Arkadiuszem Morawcem i szereg recenzji nowości wydawniczych. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

07.11.2018

„Literatura na Świecie” po raz 25. uhonorowała tłumaczy

„Literatura na Świecie” przyznała doroczne nagrody translatorskie. Laureatami za 2017 rok zostali Zbigniew Machej, Magdalena Pytlak, Ewa Kobyłecka-Piwońska, Magdalena Siwiec i Leszek Engelking. W tym roku jury nie wyróżniło żadnego przekładu w kategorii proza. Wydawcą periodyku jest Instytut Książki.

07.11.2018
Tagi: Twórczość

Listopadowa „Twórczość” już w sprzedaży!

Listopadowy numer „Twórczości” trafił właśnie do sprzedaży. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

07.11.2018

Wolne Lektury Fest po raz drugi

Już pod koniec listopada w Warszawie w Centrum Artystycznym Sztukarnia odbędzie się druga edycja Wolne Lektury Fest. Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do rozmów o domenie publicznej, wolnych licencjach, digitalizacji zasobów kultury oraz udostępnianiu ich w internecie.

06.11.2018

Instytut Książki na Festiwalu Niepodległa

11 listopada 2018 roku wszyscy świętujemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Warszawian i turystów, którzy będą wtedy w stolicy, gorąco zapraszamy na Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Instytut Książki organizuje na festiwalu „Kącik małego czytelnika”, podczas którego będziemy promować kampanię „Mała książka – wielki człowiek”, a także rozdawać książkę Pierwsze wiersze dla… dzieciom w wieku do trzech lat.

06.11.2018

Polacy wybierają projekt oprawy największej Biblii w kraju

Dwudziestego szóstego października o godzinie 14.00 w na Targach Książki w Krakowie odbyła się premiera Biblii Królów, inspirowanej księgami z czasów Bolesława Chrobrego. To jedyna taka Biblia w Polsce z kanonami Euzebiusza i oryginalnym przekładem Jakuba Wujka spisanym uwspółcześnioną czcionką o kroju „karolińskiej”.

06.11.2018

Trzynaście tysięcy Wyprawek Czytelniczych rozdanych trzylatkom!

Od września już ponad trzynaście tysięcy trzylatków z całej Polski otrzymało Wyprawki Czytelnicze w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.

06.11.2018

„Czytanie prowadzi do dobra”. Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski o akcji Czytaj PL w Radiu RDC

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski gościł wczoraj w Radiu RDC, gdzie opowiedział o największej akcji promującej czytelnictwo – „Czytaj PL”, a także skierowanej do nastolatków odsłonie Czytaj PL, czyli „Upoluj książkę”. Instytut Książki jest partnerem strategicznym akcji.

06.11.2018

Wyszehradzkie Rezydencje Literackie 2019 – nabór do końca listopada

Rusza ósma edycja programu stypendialnego dla pisarzy, poetów, tłumaczy literatury, krytyków, eseistów i dziennikarzy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Operatorem w Polsce jest Stowarzyszenie Willa Decjusza.

06.11.2018

Książka tygodnia: „O kulturze i rewolucji” Bronisława Wildsteina

Zbiór tekstów Bronisława Wildsteina O kulturze i rewolucji to rozpisany na wiele wariacji gatunkowych traktat o przemianach cywilizacyjnych, jakie w ciągu ostatniego półwiecza zmieniły oblicze Starego Kontynentu, rujnując aksjologiczne fundamenty, na których wznoszony był dotąd gmach Europy i tych części świata, na które promieniowała kultura europejska.

05.11.2018

Instytut Książki wsparł rosyjskie wydanie „Historii myśli socjologicznej” Szackiego

W Rosji ukazało się tłumaczenie pierwszego tomu Historii myśli socjologicznej Jerzego Szackiego w przekładzie Aleksieja Wasiljewa, Wiktorii Fiedorowej, Aliny Urazbekowej i Natalii Wilertiaczych. Wydanie tej klasycznej pozycji wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

05.11.2018

Czy przekładu można się nauczyć?

Podziwiamy słowa Szekspira czy raczej Barańczaka? Co decyduje o jakości przekładu – lekkie pióro czy porządnie wyszlifowany warsztat? Jak to wygląda w przypadku tekstów naukowych i źródłowych? Czym ich tłumaczenie różni się od przekładu powieści? Między innymi te zagadnienia będą tematem spotkania, które odbędzie się 16 listopada w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Pileckiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury.

05.11.2018

„Przesłanie Pana Cogito”, „Pan Tadeusz” i „Oktostychy” w londyńskim metrze

Od 5 do 18 listopada pasażerowie londyńskiego metra będą mogli czytać fragmenty Przesłania Pana Cogito Zbigniewa Herberta w tłumaczeniu Alissy Valles, Oktostychów Jarosława Marka Rymkiewicza w tłumaczeniu Marka Kazmierskiego, a także nowego przekładu Pana Tadeusza autorstwa Billa Johnstona, laureata nagród Transatlantyk i Found in Translation przyznawanych przez Instytut Książki. Przy okazji organizowanej przez Instytut Książki przy wsparciu Ambasady RP w Londynie akcji uruchomiliśmy także stronę BooksFromPoland.pl, na której można znaleźć informacje o przekładach literatury polskiej na język angielski z ostatnich lat.

05.11.2018

Janusz Drzewucki w Krakowie pod Gruszką

Ósmego listopada odbędzie się spotkanie z Januszem Drzewuckim, autorem książki Lekcje u Różewicza. Spotkanie poprowadzi prof. Wojciech Ligęza.

05.11.2018

Nowy numer „Literatury na Świecie” już w księgarniach!

Najnowszy numer „Literatury na Świecie”, w którym znajdziemy między innymi przekłady opowiadań Raymonda Carvera, Leonardo Sciascii, Josepha Conrada, Antonia Tabucchiego i Petra Šabacha trafił właśnie do księgarni. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

02.11.2018

„Nakarmić kamień” Bronki Nowickiej po czesku ze wsparciem Instytutu Książki

W Czechach ukazało się tłumaczenie książki Nakarmić kamień w przekładzie Heleny Stachovej, wybitnej tłumaczki literatury polskiej na język czeski, która w swym dorobku ma około 200 przekładów, w tym tłumaczenia takich gigantów literatury polskiej jak Gombrowicz, Lem czy Mrożek. Wydanie dzieła Bronki Nowickiej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

02.11.2018

Polacy we Lwowie odsłonili nagrobek klasyka Stefana Grabińskiego

Polacy we Lwowie zebrali się w piątek na Cmentarzu Janowskim, gdzie obchodzili Dzień Zaduszny. Po uroczystej mszy odsłonięto pomnik nagrobny Stefana Grabińskiego - przedwojennego pisarza, klasyka literatury grozy, nazywanego też twórcą horroru kolejowego. Zgodnie z tradycją polscy lwowiacy modlili się za wszystkich zmarłych oraz za dusze pokutujące w czyśćcu.

02.11.2018

Aleksandra Hnatiuk odbierze Nagrodę im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich

Uroczystość wręczenia Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich odbędzie się w czwartek 8 listopada o godzinie 18.00 w Auli Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu 87/89 w Warszawie. Nagrodę odbierze Aleksandra Hnatiuk, a laudacje wygłoszą Bogumiła Berdychowska, Małgorzata Szejnert i Ireneusz Krzemiński. Uroczystość będzie prowadzić i Nagrodę wręczy Adam Pomorski, prezes Polskiego PEN Clubu.

02.11.2018

Herling-Grudziński kontra Kruczkowski. Dziewiąty odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia" starły się postawy dwóch nietuzinkowych postaci polskiej sceny literackiej: Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Leona Kruczkowskiego. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

02.11.2018

Nagroda im. Karla Dedeciusa 2019

Fundacja im. Roberta Boscha zaprasza do wzięcia udziału w konkursie o Nagrodę im. Karla Dedeciusa dla polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej oraz niemieckich tłumaczy literatury polskiej.

31.10.2018

Masłowska, Małecki i Żulczyk na Toronto International Festival of Authors [zdjęcia]

W tegorocznym festiwalu Toronto International Festival of Authors wzięło udział troje pisarzy z Polski. Byli oni gośćmi spotkania Celebrating Poland: With Jakub Małecki, Dorota Masłowska & Jakub Żulczyk. Gospodarzem wieczoru była prof. Tamara Trojanowska z University of Toronto, a spotkanie poprowadziła pisarka, Ewa Stachniak. Instytut Książki był partnerem festiwalu wraz z Konsulatem Generalnym RP w Toronto.

31.10.2018

Czytaj PL – relacja z konferencji prasowej [wideo i zdjęcia]

Największa w Polsce akcja promująca czytelnictwo powraca już 2 listopada, wczoraj zaś odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca jej start. W konferencji wzięli udział dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, dyrektor marketingu platformy Woblink Paweł Polański i Urszula Chwalba z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Instytut Książki jest partnerem strategicznym akcji.

31.10.2018

Muzeum Historii Polski na Święto Niepodległości: gra, lekcje, wydawnictwa

Już po raz trzynasty Muzeum Historii Polski organizuje Przystanek Niepodległość – imprezę związaną ze świętem 11 listopada. Jej główną atrakcją będzie interaktywna gra przestrzenna „Labirynt Niepodległości” w pawilonie na Placu Teatralnym w Warszawie. Muzeum z okazji rocznicy niepodległości przygotowuje także nowe książki m.in. album wraz ze zbiorem esejów na temat II RP.

31.10.2018

Polska Półka w Wielkiej Brytanii

Polska Półka to projekt dla brytyjskich bibliotek, w ramach którego mogą one otrzymać i włączyć do swojego księgozbioru dzieła polskich autorów. Podczas inauguracji w kolejnych placówkach odbywają się także wydarzenia towarzyszące. Projekt realizowany jest przez Instytut Książki we współpracy z Ambasadą RP w Londynie i Instytutem Kultury Polskiej w Londynie.

31.10.2018

27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek już za miesiąc

Dwudziesta siódma edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek odbędzie się, podobnie jak rok temu, w Hali Stulecia. Po raz pierwszy w tym roku impreza będzie mieć gościa honorowego: Węgry. Imprezie towarzyszył będzie także dodatkowy cykl spotkań w klubie Proza zatytułowany „Salon Zdobywców”.

30.10.2018

Piotr Karski w Newcastle. Wystawa „What Can You See Deep in the Sea?”

W sobotę  27 października  w National Centre For Children's Books „Seven Stories” w Newcastle upon Tyne została otwarta wystawa Piotra Karskiego zatytułowana „What Can You See Deep in the Sea?”. Na wystawie zaprezentowane zostały trójwymiarowe obiekty, które powstały na podstawie prac  wykonanych przez dzieci w trakcie warsztatów poświęconych książce W morze, prowadzonych przez dwa ostatnie tygodnie przez Piotra Karskiego w Seven Stories.

30.10.2018

Zeskanuj, pobierz, Czytaj PL – już od 2 listopada!

Największa w Polsce – i najpewniej także na świecie – akcja promująca czytelnictwo powraca już 2 listopada. W tegorocznej edycji w 500 miastach i miejscowościach pojawią się darmowe wypożyczalnie e-booków dostępne dla każdego. Będzie można z nich skorzystać m.in. na przystankach, w bibliotekach i instytucjach kultury. Instytut Książki jest partnerem strategicznym akcji.

30.10.2018

Przekonaj do czytania! Konkurs w czasopismach „Victor” i „Victor Junior”

Dziś rusza konkurs „Przekonaj do czytania” organizowany przez czasopisma „Victor” i „Victor Junior”. Patronem merytorycznym konkursu jest Instytut Książki.

30.10.2018

300 milionów złotych i 446 bibliotek w ramach programu Infrastruktura Bibliotek

Infrastrukturę Bibliotek uruchomiono w 2011 roku. Od początku programu – realizowanego od 2015 roku jako Priorytet 2 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – z budżetu państwa przeznaczono na dofinansowania łącznie 300 milionów złotych i wsparto aż 446 bibliotek. Instytut Książki jest operatorem priorytetu.

30.10.2018

Maja Wolny uhonorowana Nagrodą Herkulesa Poirot

Maja Wolny otrzymała prestiżową belgijską nagrodę literacką Hercule Poirotprijs. Po raz pierwszy wyróżnienie trafiło do autora z Polski. Pisarkę uhonorowano w kategorii „debiut kryminalny” za thriller Księgobójca, który wiosną ukazał się w przekładzie na język niderlandzki w Belgii i Holandii.

29.10.2018

Dwutomowy wybór tekstów Janusza Korczaka po angielsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii ukazało się tłumaczenie dwutomowego wyboru tekstów Janusza Korczaka, How to Love a Child and Other Selected Works, w przekładzie Benjamina Paloffa, Danuty Borchardt i Seana Bye’a, Julii Sherwood, Alissy Valles, Marty Dziurosz i Anny Zaranko. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

29.10.2018

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego ogłosiło programy Ministra na rok 2019

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło dziś 29 programów Ministra na 2019 rok. Instytut Książki jest instytucją zarządzającą programami: „Partnerstwo dla książki”, „Literatura”, „Czasopisma” i „Promocja czytelnictwa”.

29.10.2018

Filia Biblioteczna w Górze otwarta!

Nowa siedziba biblioteki w Górze, znajdująca się w narożniku boiska szkolnego, została oddana do użytku czytelników. Budowę dużego, przestronnego jednokondygnacyjnego budynku dofinansowano na kwotę 423 300 złotych. Powstał on w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

29.10.2018

Muzeum Literatury „W hołdzie Zbigniewowi Herbertowi”

Dziś w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, w dniu urodzin autora Pana Cogito, odbędzie się wernisaż wystawy W hołdzie Zbigniewowi Herbertowi. 1924-1998. Wernisażowi będzie towarzyszyć spektakl Aria pożegnalna.

29.10.2018

Weronika Gogola laureatką Nagrody Conrada

Weronika Gogola, autorka debiutanckiej powieści Po trochu, została laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2017 roku. Zwycięską książkę wybrali wspólnie z kapitułą internauci, którzy do północy 27 października głosowali na pięć nominowanych debiutów. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się wczoraj w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Gala zakończyła 10. Festiwal Conrada. Instytut Książki jest partnerem nagrody.

28.10.2018

Poczytaj mi, tato. Dlaczego mężczyźni powinni czytać dzieciom? [relacja i zdjęcia]

W piątkowej dyskusji o roli ojca we wpajaniu dzieciom nawyku czytania rozmawiali prof. Krzysztof Biedrzycki, Maria Deskur i Rafał Witek. Panel Instytutu Książki w ramach 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie poprowadził Krzysztof Cieślik.

27.10.2018

Czytelnictwo. Nadzieja w dzieciach? [relacja i zdjęcia]

O polskich i szwedzkich doświadczeniach w sferze wspierania czytelnictwa wśród najmłodszych rozmawiali wczoraj Włodzimierz Albin, Maria Deskur, Helena Gomer, Tomasz Makowski, Martin Widmark i Katarzyna Wasiutyńska. Poprowadzona przez pisarkę i tłumaczkę Katarzynę Tubylewicz dyskusja odbyła się w ramach 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

26.10.2018

Nowakowski kontra Bratny. Ósmy odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia" starły się postawy dwóch nietuzinkowych postaci polskiej sceny literackiej: Marka Nowakowskiego i Romana Bratnego. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

26.10.2018

Monika Bobako laureatką Nagrody im. Jana Długosza

Monika Bobako odebrała w czwartek w Krakowie Nagrodę im. Jana Długosza za najlepszą publikację z dziedziny humanistyki w 2017 roku. Jury doceniło książkę Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej. W ścisłym finale znalazła się publikacja Instytutu Książki i Instytutu Literacki Kultura, czyli Kultura. Narodziny pisma, przygotowana przez Pawła Kłoczowskiego, Stanisława Mancewicza i Marka Żebrowskiego.

25.10.2018

Tajemniczy, uzbrojony i niebezpieczny? Kim jest dziś w Polsce agent literacki [relacja i zdjęcia]

Zawód agenta literackiego wciąż znany jest w Polsce bardzo słabo, owiany tajemnicą bądź obrosły nieporozumieniami. Jak wygląda on na co dzień? Co trzeba zrobić, by sprzedać prawa do zagranicznego tytułu w Polsce, a co – by wypromować polskiego pisarza za granicą? Między innymi o tym rozmawiali dziś podczas panelu organizowanego przez Instytut Książki na 22. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie: Agnieszka Urbanowska, redaktorka i specjalistka ds. projektów międzynarodowych w Instytucie, a także agenci Anna Rucińska i Piotr Wawrzeńczyk.

25.10.2018

22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie rozpoczęte – zapraszamy na nasze stoisko!

615 wystawców z 20 krajów zaprezentuje swoją ofertę podczas krakowskich Międzynarodowych Targów Książki. Gościem honorowym będzie Szwecja, a my zapraszamy na stoisko A19, gdzie będziemy prezentować między innymi nasze czasopisma patronackie i wydawane przez nas książki. W czwartek i piątek organizujemy również panele, na które serdecznie zapraszamy. Instytut wspiera także stoisko Świadomych Wydawców (D19).

25.10.2018

Ranking Bibliotek po raz ósmy!

W 2011 roku po raz pierwszy Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziły samorządy, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom łatwego i całkowicie bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów. Przed nami ósma już edycja rankingu najlepiej prowadzonych bibliotek.

25.10.2018

Trzy dowody na to, że czytanie to zabawa, która uczy

Mali chłopcy mówią, że zostaną strażakiem lub poszukiwaczem skarbów. Dziewczynki często chcą być lekarką lub tancerką. Skąd biorą inspirację? Jak rozwijają swoje zainteresowania? Dlaczego wspólne czytanie jest ważne dla rozwoju dziecka i co tak naprawdę daje dziecku literatura? W ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przypominamy trzy niepodważalne korzyści płynące z dziecięcej miłości do książek.

24.10.2018

„Modlitwa o deszcz” Wojciecha Jagielskiego po czesku ze wsparciem Instytutu Książki

Na Słowacji ukazało się tłumaczenie reportażu Modlitwa o deszcz w przekładzie Michaly Benešovej. Wydanie książki Wojciech Jagielskiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

24.10.2018

Czytanie w ciąży – fakty i mity

Czytanie nienarodzonemu dziecku – to wymysł hollywoodzkich scenarzystów czy potwierdzony naukowo wkład w rozwój malucha? Przy okazji kampanii „Mała książka – wielki człowiek” obalamy 5 mitów na temat czytania w czasie ciąży.

23.10.2018

22. Międzynarodowe Targi Książki już w czwartek!

615 wystawców z 20 krajów zaprezentuje swoją ofertę podczas rozpoczynających się w czwartek w Krakowie Międzynarodowych Targów Książki. Jak zapewniają organizatorzy, tegoroczna edycja ma być bardziej komfortowa dla zwiedzających i dla czytelników. Gościem honorowym targów będzie Szwecja, co dla czytelników oznacza dużą dawkę kryminałów i literatury dziecięcej.

23.10.2018

Nocny stolik #7. Grzegorz Uzdański: Ciotka mnie strasznie zdenerwowała kiedyś, bo powiedziała, że Adam Mickiewicz i „Pan Tadeusz” nawet nie mogą podskoczyć „Onieginowi”

Grzegorz Uzdański, prozaik, muzyk, nauczyciel filozofii i etyki, a także autor strony „Nowe wiersze sławnych poetów”, opowiada o swoim uwielbieniu dla Ursuli Le Guin i Virginii Woolf, stereotypowym postrzeganiu komiksów, bardzo dobrej, ale chybionej literaturze, o książkach, które powinni przeczytać wszyscy, i o tych, o których nie potrafi powiedzieć, czy są świetne, czy jednak grafomańskie.

23.10.2018

8. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku w połowie kwietnia

Termin przyszłorocznej 8. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku został ostatecznie wyznaczony na weekend 12-14 kwietnia 2019 roku.

23.10.2018

Rozpoczął się 10. Festiwal Conrada

Spotkania z autorami, debaty, dyskusje, lekcje i szkoła czytania, wręczenie Nagrody Conrada za najlepszy debiut ostatniego roku - to niektóre z punktów programu 10. jubileuszowego Festiwalu Conrada w Krakowie, który rozpoczął się wczoraj.

22.10.2018

Helena Stachová z Nagrodą Państwową Ministra Kultury

Minister kultury Antonín Staněk na Nowej Scenie Teatru Narodowego w Pradze wręczył wczoraj Nagrody Państwowe Ministra Kultury Republiki Czeskiej. Wśród uhonorowanych znalazła się Helena Stachová, wybitna tłumaczka literatury polskiej na język czeski, która w swym dorobku ma około 200 przekładów, w tym tłumaczenia takich gigantów literatury polskiej jak Gombrowicz, Lem czy Mrożek.

22.10.2018

Instytut Książki na 22. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Międzynarodowe Targi Książki zbliżają się wielkimi krokami. Na jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń na rynku książki nie może zabraknąć Instytutu. W tym roku będzie nas można znaleźć na stoisku A19, gdzie będziemy prezentować między innymi nasze czasopisma patronackie, a także wydawane przez nas książki. W czwartek i piątek organizujemy również panele, na które serdecznie zapraszamy.

22.10.2018

Laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie

W najbliższą sobotę i niedzielę w Krakowie będzie można wziąć udział w spotkaniach ze szwedzką poetką Linn Hansén, laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2018 za tom Przejdź do historii.

22.10.2018

Jasnowidze 2018 – międzynarodowy konkurs na projekt książki

Wydawnictwo Dwie Siostry zaprasza do udziału w trzeciej edycji międzynarodowego konkurs na projekt ilustrowanej książki dla dzieci, Jasnowidze 2018. Tegoroczna edycja otrzymała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

22.10.2018

Rabka Festival na Targach Książki w Krakowie

Rabka Festival, laureat konkursu „Książka Roku IBBY 2017” w kategorii „propagowanie czytelnictwa”, podczas Targów Książki w Krakowie organizuje w czwartek warsztaty, do których zaprasza dzieci. Projekt Rabka Festival organizowany jest w ramach programu Promocja Czytelnictwa 2018 Instytutu Książki.

19.10.2018

Otwarcie zmodernizowanej i rozbudowanej biblioteki w Nowy Dworze Mazowieckim

W środę 17 października, odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej i rozbudowanej biblioteki w Nowym Dworze Mazowieckim. Rozbudowę dofinansowano na kwotę 2 milionów złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

19.10.2018

Konferencja „Biblioteka XXI wieku – nowoczesna architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje”

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich we współpracy z Biblioteką Główną Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego organizuje w dniach 25-26 października 2018 r. konferencję poświęconą wykorzystaniu przestrzeni  bibliotecznej. Będzie to IV edycja konferencji Biblioteka XXI wieku – nowoczesna architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje.

19.10.2018

Wańkowicz kontra Białoszewski. Siódmy odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia" starły się postawy dwóch nietuzinkowych postaci polskiej sceny literackiej: Melchiora Wańkowicza i Mirona Białoszewskiego. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

19.10.2018
Tagi: czytaj PL

„Upoluj swoją książkę”: zakończyliśmy rekrutację szkół i Ambasadorów

Już 2 listopada rozpocznie się kolejna edycja akcji Czytaj PL, w ramach której blisko 7000 nośników na terenie całego kraju zamieni się w wirtualne biblioteki dające bezpłatny dostęp do 12 bestsellerów.

19.10.2018

Bunda i Chwin laureatami pierwszej edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”

W Centrum św. Jana w Gdańsku ogłoszono w czwartek laureatów I edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Nagrodę ustanowiły władze województwa pomorskiego dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20-lecia samorządu wojewódzkiego.

18.10.2018

Polskie echa. Jak Hiszpanie czytają Polaków?

W najbliższy wtorek w Instytucie Cervantesa w Krakowie (Kanoniczna 12) odbędzie się spotkanie pod hasłem Polskie echa. Jak Hiszpanie czytają Polaków?. Instytut Książki jest jednym z jego organizatorów.

18.10.2018

Justyna Bednarek z nagrodą Koziołka Matołka

Książka Pan Kardan i przygoda z vetustasem Justyny Bednarek została uhonorwana 25. Ogólnopolską Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego - poinformowała w czwartek Mariola Talewicz, wicedyrektor organizującej wydarzenie Galerii Książki w Oświęcimiu.

18.10.2018

„Z książką zdrowiej!” – do szpitali trafi 50 tys. książek

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Zdrowia oraz Państwowy Instytut Wydawniczy podpisały w środę w Warszawie porozumienie „Z książką zdrowiej!”. o przekazaniu do prawie 500 szpitali, w których funkcjonują oddziały dziecięce lub onkologiczne około 50 tys. książek.

18.10.2018

50 bibliotek w stolicy w ramach akcji „Mirabelka”

Ponad 50 bibliotek z Warszawy bierze aktywny udział w akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. To właśnie biblioteki mieszczące się w stolicy mają możliwość organizacji warsztatów najbliżej prawdziwych wydarzeń i miejsca, w którym rosła tytułowa Mirabelka. W jaki sposób stolica zaprasza do udziału w mirabelkowej akcji Lustra Biblioteki?

17.10.2018

Olga Tokarczuk w Wielkiej Brytanii

W Anglii ukazała się niedawno czwarta powieść nagrodzoną tegoroczną Międzynarodową Nagrodą Bookera Olgi Tokarczuk. Prowadź swój pług przez kości umarłych w tłumaczeniu laureatki Nagrody Transatlantyk Antonii Lloyd-Jones wydała oficyna Fitzcarraldo Editions. Pisarkę można spotkać dziś i jutro w Cambridge i Londynie, gdzie jest gościem dwu ważnych brytyjskich festiwali literackich. Instytut Książki dofinansował wizytę autorki Biegunów w Wielkiej Brytanii.

17.10.2018

Trwa nabór zgłoszeń do Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Do 30 listopada 2018 r. trwa nabór zgłoszeń do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Nagroda zostanie wręczona w dwóch kategoriach: za przekład dzieła oraz za całokształt twórczości translatorskiej. Laureatów poznamy 11-13 kwietnia 2019 r. podczas Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w Tłumaczeniu”.

17.10.2018

Anna Burns z Nagrodą Bookera

Powieść Milkman północnoirlandzkiej pisarki Anny Burns została nagrodzona we wtorek prestiżową nagrodą literacką Man Booker 2018. „Żadne z nas nigdy nie czytało wcześniej czegoś takiego” - zachwycał się przewodniczący jury Kwame Anthony Appiah. 56-letnia Burns jest pierwszą pisarką z Irlandii Północnej, która otrzymała Bookera.

17.10.2018

John Maxwell Coetzee otrzyma doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

Laureat Nagrody Nobla i dwukrotny zdobywca Nagrody Bookera, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy John Maxwell Coetzee odbierze 23 października w Katowicach doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

16.10.2018

„M.U.Z.Y.K.A.” po czesku ze wsparciem Instytutu Książki

W Czechach ukazało się tłumaczenie książki M.U.Z.Y.K.A. w przekładzie Ondřeja Blabolila. Wydanie pozycji autorstwa Michała Libery i Michała Mendyka z ilustracjami Aleksandry i Daniela Mizielińskich wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

16.10.2018

Czytelnictwo. Nadzieja w dzieciach?

W piątek 26 października na 22. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie odbędzie się dyskusja pod tytułem „Czytelnictwo. Nadzieja w dzieciach?”. Organizują ją Ambasada Szwecji, Polska Izba Książki i Instytut Książki.

16.10.2018

Polscy autorzy nominowani do Nagrody im. Astrid Lindgren

Jedenastego października podczas Targów Książki we Frankfurcie przewodniczący jury Boel Westin ogłosił listę nominowanych do Nagrody im. Astrid Lindgren 2019 (ALMA, Astrid Lindgren Memorial Award). W gronie wyróżnionych znaleźli się polscy autorzy książek dziecięcych, a także kampania społeczna Cała Polska Czyta Dzieciom.

16.10.2018

Wręczono doroczne nagrody miesięcznika „Teatr”

Maja Kleczewska laureatką Nagrody im. Konrada Swinarskiego, Anna Seniuk i Andrzej Kłak z Nagrodami im. Aleksandra Zelwerowicza, a Zygmunt Malanowicz uhonorowany nagrodą specjalną „Teatru” - w poniedziałek w Instytucie Teatralnym w Warszawie wręczono laury miesięcznika „Teatr”. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki

15.10.2018

Słowo od tłumacza. „Bardzo literacki język nie pasuje do Prusa” – wywiad z Miriam Borenstein

Miriam Borenstein, tłumaczka z języka polskiego na język hebrajski, opowiada o tym, jak to się stało, że postanowiła tłumaczyć literaturę polską na język hebrajski, o największych trudnościach podczas przekładania Lalki Prusa, specyfice języka hebrajskiego, a także o roli Instytutu Książki we wspieraniu przekładów na języki obce.

15.10.2018

Laureat Nagrody Transatlantyk Bill Johnston w Krakowie

Bill Johnston, laureat przyznawanych przez Instytut Książki nagród Transatlantyk oraz Found in Translation Award, autor najnowszego przekładu Pana Tadeusza” na język angielski, który powstał dzięki wsparciu Instytutu w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND, będzie gościem sesji „Pan Tadeusz” w XXI wieku. Wokół nowego przekładu poematu Mickiewicza na język angielski, która odbędzie się 19 października 2018 na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tłumacz spotka się także z czytelnikami w księgarni Massolit Books.

15.10.2018

„Drzewa” Piotra Sochy na Frankfurter Buchmesse

Podczas czwartego dnia Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie Piotr Socha wziął udział w spotkaniu promocyjnym Drzew, pięknej książki ilustrowanej, którą stworzył w duecie z Wojciechem Grajkowskim.

15.10.2018

„Czytanie na śniadanie” w Dwójce ze wsparciem Instytutu Książki

Od ósmego października do końca roku na antenie radiowej Dwójki można posłuchać audycji literackiej „Czytanie na śniadanie”, która powstaje dzięki wsparciu Instytutu Książki. Audycja emitowana jest w paśmie muzyczno-informacyjno-publicystycznym „Poranek Dwójki” od poniedziałku do piątku o godzinie 9.50.

15.10.2018

28 tysięcy czytelników na Śląskich Targach Książki

W niedzielę 14 października zakończyły się 4. Śląskie Targi Książki. Targi trwały od piątku i wzięło w nich udział ponad 180 wystawców oraz blisko 150 autorów.

15.10.2018

Maryse Condé laureatką alternatywnego Nobla

Pisarka z Gwadelupy Maryse Condé została laureatką Nagrody Literackiej Nowej Akademii, czyli alternatywnej Nagrody Nobla, wręczanej w miejsce tegorocznego Nobla w dziedzinie literatury.

14.10.2018

Angelus dla Macieja Płazy!

Maciej Płaza otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus za  powieść Robinson w Bolechowie. Płaza jest pierwszym polskim laureatem tego wyróżnienia. Nagroda została wręczona w sobotę wieczorem podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

12.10.2018

Przekłady książek Żanny Słoniowskiej i Olgi Tokarczuk nominowane do Warwick Prize for Women in Translation

Antonia Lloyd-Jones i Jennifer Croft zostały nominowane do Warwick Prize for Women in Translation za przekłady powieści – odpowiednio – Żanny Słoniowskiej Dom z witrażem (The House with the Stained-Glass Window) i Olgi Tokarczuk Bieguni („Flights”). Obydwa tłumaczenia ukazały się dzięki wsparciu Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

12.10.2018

Polska książka obrazkowa na Frankfurter Buchmesse

Podczas trzeciego dnia Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie Maria Deskur, dyrektor zarządzająca Wydawnictwa Egmont, przedstawiła zagranicznym wydawcom najbardziej utalentowanych polskich ilustratorów książek dziecięcych, a także najciekawsze książki dla dzieci i najważniejsze oficyny wydawnicze.

12.10.2018

Masłowska, Małecki i Żulczyk na festiwalu literackim w Toronto

W tegorocznym festiwalu literackiego w Toronto, Toronto International Festival of Authors, weźmie udział troje pisarzy z Polski. Będą oni gośćmi spotkania Celebrating Poland: With Jakub Małecki, Dorota Masłowska & Jakub Żulczyk. Gospodarzem wieczoru będzie prof. Tamara Trojanowska z University of Toronto, a spotkanie poprowadzi pisarka, Ewa Stachniak. Partnerami Festiwalu są Instytut Książki oraz Konsulat Generalny RP w Toronto.

12.10.2018

Teofrasty wręczone

Jedenastego października po raz dziesiąty  redakcja magazynu „Charaktery” przyznała Nagrody Teofrasta autorom najlepszych polskich książek psychologicznych. Nagrody Specjalne Teofrast Superstar w tym roku otrzymali prof. Robert Cialdini i prof. Jerzy Brzeziński.

12.10.2018

Konwicki kontra Iwaszkiewicz. Szósty odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia" starły się postawy dwóch nietuzinkowych postaci polskiej sceny literackiej: Tadeusza Konwickiego i Jarosława Iwaszkiewicza. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

12.10.2018

Trwa akcja „100 książek na 100-lecie niepodległości”!

Osiemnastego września Program 3 Polskiego Radia rozpoczął prezentację najważniejszych dzieł polskiej literatury opublikowanych po roku 1918. Partnerem cyklu „100 książek na 100-lecie niepodległości” jest Instytut Książki.

12.10.2018

Uładzimir Arłou laureatem nagrody literackiej im. Giedroycia

Pisarz, poeta i historyk Uładzimir Arłou został zwycięzcą siódmej edycji nagrody im. Jerzego Giedroycia, przyznawanej przez białoruski PEN Club i niezależny Związek Pisarzy Białoruskich.

11.10.2018

21. Targi Wydawców Katolickich w Lublinie

W dniach od 20 – 22 listopada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędą się 21. Targi Wydawców Katolickich organizowane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

11.10.2018

Ukazała się książka „O Szczurku-Krokodylku. Dla szczurów i nie-szczurów od lat 7 do 77. Wybór wierszy dla dzieci” Marii Gorzechowskiej

Ukazało się pierwsze wydanie twórczości niezwykle zasłużonej dla Polski i utalentowanej Marii Gorzechowskiej, O Szczurku-Krokodylku. Dla szczurów i nie-szczurów od lat 7 do 77. Wybór wierszy dla dzieci. Jej wiersze przeleżały w szufladzie ponad 70 lat, a teraz wydała je oficyna Marruda przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez program Literatura. Utworom towarzyszą ręcznie przygotowane malarskie ilustracje Anny Rudnickiej-Litwinek.

11.10.2018

Prof. Marek A. Cichocki na Frankfurter Buchmesse. Polska w Europie: między Wschodem a Zachodem czy Północą a Południem?

Z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie odbyła się dyskusja poświęcona zbiorowi esejów Marka A. Cichockiego Północ i Południe.

11.10.2018

Wybór wierszy Juliana Kornhausera w Stanach Zjednoczonych ze wsparciem Instytutu Książki

W Stanach Zjednoczonych ukazało się tłumaczenie wierszy wybranych Juliana Kornhausera, I'm Half of Your Heart: New and Selected Poems, 1967―2017 w przekładzie Piotra Florczyka. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

11.10.2018

Przekład „Biegunów” Olgi Tokarczuk w finale National Book Award

Przekład Biegunów Olgi Tokarczuk znalazł się w ścisłym finale prestiżowej amerykańskiej nagrody literackiej National Book Award. Wraz z czterema innymi pozycjami został nominowany w kategorii książek tłumaczonych na angielski. Laureata poznamy 14 listopada. Tłumaczenie Biegunów autorstwa Jennifer Croft powstało dzięki współfinansowaniu ze strony Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.

11.10.2018

„Literatura kobiet” w Krakowie

Dziewiętnastego października o godzinie 18.00 w Księgarni Pod Globusem odbędzie się spotkanie „Literatura kobiet – osobny czy wspólny pokój? Nagrody, rynek, przekłady”  .

10.10.2018

„Trylogia husycka” Sapkowskiego ukaże się po angielsku

Brytyjski wydawca Gollancz i amerykański Orbit zakupiły prawa do wydania przekładu Trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego. Cykl przełoży tłumacz Wiedźmina, David French.

10.10.2018

„Czarnoksiążnik” i „Przodownicy lektury” w Trójce ze wsparciem Instytutu Książki

Do końca roku na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia będzie można posłuchać dwóch audycji literackich – „Czarnoksiążnika” i „Przodowników lektury” – które powstają przy wsparciu Instytutu Książki.

10.10.2018

Dziś ruszyły Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie! [zdjęcia]

Frankfurter Buchmesse to najważniejsze branżowe wydarzenia w świecie wydawniczym. Na targach nie mogło zabraknąć Instytutu Książki, który jest organizatorem polskiego stoiska. Targi rozpoczęły się dziś i potrwają do niedzieli.

10.10.2018

Dwa miliony złotych dla Biblioteki Publicznej w Krotoszynie

Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie otrzymała 2 miliony złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020,  będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki. Kwota zostanie przeznaczona na inwestycje wewnątrz budynku, w tym zamontowanie windy.

10.10.2018

Książka tygodnia: „Wiara” Anny Kańtoch

Zadziwiające, jak wiele może się wydarzyć w jednej niedużej dolnośląskej miejscowości w ciągu kilku wiosenno-letnich miesięcy 1986 roku: zagadkowe morderstwa młodych, nieznanych w okolicy kobiet, tajemnicze zniknięcia trzech poprzednich miejscowych proboszczów i protesty hipisów przeciwko powstającej w pobliżu wioski elektrowni jądrowej. Tę gęstą jak upalne lipcowe powietrze atmosferę w Rokitnicy podkręcają echa katastrofy czarnobylskiej i pojawiający się co jakiś czas napis na drzwiach kościoła: „zło przyjdzie ze wschodu”.

10.10.2018

Już 550 bibliotek w akcji Lustra Biblioteki

Do odkrywania międzypokoleniowych wartości w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” Lustra Biblioteki włączyło się już ponad 550 bibliotek z całej Polski. Liczba placówek organizujących warsztaty w ramach obchodów stulecia niepodległości ciągle rośnie – wzrastają także nowe drzewa łączące Polskę.

10.10.2018

Wczoraj rozpoczął się Warszawski Festiwal Herbertowski

- Zbigniew Herbert i Tadeusz Różewicz mieli ze sobą więcej wspólnego, niż przyjęło się uważać, na przykład potrzebę ciągłego redefiniowania siebie - mówili uczestnicy wtorkowego spotkania pt. „Herbert poeta”, które otworzyło Warszawski Festiwal Herbertowski.

09.10.2018

Jutro ruszają Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie!

Frankfurter Buchmesse to najważniejsze branżowe wydarzenia w świecie wydawniczym. Co roku bierze w nim udział około 300 tysięcy odwiedzających. Wśród nich nie zabraknie Instytutu Książki, który jest organizatorem polskiego stoiska. Targi rozpoczną się jutro i potrwają do niedzieli.

09.10.2018

„Pan Tadeusz” po angielsku. Spotkanie z tłumaczem Billem Johnstonem, laureatem Nagrody Transatlantyk

Gościem tegorocznej edycji Festiwalu Tradycji Literackich będzie w sobotę Bill Johnston, laureat przyznawanych przez Instytut Książki nagród Transatlantyk oraz Found in Translation Award, autor najnowszego przekładu Pana Tadeusza” na język angielski. Johnston to także tłumacz m.in. utworów Juliusza Słowackiego, Wiesława Myśliwskiego i Witolda Gombrowicza. Spotkanie poprowadzi dr Marcin Hamkało.

09.10.2018

Dyskusyjne Kluby Książki w liczbach

Przedstawiamy najnowsze dane dotyczące programu Dyskusyjne Kluby Książki, który od ponad 11 lat jest realizowany przez Instytut Książki we współpracy z bibliotekami wojewódzkimi. Do końca sierpnia 2018 r. liczba klubów wzrosła do 1688, tj. o 75 w stosunku do końca 2017 roku. Obecnie w Polsce działa 584 kluby dla dzieci i młodzieży oraz 1104 kluby dla dorosłych.

09.10.2018

Nagroda główna 14. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania dla Barbary Sadurskiej

We Wrocławiu przyznano nagrody Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Nagrodę główną w wysokości trzech tysięcy złotych w konkursie na najlepsze opowiadanie pod hasłem „ostatni bankiet prezydenta” otrzymała Barbara Sadurska za utwór Pełnia. Wręczono również wyróżnienia w konkursie translatorskim.

09.10.2018

Odszedł Oleg Pawłow, laureat nagrody Angelusa

W wieku 48 lat zmarł w poniedziałek rosyjski pisarz Oleg Pawłow; przyczyną śmierci był zawał serca. W 2017 roku Pawłow został uhonorowany Literacką Nagrodą Europy Środkowej „Angelus” za Opowieści z ostatnich dni. O śmierci pisarza poinformował publicysta Płaton Biesiedin.

08.10.2018
Tagi: Czytaj PL

Emce kwadrat Ambasadorem akcji Czytaj PL!

Do grona Ambasadorów akcji Czytaj PL i jej szkolnej odsłony „Upoluj swoją książkę” dołączyło Emce kwadrat!

08.10.2018

Ignacy Karpowicz ze Śląskim Wawrzynem Literackim 2017

W tegorocznym Plebiscycie Czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2017 najwięcej głosów oddano na powieść „Miłość” Ignacego Karpowicza. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w najbliższy piątek podczas 4. Śląskich Targów Książki.

08.10.2018

Nocny Stolik #6. Wojciech Chmielewski: Czytam w dość przypadkowy sposób

Prozaik Wojciech Chmielewski, laureat Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego oraz Nagrody im. Cypriana Norwida, opowiada o pierwszej fascynacji Dickensem, pisarskim wypaleniu Salingera, miłości do Saula Bellowa, namiętnej lekturze Marka Nowakowskiego, Kazimierza Orłosia i Kornela Filipowicza, o współczesnych pisarzach, którym kibicuje, książkach, które mocno przeżył, a także zdradza, jakie pytanie zadaje sobie, gdy pisze.

08.10.2018

Czytanie wrażeniowe – sposób na uwagę dziecka

Jak utrzymać uwagę malucha na książce? Jak sprawić, by wspólne czytanie przynosiło jak najwięcej korzyści dla jego rozwoju? I jak samemu zaangażować się w ten codzienny, rodzinny rytuał? O wyzwaniach, z którymi mierzy się wielu rodziców, opiekunów, dziadków czy nauczycieli opowiada Małgorzata Swędrowska, autorka metody czytania wrażeniowego.

07.10.2018

Nike dla Marcina Wichy

Dziś wieczorem w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego po raz 22. wręczono Nagrodę Literacką „Nike”. Jury – podobnie jak dzień wcześniej czytelnicy – uhonorowało Rzeczy, których nie wyrzuciłem Marcina Wichy.

05.10.2018

Akcja CZYTAJ PL 2018 zbliża się wielkimi krokami!

Na początek mamy świetną wiadomość dla uczniów szkół średnich, którzy chcą promować czytanie wśród swoich znajomych. W ramach drugiej edycji projektu „Upoluj swoją książkę” skierowanego do młodzieży szkół ponadpodstawowych przygotowaliśmy tysiąc darmowych koszulek z kodem dającym dostęp do 12 książkowych bestsellerów.

05.10.2018

Katalog „Poland – History Worth Knowing” po raz pierwszy w historii

Instytut Książki z okazji stulecia odzyskania niepodległości przygotował po raz pierwszy specjalny katalog „Poland – History Worth Knowing”. Katalog zostanie zaprezentowany na targach książki Frankfurter Buchmesse. Przybliża on najciekawsze z punktu widzenia wydawców i czytelników zagranicznych pozycje dotyczące historii Polski.

05.10.2018

Śląskie Targi Książki już za tydzień

Czwarte Śląskie Targi Książki rozpoczynają się w przyszły piątek. Impreza odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Współgospodarzem Targów są Katowice, partnerem merytorycznym spółka Targi Książki, a za organizację wykonawczą odpowiada firma Murator EXPO.

05.10.2018

„Ufam. Śladami Świętej Siostry Faustyny” Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia w Chorwacji ze wsparciem Instytutu Książki

W Chorwacji ukazało się tłumaczenie książki Ufam. Śladany Świętej Siostry Faustyny w przekładzie Goran Andrijanicia. Wydanie dzieła Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

05.10.2018

Broniewski kontra Tuwim. Piąty odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia" starły się postawy dwóch nietuzinkowych postaci polskiej sceny literackiej: Władysława Broniewskiego i Juliana Tuwima. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

04.10.2018

„Literatura pisana przez kobiety ma mocną pozycję w literaturze polskiej”. Prof. Krzysztof Koehler przybliża katalogi Instytutu Książki

We wtorek podczas śniadania prasowego odbyła się prezentacja trzech katalogów Instytutu Książki: „New Books from Poland 2018”, „The Polish Book Market 2018 i „Poland – History Worth Knowing”. Katalogi zostaną zaprezentowane na zbliżających się targach książki Frankfurter Buchmesse, najważniejszym branżowym wydarzeniu w świecie wydawniczym.

04.10.2018

Ruszyło głosowanie na Książkę Historyczną Roku

Jury konkursu Książka Historyczna Roku o Nagrodę im. Oskara Haleckiego nominowało 26 książek, które wezmą udział w III etapie zmagań konkursowych. Pierwszego października na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl ruszyło głosowanie internetowe w dwóch kategoriach.

04.10.2018

Październikowy numer „Nowych Książek” już w księgarniach!

Październikowy numer „Nowych Książek" trafił już do sprzedaży. W numerze między innymi rozmowa z Jerzym Limonem i ponad sto recenzji nowości wydawniczych. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

03.10.2018

Niższy VAT na publikacje elektroniczne

Podczas lipcowego posiedzenia ECOFIN (Economic and Financial Affairs Council – Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych) ministrowie finansów państw Unii Europejskiej nie doszli do porozumienia w sprawie redukcji stawek VAT na publikacje elektroniczne i postanowili przenieść ten temat na obrady w październiku br. Podczas posiedzenia Rady w dniu 2.10.2018 roku ta długo oczekiwana decyzja została nareszcie podjęta.

03.10.2018

Macedońskie wydanie „Ostatniej miłości” Elizy Orzeszkowej ze wsparciem Instytutu Książki

W Macedonii ukazało się tłumaczenie Ostatniej miłości w przekładzie Iliji Trajkowskiego. Wydanie powieści Elizy Orzeszkowej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

02.10.2018

Słowo od tłumacza. „Tłumaczenie daje tekstowi podwójne życie. Przekład to czuła lektura” – wywiad z Isabelle Macor

Isabelle Macor, tłumaczka z języka polskiego na język francuski, opowiada o tym, jak zaczęła się jej przygoda z polszczyzną i dlaczego nauczyła się szybko języka polskiego, o fascynacji prozą Isaaca Singera, spotkaniu z Tadeuszem Różewiczem, przekładach polskiej poezji, trudnościach z tłumaczeniem Krzysztofa Siwczyka, a także o roli Instytutu Książki we wspieraniu przekładów na języki obce.

02.10.2018

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej Nagrody Identitas

Fundacja Identitas rozpoczęła we wrześniu br. rejestrację zgłoszeń do tegorocznej Nagrody Identitas. Przyjmowanie zgłoszeń trwać będzie do 10 października 2018 roku (o terminowym zgłoszeniu decyduje data stempla pocztowego). Począwszy od roku 2014 Nagroda Identitas przyznawana jest corocznie, w okresie jesienno-zimowym, najlepszej polskiej książce poprzedniego roku. Jury przyznaje jedną niepodzielną nagrodę w dziedzinie piśmiennictwa humanistycznego, ze szczególnym uwzględnieniem literatury pięknej, prozy, literatury faktu i piśmiennictwa historycznego, a także do trzech nagród specjalnych.

02.10.2018

W piątek rozpocznie się 14. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Hasłem tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który w piątek rozpocznie się we Wrocławiu, jest „Władza”. Festiwal poświęcony będzie krótkim formom i oddziaływaniu literatury na inne dziedziny sztuki, a jego głównym punktem będzie lektura opowiadań przez autorów z Polski i zagranicy.

02.10.2018

New Books from Poland 2018

Dziś podczas śniadania prasowego swoją premierę miał katalog „New Books from Poland 2018”, który zaprezentowany zostanie zagranicznym wydawcom podczas zbliżających się targów książki Frankfurter Buchmesse, najważniejszego branżowego wydarzenia w świecie wydawniczym. Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, profesor Krzysztof Koehler i specjalista ds. współpracy z zagranicą Mateusz Adamski przedstawili ponadto dwa inne katalogi: „The Polish Book Market 2018”, przybliżający realia polskiego rynku wydawniczego, a także – przygotowany po raz pierwszy w historii – katalog „Poland – History Worth Knowing”.

02.10.2018

Poznaliśmy nominowanych do Nagrody im. Beaty Pawlak 2018

Kapituła pod przewodnictwem Adama Szostkiewicza ogłosiła listę pięciu książek nominowanych do tegorocznego lauru. W finale znaleźli się Karolina Bednarz, Ewa Wanat, Tomasz Owsiany, a także dwa duety rozmówców: Jakub Winiarski i Piotr Ibrahim Kalwas oraz abp Światosław Szewczuk i Krzysztof Tomasik.

01.10.2018

Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Conrada

Znamy już tytuły, które staną przed szansą zdobycia tegorocznej Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2017 roku. Kapituła konkursu wytypowała Mikrotyki Pawła Sołtysa, Florydę Grzegorza Bogdała, Po trochu Weroniki Gogoli, Nieczułość Martyny Bundy oraz Hajstry Adama Robińskiego. Tegorocznego laureata poznamy 28 października, podczas ostatniego dnia Festiwalu Conrada.

01.10.2018

Biblioteka w Zambrowie już niedługo jak nowa!

Trwa remont Miejskiej Biblioteki Publicznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie przeprowadzany w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020, będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki. Remont odbywa się dzięki dotacji na 654 400 zł, którą biblioteka otrzymała w ramach priorytetu.

01.10.2018

Jennifer Croft odebrała Found in Translation Award za przekład „Biegunów”

Jennifer Croft, autorka angielskiego przekładu „Biegunów” Olgi Tokarczuk, nagrodzonego Bookerem i nominowanego do amerykańskiej The National Book Award, odberała w czwartek Found in Translation Award, przyznawaną tłumaczom przez Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

01.10.2018

Nagroda Buriana dla Jarosława Mikołajewskiego i Andrzeja Jagodzińskiego

Poeta Jarosław Mikołajewski i wybitny tłumacz z języków czeskiego i słowackiego Andrzej Sławomir Jagodziński odebrali w Ołomuńcu Nagrodę Václava Buriana, jedno z najcenniejszych poetyckich wyróżnień przyznawanych w Europie Środkowej.

28.09.2018

„Kultura. Narodziny pisma” w finale Nagrody im. Jana Długosza 2018!

Jury Konkursu, w składzie prof. Władysław Stróżewski (przewodniczący), prof. Andrzej Mączyński, prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony, prof. Piotr Sztompka, ogłosiło nominacje do tegorocznej edycji Nagrody im. Jana Długosza. W ścisłym finale znalazła się publikacja Instytutu Książki i Instytutu Literacki Kultura, czyli Kultura. Narodziny pisma, przygotowana przez Pawła Kłoczowskiego, Stanisława Mancewicza i Marka Żebrowskiego.

28.09.2018

„Chcemy zaprosić dzieci do świata literackiego”. Kampania „Mała Książka – wielki człowiek” w radiowej Czwórce

Wczoraj na antenie Czwartego Programu Polskiego Radia w audycji Stacja Kultura gościł Łukasz Jarocki. Rzecznik Instytutu Książki opowiedział prowadzącej Katarzynie Dydo o dotychczasowym przebiegu kampanii i o jej drugiej odsłonie.

28.09.2018

Akcja „100 książek na 100-lecie niepodległości” trwa!

Przed dziesięcioma dniami Program 3 Polskiego Radia rozpoczął prezentację najważniejszych dzieł polskiej literatury opublikowanych po roku 1918. Partnerem cyklu „100 książek na 100-lecie niepodległości” jest Instytut Książki.

28.09.2018

Hłasko kontra Tyrmand. Czwarty odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia" starły się dwie nietuzinkowych postaci polskiej powojennej sceny literackiej: Marek Hłasko i Leopold Tyrmand. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

28.09.2018

Rumuńskie wydanie „Historii literatury polskiej” Czesława Miłosza ze wsparciem Instytutu Książki

W Rumunii ukazało się tłumaczenie Historii literatury polskiej w przekładzie Constantina Geambaşu. Wydanie pracy Czesława Miłosza wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

28.09.2018

Krakowski Festiwal Grozy już 20 października

20 października w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie odbędzie się szósta edycja Krakowskiego Festiwalu Grozy Kfason. Jak co roku miłośnicy gatunku będą mogli spotkać się z polskimi twórcami grozy.