Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 2200 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

Bitwa Warszawska (cz. V). Publikacje ze wsparciem programu Literatura

Setna rocznica Bitwy Warszawskiej to nie tylko liczne wydarzenia, organizowane przez instytucje pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, lecz także publikacje. W ramach programu ministerialnego Literatura, którego instytucją zarządzającą jest Instytut Książki, w tym roku ukaże się sześć pozycji związanych z wojną polsko-bolszewicką i Cudem nad Wisłą.

13.08.2020

Bitwa Warszawska (cz. 4). Wojna polsko-bolszewicka w literaturze

Wojna polsko-bolszewicka miała ogromne znaczenie dla całej Europy. Wiedzieli o tym nie tylko Kazimierz Wierzyński i lord D’Abernon, ale także francuski generał Louis Faury, który jedną z bitw tej wojny – Bitwę Warszawską –  porównał do bitwy pod Wiedniem, kiedy wojska polskie zatrzymały najazd Turków na Europę. Mimo tak ogromnej wagi ta batalia nie doczekała się – poza kilkoma wybitnymi, jak proza Stanisława Rembeka, Izaaka Babla, Józefa Mackiewicza czy Eugeniusza Małaczewskiego –  zbyt szerokiego ujęcia literackiego.

12.08.2020

Bitwa Warszawska (cz. 3). Kacper Śledziński: Czy była alternatywa dla roku 1920?

Kiedy przyjrzeć się bliżej świadomości narodowej Polaków w dwudziestoleciu międzywojennym zauważymy w niej dominujący mit żołnierza-pogromcy bolszewików a zarazem obrońcy cywilizacji europejskiej przed barbarzyństwem komunizmu – pisze Kacper Śledziński, autor książki „Wojna polsko-bolszewicka. Konflikt, który zmienił bieg historii”, która właśnie się ukazała i którą serdecznie polecamy.

11.08.2020

Bitwa Warszawska (cz. II). Kilkaset wydarzeń na terenie całego kraju

Koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy - również w przestrzeni wirtualnej - widowisko multimedialne pod hasłem „1920. Wdzięczni Bohaterom” i wreszcie wielkie otwarcie długo wyczekiwanego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami z całej Polski przygotowało kilkadziesiąt wydarzeń upamiętniających zwycięską Bitwę Warszawską. Ponadto, dzięki dotacjom przyznanym w ramach Programu "Niepodległa" na 100-lecie "Cudu nad Wisłą" zostanie zrealizowanych kilkaset oddolnych inicjatyw – często w małych miejscowościach.

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymają wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900
fax. (+48) 12 62 37 682

Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej