Literatura

2022
Edwin Kłosowski

Pozostaw swój ślad

Edwin Kłosowski to pisarz urodzony w małej miejscowości Szczupliny w powiecie działdowskim. Obecnie ponad 80-letni autor wierszy zamieszkuje w Turzy Wielkiej w tym samym powiecie. Tomik wierszy „Pozostaw swój ślad” to jego trzeci tomik. I tym zbiorem kilkudziesięciu wierszy zajmiemy się w tej recenzji. Wiersze podzielone są na dwie części – Na poważnie i Na wesoło. 

Większość utworów składa się z pięciu lub sześciu zwrotek. Wszystkie są rymowane w różnych układach. Budowa i słownictwo jest bardzo prosta. Edwin nie stosuje żadnych wyszukanych zwrotów, słów czy zabiegów stylistycznych. Zdarzają się oczywiście wiersze mające nie tylko dosłowny przekaz ale również metaforyczny, jednak zdecydowana większość to wyrażające wprost przesłania. W tomiku znaleźć możemy również kilka rysunków, które zdecydowanie urozmaicają dzieło. Bardzo ciekawie zaprojektowana okładka na pewno zachęca do sięgnięcia po książkę. Ze względu na prostotę wiersze czyta się bardzo szybko i przyjemnie, co też jest zdecydowanym plusem.

Biorąc pod uwagę tematykę wierszy to jest bardzo zróżnicowana. Jak wspomniałem książka podzielona jest na część poważną, gdzie znaleźć można wiersze o wyższym patosie, i część wesołą, która odznacza się lekkim poczuciem humoru. Autor porusza tematy patriotyczne, religijne, historyczne, ale i te z codziennego życia. Edwin nie boi się wspominać o miłości do swojej ojczyzny ani do Boga. Pojawiają się wiersze o przyrodzie – o faunie i florze polskiej ziemi. Zdarzają się wiersze dotyczące bieżących wydarzeń – koronawirusa, świąt, pory roku. Tak bogaty zasób pozwoli znaleźć każdemu coś dla siebie. 

Po przeczytaniu powyższych słów sądzę, że większość będzie chętna sięgnąć po tomik tego, bądź co bądź niezbyt znanego dla szerszego grona, autora o bardzo ciekawym imieniu. Zdecydowanie warto poświęcić te kilkadziesiąt minut. 

Recenzja listopad 2022 – dorośli

Łukasz Smolicz

DKK działający w Burkacie, woj. warmińsko-mazurskie