Literatura
Perfumeria na rozstaju dróg
Są takie aromaty, które kojarzą nam się z ważnymi chwilami w życiu i darzymy je ogromnym sentymentem, są też takie, które przywołują wspomnienia mniej lub bardziej miłe. Niektóre dają nam poczucie bezpieczeństwa, inne dodają nam pewności siebie i odwagi, kolejne przypominają dom rodzinny.
„Perfumeria na rozstaju dróg” Magdaleny Witkiewicz to powieść pełna zapachów i aromatów. Kojąca lawenda, otwierający serce bez, korzenna wetiweria, upajający jaśmin czy miłosna róża kuszą cudownymi woniami i opisami. Odpowiednio dobrany zapach zamknięty w fiolce perfum wpływa na samopoczucie człowieka, dodaje pewności siebie, skłania do wybaczania, a także pokazuje co tak naprawdę jest ważne w życiu człowieka . Stworzenie idealnej kompozycji zapachowej pod człowieka wymaga posiadania pewnych umiejętności. Ten szczególny dar posiada główna bohaterka Laura, ktora zaglądając głęboko w duszę dowolnej osoby, potrafi skomponować zapach odpowiadający tej osobie . Zostawia ona przeszłość za sobą i wraz z córką Gabrysią, wprowadza się do domu w Małej Przytulnej. Pomimo obaw związanych z powodzeniem nowego przedsięwzięcia otwiera niewielką perfumerię na rozstaju dróg, przygotowując dla każdego indywidualną, idealnie skomponowaną mieszankę aromatów zamkniętą w małej fiolce, dzięki której każdy może poczuć się wyjątkowo.
Mała Przytulna to małe miasteczko otoczone ukwieconymi wzgórzami, w którym wszyscy się znają i chętnie sobie pomagają, gdzie można poczuć się jak w domu, zjeść swojski chleb i posłuchać wielu ciekawych historii. W tej małomiasteczkowej społeczności czas wolniej płynie. Bohaterowie - niezwykli w swej prostocie ludzie - borykają się z najróżniejszymi problemami, mają swoje tajemnice, a ich losy w bardzo interesujący sposób splatają się ze sobą. Historia przedstawiona jest z perspektywy kilkorga bohaterów, co pozwala lepiej ich poznać, dowiedzieć się co czują, myślą, a tym samym lepiej zrozumieć ich postępowanie oraz decyzję. Wśród nich poznać możemy Babcię Anielę, Pana Jana, Pana Anatola, bibliotekarki Malwinę, Balbinę i Halinę oraz Adriana i czerpać z mądrości życiowej co poniektórych postaci. Autorka posługując się losami Laury, pokazała, że wszystko w życiu dzieje się po coś, z jakiegoś powodu. Splot różnych wydarzeń, które czasem wydają się bez sensu, to jednak w efekcie prowadzą nas do celu. Każde pozornie nic nieznaczące zdarzenie, każdy człowiek spotkany przypadkowo, to wszystko dzieje się po coś i ma jakiś sens, nawet wtedy, gdy w danej chwili tego nie dostrzegamy.
„Perfumeria” to nie tylko opowieść słodkim świecie zapachów, ale przede wszystkim o decyzjach, małych i większych, które determinują nasze życie. Czasem są spontaniczne i nieprzemyślane, ale bywa też, że podejmujemy je z rozmysłem, w dobrej wierze, a pomimo to okazują się nietrafione To również książka o poszukiwaniu siebie, swojego miejsca w życiu, pokonywaniu przeciwności losu i zaczynaniu od nowa.
Recenzja grudzień 2023 –dorośli
Joanna Załęcka-Maleska
DKK w Lublinie, woj. lubelskie