Literatura

2019
Anna Czerwińska-Rydel

Słońcem na papierze. Niezwykłe losy Kornela Makuszyńskiego

17 stycznia odbyło się pierwsze w roku 2019 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawialiśmy książkę opowiadającą o życiu patrona naszej szkoły-Kornela Makuszyńskiego. Książka, którą czytaliśmy, nosi tytuł „Słońcem na papierze” i jest autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel. Jest ona swego rodzaju biografią Kornela Makuszyńskiego, jednak napisaną w sposób przystępny dla dzieci i młodzieży, co nie wyklucza możliwości przeczytania książki przez osobę dorosłą. Książka przybliża nam sposób, w jaki żył Makuszyński, jego charakter, rodzinę, zabawy i przede wszystkim jego optymizm. Mawia się, że człowiek ten był zawsze uśmiechnięty, o czym można się przekonać podczas czytania.

„Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu” – tak mawiał Kornel. Sam również stosował się do tej zasady, już od dziecka. Mimo trudności w życiu brnął przez nie z niezmąconą radością i uśmiechem, aż do ostatnich dni. Jako chłopiec był naprawdę wyjątkowy. W każdej sytuacji potrafił znaleźć dobrą stronę, a swoją radość dzielił między ludzi. Książka idealnie pokazuje to, jaki był Kornel, dzięki czemu jest to biografia na swój sposób wyjątkowa. Są w niej poruszone przeróżne wątki – od osobistych tragedii, po bardzo śmieszne epizody z życia pisarza. Dzięki książce Anny Czerwińskiej-Rydel możemy poznać fakty, o których nie mieliśmy nawet najmniejszego pojęcia. Na przykład to, że Kornel odegrał ważną rolę w życiu Stanisława Marusarza.

Moim zdaniem naprawdę warto przeczytać tę książkę, ponieważ należy do tych, które chce się zapamiętać i przeczytać kilka razy, ponieważ w niektórych momentach można całkowicie przejąć się jej treścią i zacząć płakać. Tak było w moim przypadku. Jeśli ktokolwiek chciałby przybliżyć sobie życie Kornela Makuszyńskiego, zdecydowanie powinien sięgnąć po tę pozycję.

Laura Otremba – Dyskusyjny Klub Książki w Ostródzie