Literatura

2023
Paweł Beręsewicz

Skandal w stolicy nudy

W trakcie poszukiwań książki do czytania zaciekawił mnie tytuł „Skandal w stolicy nudy” autorstwa Pawła Beręsewicza. Po zapoznaniu się ze streszczeniem na tylnej okładce postanowiłam ją przeczytać. Nuda… - rutyna, kolejny dzień szkolny. Zobaczymy, jak to będzie wyglądać w tej historii!

Akcja książki toczy się w miejscowości Owczyny - mieście czekolady, bo to właśnie tam działa Wytwórnia Pralin i Czekolad Owieczka. Główny bohater - dwunastoletni chłopak o imieniu Grześ nazywa to miasto tytułową „stolicą nudy”.  Życie toczy się tam leniwie, jak w większości małych miejscowości. Pewnego razu nocą jednak dochodzi do niespodziewanego wypadku cysterny z czekoladą, na skutek tego ulicą płynie ogromna masa czekolady. Uważam, że to niezwykłe zdarzenie kapitalnie wymyślił autor. Niby zwykła drogowa kraksa, jednak w miejscowości roi się od plotek. Wszyscy zastanawiają się, czy to był zwykły wypadek, a może ktoś to zaplanował. Pytania mnożą się jak grzyby po deszczu. Takie rozterki targają też głównym bohaterem Grzesiem. Nie zostaje nic, tylko zacząć śledztwo. Zaczyna on dochodzenie ze swoimi kolegami, a pomaga im nauczycielka plastyki. Chłopcy wspólnie już działali, bo postanowili też wziąć udział w Przeglądzie Przedstawień Szkolnych. Od wypadu akcja nabiera ogromnego rozpędu i mnóstwa zaskakujących zwrotów.  Kiedy już myślimy, że jakaś nitka rozwiązana, a tu psikus i wyskakuje coś nowego. Bardzo podobali mi się także bohaterowie, pokazani wyraziście przez autora, że wydawali się jak paczka kolegów z realnego życia. 

To ciekawa opowieść przygodowa i detektywistyczna z ogromnym humorem. Szybkie tempo akcji, niespodziewane wątki, ciekawi bohaterowie, to wszystko sprawia, że czytając tę książkę, czujemy się jakbyśmy przeżywali perypetie bohaterów wspólnie z nimi i nie będziemy mogli się doczekać rozwiązania zagadki. Historia trochę banalna, nie podejmuje może bardzo ważnych tematów, ale czasem trzeba po prostu się wyluzować i dobrze bawić. Stolica nudy w opowieści, ale nudy podczas czytania nie będzie. 

Recenzja maj 2023 – dzieci i młodzież

Izabela Rykowska, lat 12

DKK w Aleksandrowie, woj. lubelskie