Literatura

2022
Jacqueline Wilson

Dziecko ze śmietnika

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy powieść Dziecko ze śmietnika, która obudziła we mnie ogromną ilość emocji, stąd moja decyzja o napisaniu recenzji.

Książka opowiada historię April – dziewczyny, którą poznajemy w momencie, gdy obchodzi 14 urodziny. Przeszłość nastolatki jest bardzo burzliwa. Z każdym rozdziałem poznajemy ją coraz lepiej – dokładnie tak, jak sama April, która konfrontuje się ze swoją przeszłością. Bohaterka jako noworodek została znaleziona w śmietniku, od tego czasu tułała się od ośrodka do ośrodka, próbując skraść komuś serce na tyle, by zdecydował się na jej adopcję.

April nie wiedziała dużo na temat swojej przeszłości. Właśnie z tego powodu czuła, że czegoś w jej życiu brakuje. Zdecydowała się więc poznać swoją historię na nowo – nie z kart akt, a na własną rękę.

W książce przedstawiono ogromną liczbę trudnych tematów w sposób przystępny także dla młodszych czytelników. Język powieści jest adekwatny do wieku dziewczyny, przez co łatwiej nam się z nią utożsamić czy zrozumieć jej pogląd na świat. Wydarzenia z przeszłości bohaterki dotykają wielu spraw, które dla naszego społeczeństwa są tematami tabu. Sama historia przedstawiona w książce może bardzo pozytywnie wpłynąć na postrzeganie świata przez czytelnika. April, poznając nowych ludzi, także zmienia swoje nastawienie.

Trudna przeszłość dziewczyny zostaje ukazana w ciekawy sposób. Tekst nie jest monotonny, dzięki czemu czyta się go z łatwością. Historia nastolatki pozwala wejrzeć w głowę osoby, która nigdy nie miała swojego własnego miejsca na świecie, a zawsze chciała je mieć.

Książka Jacqueline Wilson jest świetnym przykładem literatury z morałem. Ukazuje nam drugą stronę medalu, której często nie chcemy dostrzec. Skłania do refleksji. Mimo moich początkowych obaw i niepewności czytanie tej powieści okazało się naprawdę przyjemne. Książka dostarcza wielu tematów do przemyśleń, a także zachęca do zastanowienia się, czy przypadkiem ktoś w naszym własnym otoczeniu nie zmaga się z podobnymi problemami.

Zdecydowanie poleciłabym powieść Jacqueline Wilson większości osób, z wyłączeniem dzieci poniżej ósmego roku życia – głównie z racji tego, jak trudne są niektóre z poruszonych tematów.

Recenzja maja 2022 - dzieci i młodzież

Laura Otremba, lat 15

DKK przy Bibliotece Multimedialnej Powiatu Ostródzkiego „Przystań z Kulturą” i Szkole Podstawowej nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego w Ostródzie, woj. warmińsko-mazurskie