Literatura

Mariola Kruszewska
(ur. 1965) – poetka, prozaiczka, podróżniczka.
Jest autorką tomików Bywam kobietą i Wczoraj czyli dziś. Swoje wiersze publikowała również w antologiach poetyckich i w prasie. Redagowała tomy poetyckie zatytułowane Antologia Oazy Szeptów 2006–2008 (2008), Ogrodowe pejzaże. Antologia Forum Ogród Ciszy (2009) – obie wraz z Tomaszem Kowalczykiem, a także Ogrodowe fantazje. Antologia Forum Ogród Ciszy (2011) wraz z Tomaszem Kowalczykiem i Jolantą Kowalczyk. Współzałożycielka internetowego forum literackiego Ogród Ciszy.
W tomie Bywam kobietą czytelnik może odkrywać codzienne doświadczenia, emocje i aspekty kobiecości – uniwersalne, zarówno subtelne, jak i bardzo wyraziste. Autorka w swoich utworach porusza tematy związane z rolą kobiety w społeczeństwie, zwraca uwagę na jej wewnętrzne przeżycia i rozterki oraz pokazuje, jak różne mogą być jej relacje z otoczeniem. Z kolei tom Wczoraj czyli dziś Kruszewskiej to zbiór poezji, który przedstawia relację między przeszłością a teraźniejszością. Osoba mówiąca w tych wierszach opisuje sprawy ogółu, ukazuje, że historia lubi się powtarzać, a przeszłość bywa obecna w codzienności; przez to granice między tym, co minione, a tym, co jest teraźniejszością, niekiedy wydają się rozmyte. Autorka stawia także pytania o to, jak współczesne społeczeństwo radzi sobie z etycznymi dylematami, które są często zakorzenione w zdarzeniach sprzed lat. Mariola Kruszewska komentuje również konsekwencje wojny – przedstawia je zarówno z perspektywy jednostkowych przeżyć, jak i przez pryzmat ich wpływu na społeczeństwo. Wiersze te wymagają od czytelnika uwagi i otwartości na interpretację, nie przynoszą bowiem prostych, oczywistych i powielanych dydaktycznych stwierdzeń.
Tom Czereśnie będą dziczeć stanowi jej debiut prozatorski. Jest to zbiór krótkich opowiadań, które ukazują losy wygnańców i przesiedleńców. Opowiadania te poruszają tematy związane z historią, tożsamością oraz próbą odnalezienia sensu życia w obliczu zmian. Bohaterowie przedstawieni w książce próbują odzyskać równowagę w nowych, często trudnych warunkach, po osiedleniu na nieznanej ziemi. Ponadto książkę Marioli Kruszewskiej wypełniają refleksje nad niepowtarzalnością każdego istnienia. Autorka za pomocą porównań do cykliczności w przyrodzie przedstawia w symboliczny sposób to, co jest bliskie zarówno roślinom, jak i ludziom.
Kruszewska za tom Wczoraj czyli dziś za otrzymała nagrodę Orfeusza Mazurskiego (2014). Książka Czereśnie będą dziczeć została uhonorowana główną nagrodę w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2016. Za tę publikację autorka była nominowana do „Angelusa” – Literackiej Nagrody Europy Środkowej (2018).
BIBLIOGRAFIA
poezja:
- Bywam kobietą, Tuchów: Dom Kultury Liberum Arbitrium, 2011.
- Wczoraj czyli dziś, Białystok: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, 2013.
proza:
- Czereśnie będą dziczeć, Gdańsk: Wydawnictwo w Podwórku, 2017.
PMK