Literatura

fot. Krzysztof Dubiel

Angelika Kuźniak

(ur. 1974) – kulturoznawczyni, reporterka, dziennikarka.

Angelika Kuźniak jest autorką i współautorką reportaży i książek biograficznych, a jej teksty nieraz łączą właściwości obu gatunków. W swoich książkach autorskich – poświęconych Marlenie Dietrich, Papuszy, Zofii Stryjeńskiej i Oldze Boznańskiej, przedstawia życiorysy bohaterek na podstawie zachowanych dokumentów życia prywatnego (w przypadku Dietrich jest to przede wszystkim notes z numerami telefonów odnaleziony w berlińskim archiwum wśród rzeczy aktorki, w przypadku Papuszy i Stryjeńskiej najważniejsze źródła to odpowiednio pamiętnik oraz dziennik i korespondencja rodzinna). Kuźniak traktuje swoje materiały niezwykle uważnie i z wielką wrażliwością na szczegół, co nie przeszkadza jej w jednoczesnym rysowaniu szerokiego kontekstu kulturalnego i społecznego. Często punktem wyjścia reporterskiej opowieści – jak sama autorka nazywa swoje teksty – staje się pozornie nieznaczący przedmiot lub zapis. W posłowiu Marlene Kuźniak wiąże ten sposób pracy reporterskiej z pisarstwem Małgorzaty Szejnert i jej „opowiadaniem świata szczegółem”.

Kuźniak jest także współautorką biografii krakowskiej pieśniarki Ewy Demarczyk Czarny anioł oraz Krótkiej historii o długiej miłości, napisanych z Eweliną Karpacz-Oboładze. Ten drugi tytuł to autentyczna historia miłości łączniczki i żołnierza Polski Podziemnej, którzy więzieni po wojnie za działalność niepodległościową porozumiewali się alfabetem Morse’a, stukając w dzielącą ich ścianę. Autorki sięgnęły między innymi do korespondencji bohaterów, tworząc rzetelną i intymną relację tego niezwykłego związku.

Kuźniak jako reporterka współpracowała z Włodzimierzem Nowakiem, z którym napisała teksty Noc w WildenhagenMój warszawski szał oraz Obwód głowy – wszystkie trzy znalazły się w tomie Obwód głowy. W pracach tych, jak w wielu innych tekstach reporterki, zaobserwować można, że podejmując tematykę wojny i czasów powojennych, Kuźniak eksploruje pogranicze, szuka perspektywy „drugiej strony” – dociera do bohaterów postawionych w opozycji wobec własnej tożsamości narodowej i kulturowej i tropi wynikające z tego napięcia.

Wydany w 2020 reportaż Soroczki to misterna i subtelna opowieść o ludziach, którzy oczekują na śmierć i się do niej przygotowują. Autorce udało się połączyć historie spotkanych na swojej drodze ludzi z szerszą refleksją na temat tego, jak na przestrzeni lat zmieniał się nasz stosunek do śmierci.

Współtworzony przez autorkę tom Obwód głowy został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. Autorska książka Kuźniak Stryjeńska. Diabli nadali również otrzymała nominację do „Nike” (2016). Pisarska jest też kilkukrotną laureatką nagrody dziennikarskiej Grand Press (2004, 2008, 2009).

BIBLIOGRAFIA

  • Marlene, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2009.
  • Papusza, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2013.
  • Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk [wraz z Eweliną Karpacz-Oboładze], Kraków: Znak, 2015.
  • Stryjeńska. Diabli nadali, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2015.
  • Krótka historia o długiej miłości [wraz z Eweliną Karpacz-Oboładze], Kraków: Znak, 2018.
  • O Zofii, co zbierała kolory. O Zofii Stryjeńskiej, Warszawa: Egmont, 2018.
  • Boznańska. Non finito, Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2019.
  • Soroczka, Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2020.

TŁUMACZENIA

litewski:

  • Marlena [Marlene], tłum. Irena Aleksaitė, Vilnius: Gimtasis žodis, 2013.

rumuński:

  • Papusza, tłum. Ioana Diaconu-Mureşan, Cluj-Napoca: Casa Cărţii de Ştiinţă, 2024.

słowacki:

  • Papuša [Papusza], tłum. Patrik Oriešek, Krásno nad Kysucou: Absynt, 2016.

AS

Wróć