Aktualności
„Polskie serce pękło. Katyń 1940”. II edycja konkursu literacko-plastycznego dla uczniów szkół ponadpodstawowych
Już po raz drugi, z inicjatywy marszałek Sejmu Elżbiety Witek, ogłoszony został ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki „Polskie serce pękło - Katyń '40”. Szczegóły wydarzenia Marszałek Sejmu wraz z członkami Komitetu Honorowego konkursu, przedstawiła w poniedziałek 25 stycznia podczas konferencji prasowej w Sejmie. Uczniowie szkół ponadpodstawowych, do których adresowany jest konkurs, będą mieli czas na zaprezentowanie prac do 19 marca. Przedsięwzięciu patronuje Kancelaria Sejmu.
- Pokolenie wojenne powoli odchodzi. Obowiązkiem naszym i młodego pokolenia jest przechowywać i pielęgnować nasze polskie tradycje, wszystko to, co było przełomowe, ważne w naszym życiu, ale także tragiczne. Z drugiej strony chcieliśmy odkłamać zafałszowany obraz zbrodni katyńskiej, która przecież funkcjonuje także w obiegu publicznym. I wydawało nam się, i okazało się to słuszne, że musimy znaleźć jakąś atrakcyjną formę, żeby młodzież zechciała się tym zainteresować. I tą atrakcyjną formą okazał się konkurs – podkreśliła marszałek Witek przedstawiając idee, jakie przyświecają konkursowi.
Tegoroczny konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach:
Plastycznej - zadaniem uczestnika jest stworzenie projektu plakatu na temat związany ze Zbrodnią Katyńską.
Literackiej - zadaniem uczestnika jest przygotowanie pracy pisemnej na temat „Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego”.
Tekst piosenki - zadaniem uczestnika jest przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej.
Prace konkursowe należy nadsyłać do 19 marca 2021 r. W konkursie uczestniczyć mogą uczniowie szkół ponadpodstawowych położonych na terytorium Polski. Każdy uczestnik może złożyć maksymalnie jedną pracę w każdej z trzech kategorii. Przyjmowane będą wyłącznie prace indywidualne, nie jest dopuszczalne składanie prac zbiorowych. Prace konkursowe muszą zostać przygotowane w języku polskim. Dla laureatów w każdej z kategorii przewidziane są nagrody: za zajęcie pierwszego miejsca laptop oraz nagrody rzeczowe, za zajęcie drugiego miejsca tablet oraz nagrody rzeczowe, za zajęcie trzeciego miejsca czytnik ebook oraz nagrody rzeczowe. Dla uczestników, którzy zajmą miejsca 4 - 10 przewidziano wyróżnienia i nagrody rzeczowe.
Organizatorem konkursu jest Kancelaria Sejmu. Wszelkie pytania związane z organizacją Konkursu należy kierować na adres:
Kancelaria Sejmu, Centrum Informacyjne Sejmu, ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa, tel.: 22 694 19 66, mail: konkurs@sejm.gov.pl.
***
Podczas ubiegłorocznej edycji konkursu wpłynęło niemal 700 zgłoszeń. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy pisemnej na temat „Dlaczego nie wolno nam zapomnieć o Katyniu?” oraz zaprojektowanie kartki pocztowej upamiętniającej Zbrodnię Katyńską. Pierwsze miejsce w kategorii plastycznej zajęła Zuzanna Pijewska, uczennica I LO im. gen. W. Sikorskiego we Włoszczowej, w kategorii literackiej zwyciężył Kacper Burzyński, uczeń I LO im. H. Sienkiewicza w Koluszkach.