Aktualności
„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej lekturą Narodowego Czytania w 2021 roku
„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej będzie lekturą 10. edycji Narodowego Czytania – ogłosił prezydent Andrzej Duda w czasie finału akcji. W tym roku „Balladynę” Juliusza Słowackiego czytano w rekordowej ilości 3 200 miejsc.
„Dzisiaj mogę z radością zapowiedzieć, że myślę, że za rok będziemy się co najmniej równie dobrze bawili, dlatego że za rok będzie lektura również niezwykle znana w naszym kraju, lektura, która niejednokrotnie wzbudzała śmiech, ale lektura, która zarazem jest bardzo pouczająca i nie zawsze wszyscy są tacy zadowoleni, kiedy te żarty się pojawią. Będzie to »Moralność pani Dulskiej« Gabrieli Zapolskiej” – ogłosił prezydent Duda.
„Moralność pani Dulskiej” to tragifarsa ukazująca ludzką głupotę, pazerność, skąpstwo oraz obłudę i zakłamanie wypaczające stosunki społeczne. W sztuce śledzimy perypetie mieszczańskiej rodziny Dulskich. Główna bohaterka – obłudna, dwulicowa i chciwa Aniela Dulska – przymyka oko na romans syna ze służącą, aby tylko ten nie włóczył się nocami po lokalach. Kiedy jednak dziewczyna zachodzi w ciąże, pojawia się problem.
Jedno z najważniejszych dzieł Gabrieli Zapolskiej powstało w ciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906 roku. Autorka napisała je na zlecenie Teatru Miejskiego we Lwowie. Książkowe wydanie ukazało się w 1907 roku. Na przestrzeni lat utwór wystawiany był na wielu scenach teatralnych i doczekał się kilku ekranizacji.
„»Moralność pani Dulskiej« była wielokrotnie wskazywana, wielokrotnie proponowana jako lektura do Narodowego Czytania. Gdyby zsumować wszystkie te plebiscyty, przypuszczam, że mogłoby się okazać, iż we tych wszystkich plebiscytach była właśnie tą, która w sumie była wskazywana najczęściej” – powiedział prezydent.
W tym roku tematem Narodowego Czytania była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. W sobotę padł kolejny rekord, jeśli chodzi o liczbę miejsc, w których organizowano akcję – było ich 3200. Do inicjatywy przyłączyły się szkoły, przedszkola, biblioteki, muzea, domy pomocy społecznej, szpitale i zakłady karne. Poza Polską Narodowe Czytanie odbywało się w 25 krajach na całym świecie. Najwięcej wydarzeń przygotowano na Ukrainie, co zapewne ma związek z faktem, że to właśnie w tamtejszym Krzemieńcu urodził się Słowacki. Najdalej od Polski czytano w Nowej Zelandii, a po raz pierwszy – na Malcie.