Aktualności
Pierwsze wydania Dziadów oraz poezji Mickiewicza, staropolskie rozprawy o upiorach, romantyczna literatura o wampirach, folklorystyczne inspiracje Wiedźmina – to wszystko można zobaczyć od wczoraj w Bibliotece Narodowej na wystawie Dziady – Upiór, której kuratorem jest dr Łukasz Kozak.
W tym roku mija dwieście lat od wydania drugiego tomu Poezyj Mickiewicza z II i IV częścią Dziadów. Tworząc swój arcydramat, poeta umieścił w jego centrum postać upiora. Wiersz Upiór poprzedza Dziady, upiorem jest Gustaw przychodzący nocą do księdza, a w III części pieśń Konrada „jak upiór powstaje krwi głodna”.
Upiór jest kluczem do polskiego romantyzmu. Choć przez badaczki i badaczy bywał utożsamiany z popkulturowym wampirem, to jednak postać zupełnie odmienna. Mickiewicz decydując się na wprowadzenie upiora jako centralnej osoby dramatu i swojego alter ego (czy raczej alteri nos), wykazał się rewolucyjną wręcz literacką brawurą – złamał bowiem tematyczne tabu wyznaczone przez oświecenie i klasyków.
Biblioteka Narodowa zaprasza na oprowadzania po wystawie Dziady. Upiór. O zgromadzonych na wystawie obiektach, ludowych wierzeniach i figurze upiora, która stała się jedną z centralnych postaci polskiego romantyzmu opowie dr Łukasz Kozak, kurator wystawy.
Terminy listopadowych oprowadzań:
• 14 listopada (wtorek), godzina 18:00
• 21 listopada (wtorek), godzina 18:00
• 22 listopada (środa), godzina 17:00
• 24 listopada (piątek), godzina 12:00
• 24 listopada (piątek), godzina 18:00
• 28 listopada (wtorek), godzina 18:00
Opracowanie wizualne: Hanna Dudkowiak
Biblioteka Narodowa 14 listopada 2023 – 6 stycznia 2024
Otwarcie: 14 listopada 2023, godz. 18:00
Wstęp wolny.
[źródło: Biblioteka Narodowa]