Aktualności

24.03.2020

#Zostań w domu i słuchaj Polskiego Radia, czyli wybitni aktorzy czytają najlepszą literaturę

Klasyczne powieści i lektury w mistrzowskich, aktorskich interpretacjach, ale również najnowsze radiowe adaptacje literatury krajowej i światowej – to wszystko można znaleźć w Polskim Radiu, które wspiera akcję #zostańwdomu i – z myślą o słuchaczach – stale poszerza swoją ofertę kulturalną.

W Programie 1 Polskiego Radia można słuchać codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 10.35 „Kapitana Nemo – władcę mórz”, czyli adaptację „20 000 mil podmorskiej żeglugi” Juliusza Verne’a z 1974 roku w reżyserii Jerzego Markuszewskiego i dźwiękowej realizacji autorstwa Jerzego Jeżewskiego. W obsadzie: Jan Matyjaszkewicz, Piotr Fronczewski, Igor Śmiałowski, Józef Nalberczak i Andrzej Szalawski.

26 marca minie 125 lat od druku pierwszego odcinka „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza w prasie – z tej okazji Jedynka emitować będzie od 30 marca codziennie o godz. 21.45 fragmenty powieści w interpretacji Adama Ferencego.

W radiowej Dwójce od 23 do 27 marca Tomasz Sapryk czyta – premierowo – „Żywopłoty” Marii Karpińskiej (godz. 11.00). Z kolei od 30 marca do 10 kwietnia Program 2 Polskiego Radia przypomni „Na nieludzkiej ziemi” Józefa Czapskiego – jedno z najbardziej wstrząsających świadectw sowieckiego totalitaryzmu (emisja nawiązuje do 80. rocznicy zbrodni katyńskiej). Czyta Adam Ferency, w którego interpretacji słuchać można również „Księcia nocy” Marka Nowakowskiego (do 3 kwietnia – codziennie o godz. 15.00).

Z kolei w stałym cyklu „Książka do słuchania” trwa lektura „Boso, ale w ostrogach” Stanisława Grzesiuka (do 3 kwietnia; czyta Wiktor Zborowski), po której (od 6 kwietnia) Dwójka przypomni „Mistrza i Małgorzatę” w mistrzowskiej interpretacji Marka Kondrata (na zdjęciu), który – po latach nieobecności w radiu – dla tej właśnie prozy zgodził się powrócić i w 2015 roku przeczytał 50 dwudziestominutowych odcinków historii Poncjusza Piłata, Wolanda, Mistrza i Małgorzaty.

Radiowa Trójka rozpoczyna 23 marca emisję powieści w odcinkach dla młodzieży „Banda Michałka” Ewy Karwan-Jastrzębskiej. Emisja o godz. 13.45, a czytają Maria Seweryn i Maria Paszek.

Również od 23 marca w paśmie „Proza w Trójce” (godz. 20.50) „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w radiowej adaptacji z 2018 roku. W obsadzie młodzi aktorzy – Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia, a w epizodach – w roli Seweryna Baryki – wystąpił gościnnie Wiesław Komasa. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki, a za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska.

Cały czas w Programie 3 Polskiego Radia można również słuchać również „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy (od poniedziałku do piątku o godz. 10.30; czyta Piotr Fronczewski) oraz powieści „Pod słońcem” Julii Fiedorczuk (godz. 11.45; czytają aktorzy Teatru Narodowego – Wiktoria Gorodeckaja i Marcin Przybylski).

Ponadto wszystkie programy Polskiego Radia – w tym również cyfrowa Czwórka i Polskie Radio Dzieciom – w codziennych poleceniach kulturalnych podpowiadają słuchaczom najciekawsze wydarzenia kulturalne dostępne online (szerzej w kolejnym komunikacie prasowym).

Więcej na: www.polskieradio.pl