Aktualności
Sylwia Chutnik, Artur Domosławski, Natasza Goerke, Weronika Gogola, Grażyna Plebanek, Zbigniew Rokita, Szczepan Twardoch i Jakub Żulczyk – to zaledwie kilkoro spośród pisarek i pisarzy, których będzie można spotkać na Festiwalu Conrada. Nie zabraknie też gości z zagranicy, w tym cenionych autorów z Ukrainy. Wszystkie spotkania odbędą się stacjonarnie w Krakowie w dniach 24–30 października, a głównym ich tematem będą różne sposoby doświadczania wspólnoty.
„Festiwal Conrada to wyjątkowa okazja, by zobaczyć ulubionych autorów, ale też spotkać tych, którzy są w Polsce szerzej nieznani. Program jest efektem pracy świetnych specjalistów, którzy cały czas trzymają rękę na pulsie światowej literatury. Zdecydowanie warto im zaufać i wziąć udział w wydarzeniach, jakie zaplanowaliśmy na najbliższą jesień” – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego.
„Hasło tegorocznej edycji – WSPÓLNOTY – skłania do namysłu nad relacjami między jednostką a zbiorowością – wyjaśnia Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy festiwalu. – Razem z gośćmi z różnych krajów i kręgów kulturowych pomówimy między innymi o tym, jakie wartości, ale też jakie ograniczenia niesie ze sobą przynależność do danej grupy”.
Ta problematyka jest bez wątpienia paląca dla współczesnej Ukrainy. Na Festiwalu Conrada naświetli ją między innymi Mykoła Riabczuk, wybitny krytyk, eseista i poeta. Jak podkreśla w swoich tekstach, przynależność Ukrainy do Zachodu jest faktem, wyraźnie potwierdzanym dziś przez postawę społeczeństwa. Do przeszłości sięga natomiast Tania Malarczuk. Jej powieść Zapomnienie, uhonorowana nagrodą BBC, opowiada o ludziach, którzy angażowali się w umacnianie ukraińskiej tożsamości narodowej. Z kolei spotkanie z Natałką Biłocerkiweć przybierze nietypową formułę: znakomita poetka, krytyczka i tłumaczka wybierze kilkadziesiąt wierszy ukraińskich twórców, by przeczytać je w oryginale, natomiast grupa polskich poetów przedstawi ich przekłady.
Na najważniejszym festiwalu literackim w Polsce spotkamy gości z całego świata. Do Roberta Esposito, Evy Meijer i Carmen Marii Machado, których udział ogłoszono już w kwietniu, dołączy między innymi niemiecka pisarka Verena Kessler. Jej debiutancka powieść Duchy z miasteczka Demmin opowiada o niewielkiej miejscowości, gdzie w 1945 roku, tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej, blisko tysiąc osób popełniło samobójstwo. Z dramatycznymi historiami mierzy się też salwadorski dziennikarz śledczy Óscar Martínez, laureat International Press Freedom Award. W zaangażowanych tekstach opowiada o migrantach z Ameryki Łacińskiej, którzy ryzykują życiem, by dotrzeć do Stanów Zjednoczonych. Głosu osobom marginalizowanym udziela także Leïla Slimani, marokańsko-francuska dziennikarka i pisarka uhonorowana Nagrodą Goncourtów. W swoich tekstach ukazuje wpływ kulturowych, politycznych i ekonomicznych procesów na życie ludzi – zwłaszcza tych, których społeczeństwa zachodnie piętnują jako odmieńców. Co ważne, w wielu spotkaniach uczestniczyć będą autorzy przekładów. Bez nich międzynarodowa wspólnota literacka byłaby nie tylko niepełna, ale wręcz niemożliwa.
Miłośnicy literatury non-fiction, stanowiący znaczną grupę festiwalowej publiczności, i w tej edycji znajdą coś dla siebie. Do Krakowa przyjedzie jeden z najgłośniejszych twórców tego nurtu Artur Domosławski, by pomówić o tym, na ile konflikty wstrząsające dziś światem są konsekwencją zdarzeń z wieku XX. Problem zakorzenienia w przeszłości w odniesieniu do jednego regionu – Śląska – podejmie Zbigniew Rokita. Autor uhonorowanej nagrodą Nike książki Kajś zwróci uwagę na skomplikowane losy jednostek i grup, które pod wpływem przewrotów politycznych i katastrof wojennych musiały dopasować się do narzuconych granic.
Jeden z kluczowych punktów programu stanowi dyskusja o Polsce widzianej z emigracji. Cenione pisarki – Natasza Goerke, Weronika Gogola i Grażyna Plebanek – opowiedzą między innymi o tym, jak tłumaczą polskość na inne języki i kody kulturowe. Nie mniej ciekawie zapowiada się debata z udziałem Marty Sokołowskiej, Ishbel Szatrawskiej i Szczepana Twardocha. Będzie to okazja, by podyskutować o wspólnocie literatury, kondycji polskiego dramatu i przekraczaniu granic między twórczością sceniczną a prozą. Z kolei Sylwia Chutnik, Michał Kmiecik, Michał Otłowski i Jakub Żulczyk poruszą niezwykle ważny temat afery reprywatyzacyjnej. W tym kontekście czworo twórców będzie rozmawiać o społecznej roli filmu, teatru i prozy.
Jak zwykle na festiwalu zaplanowano też szereg wydarzeń towarzyszących, między innymi warsztaty lekturowe dla młodzieży. Tym razem odbędą się one pod hasłem Queerowe Lekcje Czytania i będą w całości poświęcone literaturze opowiadającej o doświadczeniach osób LGBTQA+. Warsztaty poprowadzą osoby z dorobkiem publicystycznym, ale też naukowym.
Wzorem poprzedniego roku ruszyło już całoroczne pasmo rozmów Natura Przyszłości, w których Grzegorz Jankowicz łączy się online z wybitnymi autorkami i autorami z całego świata. Nagrania można oglądać na kanale KBF w serwisie YouTube, na Facebookowych stronach Festiwalu Conrada i „Tygodnika Powszechnego” oraz na platformie PLAY KRAKÓW. Pierwsze spotkanie w tym roku – z amerykańską dziennikarką i specjalistką w dziedzinie zmian klimatu Elizabeth Kolbert – jest już dostępne.
Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków, KBF i Fundacja Tygodnika Powszechnego.
Więcej na: www.conradfestival.pl