Aktualności

grafika informacyjna
04.10.2024

Znamy nominowanych w XXVII konkursie o Nagrodę im. J. Długosza

Poznaliśmy nominacje do XXVII edycji Konkursu o Nagrodę im. J. Długosza, który organizowany jest w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Co roku w konkursie nagradzane są dzieła polskich autorów wnoszące istotny wkład w rozwój światowej nauki i kultury. Celem jest popularyzacja książek z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki, poprzez aktywizowanie i motywowanie obecnych na polskim rynku wydawnictw do publikowania dokonań naukowców i badaczy.

Autora lub autorkę nagrodzonej książki poznamy już 24 października podczas uroczystej gali w Teatrze Ludowym w Krakowie. Nagrodą w konkursie jest statuetka dłuta śp. Bronisława Chromego oraz
40 tys. zł.

Tegoroczna edycja przyniosła zmiany w składzie jury. Dotychczasowy przewodniczący kapituły prof. Władysław Stróżewski został honorowym przewodniczącym, natomiast od teraz komisją konkursową będzie kierować prof. Ryszard Nycz. Do jury dołączyła również prof. Małgorzata Janicka-Słysz, polska teoretyczka muzyki, doktor habilitowana sztuk muzycznych, adiunkt w Katedrze Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego krakowskiej Akademii Muzycznej, zastępując tym samym prof. Leszka Polonego, emerytowanego członka kapituły Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza.

Jury Konkursu, w skład którego wchodzą wybitni profesorowie, wyłoniło 10 nominowanych publikacji. Wśród finalistów znaleźli się: 

  1. Magdalena Chułek, Jak wytwarzany jest slums? Studium przypadku mieszkańców Kibery i Korogocho w Nairobi, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu M. Kopernika.
  2. Ryszard Jamka, Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli, Wydawnictwo Marginesy.
  3. Paweł Kowal,  Trauma i sława, Wydawnictwo Agora.
  4. Adam Leszczyński, Obrońcy pańszczyzny, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa.
  5. Waldemar Łazuga, Uwikłani w przeszłość, Zysk i S-ka Wydawnictwo.
  6. Ewa Pałasz-Rutkowska, Dzieje kultury japońskiej, Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.
  7. Piotr Pytlakowski, Strefa niepamięci, Wydawnictwo Agora.
  8. Marcin Trzęsiok, Muzyka doświadczenia. Eseje i studia, Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
  9. Elżbieta Wichrowska, Zapisy codzienności... O dziewiętnastowiecznych dziennikach choroby i osobistych szkicownikach malarskich, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
  10. Jagoda Wierzejska, Była wschodnia Galicja w Polsce, Polska w byłej wschodniej Galicji. Obraz (wielo)narodowej prowincji w międzywojennej literaturze polskiej, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbędą się w dniach 24-27 października w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków. Spotkanie z laureatem/laureatką Konkursu odbędzie się 25 października o godz. 15:00 na scenie w hali Wisła (EXPO Kraków) podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®.

Źródło: ksiazka.krakow.pl