Aktualności

24.03.2021

Znamy nominacje w konkursie „Przecinek i Kropka”

Dziś ogłoszone zostały nominacje w 12. już edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka. Autorzy i ilustratorzy 15 tytułów w 3 kategoriach wiekowych mają szansę na statuetki przyznawane przez Jury, a także na specjalną Nagrodę Czytelników. Wyniki zostaną ogłoszone 22 maja podczas organizowanych przez Empik Wirtualnych Targów Książki.

Finałowa 15-stka

To już 12. edycja plebiscytu dedykowanego w całości literaturze dziecięcej, który łączy opinie ekspertów z wyborami samych dzieci i ich rodziców. Co roku poznajemy dzięki niemu najpiękniejsze, najmądrzejsze i najlepiej wydane książki dla młodych czytelników. To także doskonała okazja do zaprezentowania szerokiej publiczności najlepszych polskich autorów i ilustratorów.

Do rywalizacji o tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej 2020 roku zgłoszone zostały dziesiątki dopracowanych pod względem literackim oraz ilustracyjnym książek. Oceny każdej z nich i wyboru perełek wydawniczych dokonała kapituła, w której zasiedli: psycholog dziecięca – dr Aleksandra Piotrowska, specjalistka od literatury dziecięcej – Ewa Świerżewska, historyczka sztuki – Ewa Solarz, dziennikarka, znana m.in. z radiowych programów o tematyce dziecięcej – Katarzyna Stoparczyk oraz Nauczyciel Roku i ambasador warsztatów Przecinek i Kropka – Przemysław Staroń.

Efektem obrad jury jest lista 15 najlepszych tytułów dziecięcych 2020 roku, skierowanych do trzech grup czytelników: do 5 lat, od 6 do 8 lat oraz od 9 do 12 lat. Oprócz prestiżowej statuetki w każdej kategorii, laureaci otrzymają także nagrodę pieniężną, a wydawca zyska możliwość zrealizowania kampanii promocyjnej zwycięskiej książki w Empiku.

Szansę na wygraną mają autorzy: Tina Oziewicz, Paweł Mildner, Małgorzata Swędrowska, Paweł Pawlak, Dorota Migda, Anna Paszkiewicz, Eliza Piotrowska, Joanna Guszta, Aleksandra Woldańska-Płocińska, Jolanta Richter-Magnuszewska, Zuzanna Kisielewska, Agata Loth-Ignaciuk, Wojciech Mikołuszko, Maria Mazurek wraz z Marcinem Wierzchowskim i Ewą Woydyłło oraz Tôn Vân Anh wraz z Moniką Utnik-Strugałą.

Nagroda jest także ukłonem w stronę ilustratorów, których wyjątkowe wizje artystyczne wzbogacają przekaz i wpływają na całościowy odbiór książek. W wielu przypadkach tej niełatwej sztuki dokonali sami autorzy nominowanych tytułów – Paweł Mildner („Lody we wszystkich smakach”), Jolanta Richter-Magnuszewska („Dzika książka o dzikach”), Aleksandra Woldańska-Płocińska („Smakologia”), Paweł Pawlak („Nie bój się dziadku”) i Marcin Wierzchowski („Uczucia Alicji”) lub współtworzyli je autorzy i ilustratorzy: Joanna Bartosik („Moja babcia, mój dziadek”), Kasia Walentynowicz („Coś i nic”) i Gabriela Cichowska („Urodziny misia”), Przemysław Liput („Miasto Potwór”), Joanna Gębal („Stare radio”), Agata Dudek i Małgorzata Nowak („Nolens Volens”), Aleksandra Zając („Co robią uczucia”), Bartłomiej Ignaciuk („Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi... w rok”), Anna Kaźmierak („Xin Chao”) i Joanna Rzezak („Wielkie przygody w świecie przyrody”).

Głosowanie Czytelników

Wpływ na losy konkursu mają także sami czytelnicy, których codziennie oddane głosy zadecydują o przyznaniu specjalnej Nagrody Czytelników. Od dziś do 14 kwietnia młodzi miłośnicy literatury i ich rodzice mogą wskazywać swojego faworyta spośród 15. nominowanych tytułów i każdego dnia oddawać swój głos za pośrednictwem strony internetowej www.empik.com/przecinek-i-kropka. Warto regularnie odwiedzać także profil Przecinek i Kropka na Facebooku, gdzie udostępniane będą aktualności dotyczące wyścigu po statuetki, ciekawe rozmowy z nominowanymi autorami i ilustratorami oraz wiele innych niespodzianek. Laureatów nagród poznamy 22 maja 2021 r. podczas Wirtualnych Targów Książki organizowanych przez Empik.

Zabawa formą

Jakie są pozycje pretendujące do tytułu Najlepszej Książki Roku? Nominowani autorzy nie zawsze potrzebują słów, by wyrazić pełną paletę emocji i poruszyć dziecięcą wyobraźnię wciągającą historią. Książka to także zabawa formą, kolorem, kształtem, co udowadniają tegoroczne nominacje m.in. dla bogato ilustrowanych tytułów takich jak „Lody we wszystkich smakach” Pawła Mildnera, „Moja babcia, mój dziadek” Małgorzaty Swędrowskiej i Joanny Bartosik, „Coś i nic” Anny Paszkiewicz, „Urodziny misia” Doroty Migdy czy wycinankowa „Dzika książka o dzikach” Jolanty Richter-Magnuszewskiej.

Wiele pozycji łączy wciągającą fabułę z przekazem uniwersalnych wartości. W „Smakologii” Ola Woldańska-Płocińska wzięła na warsztat niezwykły świat smaków, zapachów i potraw, pokazując w jaki sposób produkcja żywności oddziałuje na środowisko, w którym żyjemy. Sposób na rozmowę z dziećmi o urbanistyce i estetyce miast znaleźli autorzy „Miasta Potwora” Joanna Guszta i Przemek Liput. Ich przewrotna historia eleganckiego potwora gustującego w dobrze zaprojektowanych miastach staje się lekcją harmonijnego projektowania architektury miejskiej. Na kartach „Starego radia” Elizy Piotrowskiej dzieci poznają siłę nauki przez zabawę, uczą się historii, porozumienia międzypokoleniowego, a nawet alfabetu Morse’a. Niezwykłą pomysłowością wykazała się Zuzanna Kisielewska, która w „Nolens Volens” zaprasza młodszych i starszych erudytów na wciągającą lekcję łaciny.

Nie brakuje pozycji wprowadzających najmłodszych w sferę emocji. Nieśmiałość, złość, śmiech, radość i wiele innych – wszystkie zamieszkały w książce „Co robią uczucia” Tiny Oziewicz i powierzyły jej swoje tajemnice, wskazując w jaki sposób można zaprzyjaźnić się z własnymi uczuciami i szczęśliwie żyć. W „Nie bój się dziadku” Paweł Pawlak wziął na warsztat strach, czyli jedną z emocji, którą najczęściej skrywają przed pociechami rodzice, pomagając w jej zrozumieniu. Tajniki ludzkiej psychiki odkrywają zaś Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski i Ewa Woydyłło – wieczorne rozmowy bohaterki ich książki „Uczucia Alicji” z babcią są okazją do wprowadzenia dziecka w świat uczuć, doznań i relacji z innymi.

Wśród finałowej 15-stki znalazły się także książki inspirujące do poszukiwania i przeżywania przygód. Praktyczne wskazówki dla tych, którzy w przyszłości chcieliby ruszyć na podbój świata, zebrała Agata Loth-Ignaciuk w fascynującej opowieści o pokonywaniu trudności i sile motywacji „Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi... w rok”. Tôn Vân Anh i Monika Utnik-Strugała w „Xin Chao” oprowadzają zaś po meandrach Wietnamu – egzotycznego kraju pełnego różnorodności, w którym maleńkie ziarenko ryżu cieszy się większym szacunkiem niż suto zastawione stoły na europejskich dworach. Inspiracji dostarcza także Wojciech Mikołuszko, który w „Wielkie przygody w świecie przyrody” prezentuje sylwetki ciekawych ludzi z ich pasjami i miłością do natury.

Kto tym razem odkryje przed młodymi czytelnikami najpiękniejsze historie i zyska uznanie szerokiej publiczności? Konkurs co roku stanowi impuls do rozwoju dalszej kariery – wśród laureatów z ubiegłych lat znajdują się m.in. Justyna Bednarek, której kolejne tomy przygód Skarpetek regularnie pojawiają się na listach bestsellerów, zachwycający każdą nową książką Marcin Szczygielski czy Roksana Jędrzejewska-Wróbel, która może pochwalić się już trzema wygranymi w konkursie.

Tytuły nominowane w kategorii do lat 5:

  1. „Co robią uczucia?”, tekst: Tina Oziewicz, ilustracje: Aleksandra Zając, Wydawnictwo Dwie siostry
  2. „Lody we wszystkich smakach”, tekst i ilustracje: Paweł Mildner, Wydawnictwo Dwie siostry
  3. „Moja babcia, mój dziadek”, tekst: Małgorzata Swędrowska, ilustracje: Joanna Bartosik, Wydawnictwo Wytwórnia
  4. „Nie bój się, dziadku!”, tekst i ilustracje: Paweł Pawlak, Wydawnictwo Wilga
  5. „Urodziny misia”, tekst: Dorota Migda, ilustracje: Gabriela Cichowska, Wydawnictwo Kinderkulka

Tytuły nominowane w kategorii od 6 do 8 lat:

  1. „Coś i nic”, tekst: Anna Paszkiewicz, ilustracje: Kasia Walentynowicz, Wydawnictwo Widnokrąg
  2. „Stare radio. Wszystko gra!”, tekst: Eliza Piotrowska, ilustracje: Joanna Gębal, Wydawnictwo Wilga
  3. „Miasto Potwór”, tekst: Joanna Guszta, ilustracje: Przemysław Liput, Wydawnictwo Kropka
  4. „Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach”, tekst i ilustracje: Jolanta Richter-Magnuszewska, Wydawnictwo Nasza księgarnia
  5. „Smakologia”, tekst i ilustracje: Aleksandra Woldańska-Płocińska, Wydawnictwo. Papilon

Tytuły nominowane w kategorii od 9 do 12 lat:

  1. „Nolens Volens, czyli chcąc niechcąc”; tekst: Zuzanna Kisielewska; ilustracje: Agata Dudek, Małgorzata Nowak; Wydawnictwo Druganoga
  2. „Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi... w rok”, tekst: Agata Loth-Ignaciuk, ilustracje: Bartłomiej Ignaciuk, Wydawnictwo Druganoga
  3. „Wielkie przygody w świecie przyrody”, tekst: Wojciech Mikołuszko, ilustracje: Joanna Rzezak, Wydawnictwo Agora
  4. „Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie”; tekst: Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski, Ewa Woydyłło; ilustracje: Marcin Wierzchowski; Wydawnictwo Mando
  5. „Xin Chao. Wietnam dla dociekliwych”; tekst: Tôn Vân Anh, Monika Utnik-Strugała; ilustracje: Anna Kaźmierak; Wydawnictwo Dwie siostry