Aktualności

04.08.2020

Znakomici aktorzy czytają wielkie powieści w Czwórce

Radiowa Czwórka zaprasza od wczoraj do spotkania z najlepszą literaturą czytaną przez znakomitych polskich aktorów. Wśród audiobooków, które wyemituje stacja, znalazły się m.in. „Rok 1984” George’a Orwella i „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garcii Marqueza. Te i inne dzieła przeczytają dla słuchaczy Czwórki m.in. Jerzy Radziwiłowicz, Krzysztof Gosztyła i Adam Ferency.

Przez cały sierpień na antenie Czwórki emitowane będą audiobooki z zagraniczną literaturą współczesną. Książek będzie można słuchać od poniedziałku do piątku.

Na początek, już od poniedziałku 3 sierpnia, w porannych pasmach „Pierwsze słyszę” i „Najlepszy Dzień Tygodnia” (godz. 8.35) pojawiła się powieść „Rok 1984” Georga Orwella, którą czyta Jerzy Radziwiłowicz. Jest to słynna już wizja klaustrofobicznego świata, w którym ludzie są permanentnie kontrolowani przez tzw. „oko Wielkiego Brata”. Świat, w którym ludzie czują się bezradni i samotni, a miłość uchodzi za zbrodnię. Powieść nadana zostanie w dziesięciu fragmentach.

Również od 3 sierpnia w „Stacji kultura” (godz. 10.45) pojawiła się „Genialna Przyjaciółka” Eleny Ferrante, której fragmenty eczyta Laura Breszka. Razem z bohaterką, której celem jest odnalezienie przyjaciółki z dzieciństwa, wyruszamy w lata 50. ubiegłego wieku na przedmieścia Neapolu. Powieść zrealizowana została w dziesięciu odcinkach.

Ostatnią premierą, która wystartowała 3 sierpnia, jest kultowa „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garcii Marqueza. To niezwykła, pełna humoru i czułości opowieść o miłości, która spełnia się po blisko półwieczu oczekiwania. Czyta Adam Ferency. Emisja dziesięciu fragmentów od 3 do 21 sierpnia o w audycji „Czat Czwórki” (godz.  15.45).

Z kolei od 17 do 28 sierpnia Czwórka emitować będzie powieść „Tajemnica Kolumba” Steve’a Berry’go. Jest to historia dziennikarza śledczego Toma Sagana, którego sława i wiarygodność zawodowa zostały w brutalny sposób zrujnowane. Jednak zanim zdesperowany dziennikarz pociągnie w akcie desperacji za spust, na jego drodze pojawi się tajemniczy człowiek, który przedstawi mu nietypową prośbę. Emisja o godz. 8.35 w Czwórce. Czyta Krzysztof Gosztyła.

Równolegle, czyli od 17 do 28 sierpnia o godz. 10.45 słuchaczy Czwórki czeka spotkanie z bohaterami powieści „Współlokatorzy” autorstwa brytyjskiej pisarki Beth O’Leary. Dziesięć fragmentów tej przewrotnej historii miłosnej Tiffy i Leona przeczytają młodzi aktorzy Julia Rosnowska i Józef Pawłowski.

Książkowy rozkład jazdy w Czwórce:

  • George Orwell – „Rok 1984”: od 3 do 14 sierpnia o godz. 8.35 (czyta Jerzy Radziwiłowicz);
  • Elen Ferrante – „Genialna Przyjaciółka”: od 3 do 14 sierpnia o godz. 10.45 (czyta Laura Breszka);
  • Gabriel Garcia Marquez „Miłość w czasach zarazy”: od 3 do 21 sierpnia o godz. 15.45 (czyta Adam Ferency).
  • Steve Berry „Tajemnica Kolumba”: od 17 do 28 sierpnia o godz. 8.35 (czyta Krzysztof Gosztyła);
  • Beth O’Leary – „Współlokatorzy”: od 17 do 28 sierpnia o godz. 10.45 (czytają Julia Rosnowska i Józef Pawłowski);

Czwórki można słuchać w internecie, w systemie DAB+ i w urządzeniach mobilnych z systemem iO oraz Android przez nową aplikację Polskie Radio.