Aktualności

18.05.2020

Znaczek z Leopoldem Tyrmandem

Od 16 maja Poczta Polska wprowadziła do obiegu nowy znaczek z postacią Leopolda Tyrmanda – poinformowała spółka.

Znaczek okolicznościowy emisji „100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda” został wydany w nakładzie 144 tys. egzemplarzy i jest dostępny w formie arkusza składającego się z 12 znaczków wraz z przywieszkami.

Przypomniano, że rok 2020 został przez Sejm RP ogłoszony rokiem Leopolda Tyrmanda - autora „Złego”.

Leopold Tyrmand był pisarzem, publicystą oraz popularyzatorem muzyki jazzowej w Polsce. Urodził się 16 maja 1920 roku w Warszawie, a zmarł 19 marca 1985 w Fort Myers na Florydzie. Był ikoną polskiego świata artystycznego lat pięćdziesiątych XX wieku. Ze względu na poglądy i charakterystyczny ubiór łączony z subkulturą bikiniarzy - ruch funkcjonujący w powojennej Polsce, którego orędownicy krytykowali wszelkie odgórnie narzucone normy, byli zafascynowani kulturą amerykańską i muzyką jazzową. W 1965 roku pisarz wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywał do śmierci. Największą popularność przyniosła Tyrmandowi jego powieść „Zły” z 1955 roku, w której opisał półświatek stolicy epoki stalinizmu.

W informacji wskazano, że Poczta Polska po raz kolejny upamiętniła swoim wydawnictwem wybitnego polskiego artystę. W serii „Polscy muzycy jazzowi” ukazały się znaczki poświęcone Jerzemu Milianowi, Jarkowi Śmietanie, Poczta wydała w ubiegłym roku m.in. znaczek na 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego, a w 2017 roku uczciła 150. rocznicę urodzin Władysława Reymonta.

Zaznaczono, że oprócz okolicznościowego znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków. Widnieją na niej zdjęcia przedstawiające sylwetkę Leopolda Tyrmanda. Autorem projektu jest Bożydar Grozdew, a znaczek kosztuje 3,30 zł.

[źródło: PAP, Ewa Wesołowska]