Aktualności

17.09.2018

Zmarła Szarlota Pawel

Siódmego września zmarła Szarlota Pawel, graficzka, malarka i rysowniczka i legenda polskiego komiksu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 20 września.

Szarlota Pawel, właściwie Eugenia Szarlota Pawel-Kroll, ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1974 roku. W zakresie rysowania komiksu jej nauczycielem był Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel, ale wykształciła własny styl, który był porównywany do stylu Mariana Walentynowicza, twórcy Koziołka Matołka. Lubiła eksperymentować z motywami ze znanych bajek.

Jako autorka scenariusza i rysunków zadebiutowała serią komiksów o Jonku, Jonce i Kleksie w 1973 roku na łamach „Świata Młodych” (jeszcze w wersji czarno-białej). Zajmowała się również ilustrowaniem książek i czasopism (głównie w „Świecie Młodych” oraz w „Uśmiechu Numeru”). Ze „Światem Młodych” współpracowała przez ponad ćwierć wieku. Inną słynną serią autorstwa Szarloty Pawel był Piekielny Kubuś. Była autorką kilkunastu albumów komiksowych i ponad tysiąca odcinków historii obrazkowych. Jej albumy były wielokrotnie wznawiane. W ostatnich latach współpracowała z Muzeum Powstania Warszawskiego, dla którego narysowała cykl komiksów edukacyjnych.

W czerwcu 2010 roku została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

„Żegnamy jednego z najważniejszych twórców polskiego komiksu, wspaniałą osobę, przemiłego rozmówcę. Jest nam bardzo smutno”, powiedział Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu w wydawnictwie Egmont, cytowany w „Gazecie Stołecznej”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 20 września.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]