Aktualności

fot. Els Zweerink
23.09.2022

Zmarła Hilary Mantel

W wieku 70 lat zmarła Hilary Mantel, brytyjska pisarka, autorka powieści historycznych, dwukrotna laureatka nagrody Bookera – przekazał w piątek jej wydawca. Jej najbardziej znane dzieło, trylogię o losach Thomasa Cromwella, przetłumaczono na 41 języków.

„Jesteśmy zrozpaczeni z powodu śmierci naszej ukochanej autorki, damy Hilary Mantel. Nasze myśli są z jej przyjaciółmi i rodziną, zwłaszcza z jej mężem, Geraldem. To druzgocąca strata i możemy być tylko wdzięczni, że zostawiła nas z tak wspaniałym dorobkiem” – przekazało wydawnictwo Fourth Estate, dodając, że pisarka zmarła „nagle, ale spokojnie” w czwartek, w otoczeniu rodziny i przyjaciół.

Mantel zdobyła światową sławę trylogią „W komnatach Wolf Hall” (2009), „Na szafocie” (2012) oraz „Lustro i światło” (2020), która opowiada o drodze Cromwella do wpływów na dworze króla Henryka VIII, a następnie jego upadku. Za pierwszą i drugą część tej serii otrzymała nagrodę Bookera, stając się tym samym pierwszą kobietą i czwartą osobą wyróżnioną tą najbardziej prestiżową brytyjską nagrodą literacką dwa razy. „Lustro i światło” – jej ostatnia powieść – było do tej nagrody nominowane.

Trylogia została przetłumaczona na 41 języków, w tym na polski, a jej łączna sprzedaż przekroczyła 5 milionów egzemplarzy.

Mantel napisała łącznie 12 powieści i dwa zbiory opowiadań. Oprócz trylogii opowiadającej o Cromwellu, po polsku wydane zostały także jej powieści „Kogo śmierć nie sięgnie” (1992) i „Zmiana klimatu” (1994) oraz zbiór opowiadań „Zamach na Margaret Thatcher” (2014).

Źródło: Bartłomiej Niedziński, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna