Aktualności

fot. David Shankbone / Wikimedia Commons
20.03.2023

Zmarła chorwacka pisarka Dubravka Ugrešić

Chorwacka pisarka Dubravka Ugrešić zmarła w piątek w Amsterdamie w wieku 73 lat – poinformował jej zagrzebski wydawca. Ugrešić od lat żyła na emigracji. Napisała m.in. powieści „Forsowanie powieści-rzeki” i „Ministerstwo bólu” oraz eseje wydane w zbiorze „Kultura kłamstwa”.

Pisarka zmarła w otoczeniu rodziny i przyjaciół – przekazał Petar Milat z zagrzebskiego Instytutu Multimedialnego, który wydawał jej książki po chorwacku.

Twórczość urodzonej w Kutinie 27 marca 1949 roku Ugrešić charakteryzuje rzadka kombinacja ironii, współczucia i zmysłu polemicznego, co jest szczególnie widoczne w jej twórczości dotyczącej rozpadu Jugosławii – napisała agencja AFP. Dodała, że chorwacka pisarka była jedną z najważniejszych europejskich eseistek i od kilku lat była regularnie wymieniana jako potencjalna laureatka literackiej Nagrody Nobla.

Ugrešić ukończyła studia z zakresu literatury porównawczej na uniwersytecie w Zagrzebiu i pracowała później na tej uczelni, pisząc jednocześnie swoje pierwsze książki.

W ojczyźnie pisarka była znana z krytyki nacjonalizmu i wojen, które wybuchły wraz z rozpadem Jugosławii, przez co szeroko krytykowano ją jako „niepatriotkę” i „zdrajczynię” narodu, nazywając nawet „czarownicą” – przypominało AFP.

W 1991 roku, gdy rozpoczął się proces rozpadu Jugosławii, a w Chorwacji wybuchła wojna, Ugrešić zajęła mocne, antywojenne stanowisko, krytycznie analizując chorwacki i serbski nacjonalizm oraz bezsens wojny – czytamy na stronie internetowej pisarki. W 1993 roku wyemigrowała z Chorwacji, nie mogąc znieść „długotrwałego ostracyzmu i uporczywego nękania mediów”. Na swoim „wygnaniu, które z czasem stało się emigracją”, Ugrešić ostatecznie osiadła w holenderskim Amsterdamie.

Książki pisarki przetłumaczono na 30 języków. Ugrešić była też finalistką i laureatką licznych nagród. W 1988 roku otrzymała nagrodę NIN – jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w Jugosławii. W 2016 roku została laureatką przyznawanej co dwa lata Neustadt International Prize for Literature.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna